Sari la conținut
Forum Roportal
Andrii-Popa

Orientul vs occidentul

Postări Recomandate

In urma unor seculare analize, am ajuns la concluzia ca :

 

Orientul (inclusiv majoritatea Balcanilor, inca) este o societate predominant invalida, negativa.

Occidentul este o societate predominant valida, functionala, putem spune pozitiva.

 

In orient exista o minoritate de exemple pozitive (aspecte ale vietii culturale, oameni de exceptie).

In occident, exista o minoritate de exemple negative (scandaluri cu punkisti, raspandirea drogurilor in Olanda, o tendinta nu generala, dar existenta, de consum, la anumite categorii medii etc)

 

Am fost 6 luni in Germania si vorbesc in cunostinta de cauza. Nemtii, in plus, nu sunt cu nimic mai aroganti decat concetatenii, apropo. E o tara unde se baga si droguri, sunt punkisti fiorosi, dar... dezvoltarea ei e predominant valida.

Daca ati fost vreodata in vest, sau, daca aveti argumente pro sau contra mea, mi-ar placea sa le dezbatem.

Daca nu, no pb, eu tot pe a mea o s-o tin in veci.

Inca ceva : stradania proprie te face remarcat, in orice societate. Si, in orice domeniu. Pararea mea.

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

10 ani pe glob ! 4 continente deci :

 

Problema este societatea si corporatiile, atat in occident cat si in Asia !

 

Eu ce incerc sa spun ca atat pe plan spiritual, politic si economic - statistic, am cam am ajuns la limita ; respectiv religia este o dogma invechita, politica este paravanul sub care corporatiile primesc legi datorita lobyului sa fure legal, masoneria a devenit un club de afaceri oligarhic, economia a devenit o sclavie voluntara pentru oamenii de rand care manati din urma de rate, credite si taxe se sacrifica pe altarul productivitatii corporatiste - cum am spus statistic, nu toti, DAR marea parte. Probabil ca in Romania aceasta influenta satanica nu si-a facut inca prezenta ; ca fapt divers, daca asculti atent versurile trupele mari de pop si rock cam numai despre asta canta de prin 80 si pana in prezent... la fel si cu filmele care au succes Trainspotting, American Beauty, Fight Club, Matrix, Click, Baraka sau documentarul The Corporation din care as dorii sa vedeti un fragment care prezinta manipularea copiilor prin reclame ca sa-si toace la cap parintii, sa implore :

 

http://video.google.ca/videoplay?docid=116...en+manipulation

 

Cand societatea si economia au ajuns de un asemenea cinism inimaginabil, cum am spus consider ca am ajuns la limita lumii materiale !

 

Trebuie sa ne reinventam pe noi, sa ne schimbam mentalitatile si prioritatile si astfel societatea.

  • Schimbarea incepe din interior, din remodelarea perceptiei. Mondial trebuie sa ne re-inventam societatea, altfel vom intra intr-un mileniu in care vom fi scalvii corporatiilor monitorizati draconic prin toate mijloacele care acum sunt prezentate de catre guverne ca fiind aparent pentru securitatea noastra. Trebuie sa ne impotrivim acestui nou ev-mediu high-tech pe care vor sa ni-l pregateasca mondial.

Am un set de texte tari de citit, sper sa va faca sa vedeti partea subtila a lui 666 :

Editat de Croitorul din Panama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca te simti ca pestele in aer. Pana sa ajungi dresor...ee... o sa mai treaca muulta vreme pe net :flowers:

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma unor seculare analize, am ajuns la concluzia ca :

 

Orientul (inclusiv majoritatea Balcanilor, inca) este o societate predominant invalida, negativa.

Occidentul este o societate predominant valida, functionala, putem spune pozitiva.

 

In orient exista o minoritate de exemple pozitive (aspecte ale vietii culturale, oameni de exceptie).

In occident, exista o minoritate de exemple negative (scandaluri cu punkisti, raspandirea drogurilor in Olanda, o tendinta nu generala, dar existenta, de consum, la anumite categorii medii etc)

 

Am fost 6 luni in Germania si vorbesc in cunostinta de cauza. Nemtii, in plus, nu sunt cu nimic mai aroganti decat concetatenii, apropo. E o tara unde se baga si droguri, sunt punkisti fiorosi, dar... dezvoltarea ei e predominant valida.

Daca ati fost vreodata in vest, sau, daca aveti argumente pro sau contra mea, mi-ar placea sa le dezbatem.

Daca nu, no pb, eu tot pe a mea o s-o tin in veci.

Inca ceva : stradania proprie te face remarcat, in orice societate. Si, in orice domeniu. Pararea mea.

