Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu cred ca prezint interes..dar de daca toti sau riscat sa se expuna public dezbaterii eu de ce sa nu o fac.. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la ce vine nick-ul tau? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la ce vine nick-ul tau? :flowers:

de la marele inchizitor spaniol Thomas de Torquemada-este o ironie-pt ca imi place sa dezbat totul si sa pun la punct mereu..!imi cam place sa am ultimul cuvant..ca si el :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crezi ca exista o ....armonie intre nick-ul, avatarul si semnatura ta? si daca da, poti sa o explici?

da-exista! deci semnatura spune ca sunt decis si concis si am incredere in mine,si chestiile demonstrate!!!

torquemada ardea pe rug ereticii care nu demonstrau -dar isi arogau multe aptitudini sau merite etc...

cat despre avatar dupa cum vezi in poza marlyn manson are o fata usor sfidatoare si care inspira mie cel putin neincrederea...se stramba ca si cum ar zice demonstreaza mai omule ceea ce sustii..

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da-exista! deci semnatura spune ca sunt decis si concis si am incredere in mine,si chestiile demonstrate!!!

torquemada ardea pe rug ereticii care nu demonstrau -dar isi arogau multe aptitudini sau merite etc...

cat despre avatar dupa cum vezi in poza marlyn manson are o fata usor sfidatoare si care inspira mie cel putin neincrederea...se stramba ca si cum ar zice demonstreaza mai omule ceea ce sustii..

 

Torquemada ii cam alegea tot fara sa demonstreze ceva :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Torquemada ii cam alegea tot fara sa demonstreze ceva :flowers:

unde citesc si yo despre el ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde citesc si yo despre el ?

pe vremea cand eram eu la scoala in cartea de istorie de a 7a...dar acum cred pe google ai sa dai un search si vei gasi si ceva picturi sa vezi cum arata..omul a fost un sadic,un satrap..a ars cele mai multe persoane pe rug din istoria indelungata -totusi- a inchizitiei...cine se lauda ca e vrajitor sau ghicitor sau ca aude voci de la dumnezeu,sau ca vb cu spirite(am vazut aici pe forum in genul asta..)etc, si nu demonstrau,jap pe foc...:o:

 

Torquemada ii cam alegea tot fara sa demonstreze ceva :(

nu era pus mare sef inchizitor ca sa demonstreze!el era pus acolo sa i se demonstreze!diferenta :P ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe vremea cand eram eu la scoala in cartea de istorie de a 7a...dar acum cred pe google ai sa dai un search si vei gasi si ceva picturi sa vezi cum arata..omul a fost un sadic,un satrap..a ars cele mai multe persoane pe rug din istoria indelungata -totusi- a inchizitiei...cine se lauda ca e vrajitor sau ghicitor sau ca aude voci de la dumnezeu,sau ca vb cu spirite(am vazut aici pe forum in genul asta..)etc, si nu demonstrau,jap pe foc...:o:

nu era pus mare sef inchizitor ca sa demonstreze!el era pus acolo sa i se demonstreze!diferenta :P ...

 

Eu iti spuneam subtil sa te mai documentezi... Torquemada era un fanatic criticat in mod deschis de Papa, tocmai pentru ca determina de cele mai multe ori complet aleator cine era eretic si cine nu - in felul asta i-a oprimat in bloc pe evrei. Asa ca faza ca-i pedepsea pe cei care se laudau ca's vrajitori si nu puteau demonstra, ai scos-o din ceva filme cred, nu dintr-o carte de istorie. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu iti spuneam subtil sa te mai documentezi... Torquemada era un fanatic criticat in mod deschis de Papa, tocmai pentru ca determina de cele mai multe ori complet aleator cine era eretic si cine nu - in felul asta i-a oprimat in bloc pe evrei. Asa ca faza ca-i pedepsea pe cei care se laudau ca's vrajitori si nu puteau demonstra, ai scos-o din ceva filme cred, nu dintr-o carte de istorie. :pardon:

din realitate si istorie am vb...pt ca eu cel putin nu imi amintesc sa fi fost facut vreun film despre el!era omul papei!!!nu sa contrat cu papa deloc..!!

