Sari la conținut
Forum Roportal
aida_2007

Biopsie hepatica - impresii, pareri...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna la toata lumea!!!

Va rog daca stiti mai multe despre cat timp trebuie sa treaca intre 2 biopsii,sa imi spuneti si mie.Am facut o biopsie in 2001 ,alta in 2003 si acum,pentru tratamentul cu pegasys,mi s-a cerut o noua biopsie.Chiar nu stiu ce sa fac!!!!Mi-e putin groaza,ca am trecut de 2 ori prin asta,si parca m-am saturat. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca sunt contraindicatii la termene atat de lungi

oricum ''rana'' s-a cicatrizat

stiu ce e dureroasa dar se pare ca nu poate fi evitata biopsia

sa ai tot curajul alaturi

succes maxim!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca sunt contraindicatii la termene atat de lungi

oricum ''rana'' s-a cicatrizat

stiu ce e dureroasa dar se pare ca nu poate fi evitata biopsia

sa ai tot curajul alaturi

succes maxim!

 

 

Am fost pus si eu in situatia de a suporta o biopsie.

Doctorita mi-a spus ca acuma sunt metode mai noi de determinare a fibrozarii ficatului si a determinarii activitatii de fibrozare.

Asa ca mi-a recomandat Fibrotestul. Este o investigatie neinvaziva. Se iau probe de sange, se fac niste analize, rezultatele intermediare sunt trimise la interpretare in Franta, si in cateva zile vin rezultatele finale. Acestea cuprind Fibrotest si Actitest.

Aceasta analiza costa 100 euro.

Mai exista si Fibroscan, ca metoda noua. Fibrotestul este folosit cu precadere in EU iar Fibroscanul in USA.

Fibroscanul foloseste o scanare cu ultrasunete si este cea mai simpla.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor !!

 

Din pacate rezultatul fibrotestului este doar pt a face o evaluare generala a starii pacientului ,NU este acceptat la dosarul pt tratament .

Sunt reguli foarte stricte peste care comisiile medicale de la CASELE de SANATATE ,nu trec.

Pt aprobarea dosarului de interferon sau orice alt antiviral hepatic ,este absolut necesara punctia hepatica si biopsia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua tuturor !!

 

Din pacate rezultatul fibrotestului este doar pt a face o evaluare generala a starii pacientului ,NU este acceptat la dosarul pt tratament .

Sunt reguli foarte stricte peste care comisiile medicale de la CASELE de SANATATE ,nu trec.

Pt aprobarea dosarului de interferon sau orice alt antiviral hepatic ,este absolut necesara punctia hepatica si biopsia.

 

 

Nu chiar!

Sotului meu i-a fost aprobat recent dosarul pentru interferon, fara sa faca biopsie sau punctie hepatica.

I-au fost cerute suplimentar, pe langa celelalte analize, care includeau si viremia, doar anticorpii HD, banuiesc ca pentru hotara ce fel de interferon sa-i administreze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte!!

Si mie mi s-a cerut sa fac analiza pentru depistarea hepatitei delta,si am inteles ca prin iunie voi face FIBROSCAN-ul.Nu stiam sigur in ce consta aceasta investigatie,dar am vazut ca unii de pe aici mai stiu cate ceva.Poate voi avea noroc sa nu mi se mai ceara biopsia in cele din urma.(cred ca sunt sperante desarte!!!!)

SANATATE TUTUROR!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte!!

Si mie mi s-a cerut sa fac analiza pentru depistarea hepatitei delta,si am inteles ca prin iunie voi face FIBROSCAN-ul.Nu stiam sigur in ce consta aceasta investigatie,dar am vazut ca unii de pe aici mai stiu cate ceva.Poate voi avea noroc sa nu mi se mai ceara biopsia in cele din urma.(cred ca sunt sperante desarte!!!!)

SANATATE TUTUROR!!!!!!

daca o poti ''pacali'' pe biopsie, fa-o

daca nu e chip, incurajeaza-te si va trece

durerea propiu zisa e de scurta durata, acuta e drept

nu iti pierde speranta!

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hahaha

am facut trei biopsii hepatice

te-am luat!

Cu tot respectul,daca ar fi dupa mine,te-as lasa sa fi lider absolut la acest capitol.Daca insa nu voi avea de ales,ma voi vedea obligata sa te egalez :sorry: !!!!!(sper insa sa nu fie nevoie sa te depasesc vreodata!!!!)

SANATATE!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce voiam sa va mai spun, e ca aprobarea dosarului pentru interferon depinde si de "pilele" pe care doctorul care se ocupa de dosarul vostru le are, vis-a vis de cei de la Bucuresti care trebuie sa aprobe dosarul.

Noi am avut "pile" si la doctorul nostru, adica au vb pentru sotul meu anumite persoane, pentru ca acest doctor sa se ocupe de dosar.

Am inteles ca se aproba doar doua dosare pe judet, pe an, din cauza ca e asa de scump tratamentul, si, in general, celor mai tineri si cu viremie mare, adica cu mai multe sanse sa aiba succes interferonul. Poate ca nu e asa, si doar un zvon, dar eu asa am inteles de la doctor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×