Nu e asa, oamenii sunt la fel peste tot, diferenta e ca prostimea sta la locul ei in occident, si cei inteligenti sunt remarcati si valorificati. Dar in schimb in est, e la moda sa fii rau, nesimtit si prost. Si cei care au vreo valoare intelectuala sunt marginalizati. :jester:

Editat de Anonymus Kline

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma unor seculare analize, am ajuns la concluzia ca :

 

Orientul (inclusiv majoritatea Balcanilor, inca) este o societate predominant invalida, negativa.

Occidentul este o societate predominant valida, functionala, putem spune pozitiva.

 

In orient exista o minoritate de exemple pozitive (aspecte ale vietii culturale, oameni de exceptie).

In occident, exista o minoritate de exemple negative (scandaluri cu punkisti, raspandirea drogurilor in Olanda, o tendinta nu generala, dar existenta, de consum, la anumite categorii medii etc)

 

Am fost 6 luni in Germania si vorbesc in cunostinta de cauza. Nemtii, in plus, nu sunt cu nimic mai aroganti decat concetatenii, apropo. E o tara unde se baga si droguri, sunt punkisti fiorosi, dar... dezvoltarea ei e predominant valida.

Daca ati fost vreodata in vest, sau, daca aveti argumente pro sau contra mea, mi-ar placea sa le dezbatem.

Daca nu, no pb, eu tot pe a mea o s-o tin in veci.

Inca ceva : stradania proprie te face remarcat, in orice societate. Si, in orice domeniu. Pararea mea.

 

 

Uite chiar zilelel acestea am vazut doua filme despre miscarea neoconservatoare din state. Si pot spune in cunostiinta de cauza ca cel putin in America unde traiesc de ceva multa vreme peisajul politic se afla in criza profunda de idei. Ideologiile politice sint in criza. Nu vreu sa spun de partidele antisistem care propovaduiesc mesajul extremist, dar cel putin cele doua mari partide Republican si Democrat in programele lor se suprapun in multe puncte de vedere.In cele doua filme ideea neocons era ca natiunea americana are nevoie de un dusman extern cum era comunismul, in vederea caruia sa se mobilizeze si sa mai lase la o parte ideile de libertate individuala , care pt neocons sint inceputul declinului si sfirsitul Americii. Din acele asi filme am desprins caci spre exemplu miscarile islamice au mesaje ideologice mult mai dinamice adaptate la realitatile din tarile respective. Cred ca aceste miscari sint pe undeva unde se gaseau ideologiile politice in Europa sec al-19lea. Cred ca ideologiile occidentale au depasit de mult starea de maturitate si se gasesc in criza.

 

Astept noi idei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu locuiesc in America,dar pe cateva forumuri americane,majoritatea par innebuniti dupa Barack Obama si "mesajul lui de schimbare".Se pare ca i-a facut pe multi sa fie mai intersati de politica,si sa mearga la vot,avand in vedere ca am vazut cateva inregistrari cu oameni care plangeau la marsurile lui.Este chiar asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu locuiesc in America,dar pe cateva forumuri americane,majoritatea par innebuniti dupa Barack Obama si "mesajul lui de schimbare".Se pare ca i-a facut pe multi sa fie mai intersati de politica,si sa mearga la vot,avand in vedere ca am vazut cateva inregistrari cu oameni care plangeau la marsurile lui.Este chiar asa?

 

 

nu am prea urmarit prea atent alegerile democrate, dar pot sa spun ca acest om este o surpriza, caci este si de culoare si o surclaseaza si pe Hillary, care este arhicunoscuta.Poate sa faca ceva bun ,oricum este alesul poporului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am prea urmarit prea atent alegerile democrate, dar pot sa spun ca acest om este o surpriza, caci este si de culoare si o surclaseaza si pe Hillary, care este arhicunoscuta.Poate sa faca ceva bun ,oricum este alesul poporului.

 

nu mai exista alesul poporului de sute de ani .toti sunt alesi de masonerie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orientul contra occident? :tease:

 

hai sa gandim putin...

 

 

1. ce are orientul si n-are occidentul? :good: - petrol!

 

2. resursele naturale se cam imputineaza...

 

3. ce are occidentul si n-are orientul? :stars: - tehnologie, tehnica de inalt nivel! (dar fara petrol, degeaba o are...)

 

4. ce ii trebuie lumii, mai ales occidentului, ca sa mearga mai departe? - energie, resurse... asta inseamna tot petrol... deci, occidentul ca sa "supravetuiasca" are nevoie de petrolul orientului... cum pune mana pe el? exista doua cai, cel putin: una ar fi exterminarea (ceea ce nu e de dorit si nu prea e posibil) iar cea de a doua ar fi impunerea valorilor occidentale, (democratie, stiinta, cultura, etc.) in orient.

 

eu cred ca acesta e un motiv al conflictului dintre orient si occident. (altul ar fi ca orientul vrea sa isi impuna religia in lume, deci in occident...)

Editat de CY73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×