am dat doar un mic detaliu, omului care nu stia nimic despre EL GRAN INCHIZITOR! perfect reala faza cu evreii-corect! cat despre treaba cu aleator crede-ma nici din istorie nu este ce zici tu!in primul rand ca erau consilii care decretau care ce si cum ,dar el dadea direct decizia finala-hop la foc cu el sau ea(ca mai ardea si aiurea e alta poveste)...eu am specificat ca era satrap..nu am zis ca a fost un sfant nici unde!eu am dat un mic exemplu "aleator" ,daca baiatul nici macar nu auzise despre torquemada,.. sincer ,sa nu stam sa divagam offtopic -dar daca vrei intri pe mess sau pm si vb cat vrei..

 

unde citesc si yo despre el ?

Papa, initial, nu a stabilit Inchizitia ca un tribunal distinct si separat; el a numit judecatori speciali, permanenti, care executau functiile doctrinei in numele papei. Acolo unde erau ei, acolo se afla si Inchizitia. Caracteristicile acestei institutii nu erau, in acel moment, procedurile diferite, examinarile secrete ale martorilor sau urmarirea ereticilor in orice loc. Acestea erau practicate de catre orice tribunal al vremii. De asemenea, nu se caracteriza nici prin tortura, confiscari sau aruncari in temnita. Inchizitorul doar vorbea, fiind un judecator permanent, actionand in numele Papei si avand drept legal de a apara Credinta. Acesta pronunta si sentinta.

Inchizitia in Spania

Aceasta varianta mai necrutatoare a inchizitiei s-a nascut, propriu-zis, odata cu venirea la tron al lui Ferninand si a Izabelei. In acel moment, catolicismul s-a simtit amenintat din cauza numarului mare de convertiti provenind initial din evrei(Marranos) si mahomedani(Moriscos). Pe 1 Noiembrie 1478 , Sixtus IV a imputernicit pe suveranii catolici sa puna bazele Inchizitiei. Judecatorii aveau sa aiba cel putin 40 de ani, cu o reputatie impecabila, distinsi prin virtute si intelepciune, maestri ai teologiei si trebuiau sa urmeze regulile si obiceiurile ecleziastice obisnuite. Pe 17 Septembrie 1480, au fost numiti ca inchizitori dominicanii Miguel de Morillo si Juan de San Martin. In curand, vestile despre abuzurile grave ce se petreceau au ajuns la Roma. Ei au fost acuzati de sechestrare, aplicarea unor torturi inumane si uciderea multor persoane. In consecinta, papalitatea a dorit sa-I elibereze din functie, insa au intervenit Ferdinand si Isabella, astfel incat acest lucru nu s-a intamplat.Thomas de Torquemada.

 

El s-a nascut la Valladolid in 1420 si a murit pe 16 Septembrie 1498. A fost nepotului cunoscutului teolog Juan de Torquemada. In adolescenta, el a intrat in ordinul dominicanilor, in manastirea de la Valladoid, iar mai tarziu a fost numit staret al Manastirii de Santa Cruz din Segovia, functie pe care a ocupat-o timp de 22 de ani. Isabella l-a ales pe acesta confesor al sau, cat timp a fost la Segovia, iar mai apoi, cand a urcat pe tronul Castiliei in 1474, acesta a devenit unul dintre consilierii sai cei mai apropiati, refusand insa orice functii ecleziastice inalte.

 

In acel timp, puritatea religiei catolice era amenintata, dupa cum am spus mai devreme, de numarul mare de convertiti. In 1482 papa la numit pe Torquemada , care fusese inchizitor asistent inca din 11 Februarie 1482, Mare Inchizitor a Castiliei, iar pe 17 Octombrie I-a extins influenta si asupra Aragonului.

 

Fiind reprezentantul papei, el dicta tot ce se petrecea in interiorul Inchizitiei spaniole. El a stabilit imediat tribunale la Valladolid, Sevilia, Jaen, Avila, Cordoba si Villa-real, iar in 1484 la Saragossa, in Regatul Aragon. El a instituit si un Mare Sfat, constand din cinci membri, a caror datorie era sa-l asiste. El a convocat marea majoritate a inchizitorilor spanioli, in 1484 la Sevilia si le-a prezentat 28 de articole pentru ghidare. La acestea s-au adaugat alte cateva statute in 1485, 1488, 1498. Marranos au gasit un mod de a influenta Inchizitia din Spania nh497g7532qhhc . Datorita averilor sale foarte mari, acestia devenisera eztrem de influenti. In aceasta privinta, Torquemada a cerut suveranilor sa-I oblige pe evrei fie sa se converteasca la crestinism, fie sa paraseasca tara. Ca raspuns, acestia au oferit 30000 de ducati pentru a fi lasati netulburati. Evenimentul care urmeaza a intrat in legenda. Se spune ca, la aceasta, Torquemada a aparut in fata lui Ferdinand cu o cruce si I-a strigat “Iuda l-a tradat pe Iisus pentru 30 de arginti; Maria Voastra e pe cale de a-l vinde pentru 30000 de ducati. Aici este; luati-l si vindeti-l!”, lasand crucifixul pe masa. Astfel, prin manevrele lui, evreii au fost exilati din Spania nh497g7532qhhc in 1492.

De-a lungul timpului s-a scris mult despre natura aproape inuman de cruda a lui Torquemada. Llorente spune ca, in timpul acestuia, 8800 de oameni au fost omorati pe rug, iar 9654 au fost pedepsiti prin alte metode. Aceste crifre, se pare, au fost exagerate. Chiar istoricul evreu Graetz spune “sub Primul Inchizitor Torquemada, in cursul a 14 ani cel putin 2000 de evrei au fost arsi”. Majoritatea istoricilor sunt de acord cu protestantul Peschel ca numarul de oameni morti pe rug a fost de aproximativ 200. Cu toate asteam se oare ca, in timpul vietii, el a fost privit ca un salvator. Cronicarul contemporan lui, Sebastian de Olmedo il numeste pe Torquemada “ciocanul ereticilor, lumina Spaniei, salvatorul tarii sale, onoarea oridinului sau”.

Revenind la Inchizitia din Spania , aceasta a fost cu totul inlaturata odata cu revolutia din 1820.

Organizarea acesteia avea in frunte pe Marele Inchizitor, pus in functie de catre papa. Astfel, el avea autoritatea de a delega inchizitori si de a primi apeluri de la toate tribunalele din Spania nh497g7532qhhc . El era ajutat de un Inalt Consiliu,care consta din cinci membri, asa-numitii inchizitori apostolici- doi secretari, doi relatori si un advocatus fiscalis. Philip III a dat drept, in 1618, dominicanilor de a avea un membru permanent in Consejo Supremo(Consiliul Suprem). Toata puterea era, de fapt, a acestei instituti. Fara acordul ei, nici un cavaler, preot sau nobil nu putea fi incarcerat si nici un auto-da-fe tinut. Se facea in raport anual acestuia despre starea generala a Inchizitiei. Toata lumea I se supunea, inclusiv preoti, episcopi si chiar suveranii statului.Procedurile era asemanatoare celor descrise anterior, pentru Inchizitia in tot restul Europei.

In concluzie, persecutiile impotriva ereticilor au existat cu mult inaintea Inchizitiei propriu-zise, acestea fiind, de obicei, acte ale imparatilor. Abia odata cu aparitia sentimentului de aparare a catolicismului, prin forta, in randul ecleziasticilor, s-a nascut Inchizitia. Acesta a aparut treptat, de la un singur membru inchizitor, in tribunalul civic, impotriva ereticilor, pana la a deveni o institutie de sine statatoare, care a adus panica si teroare in randul atator oameni. Este inutil sa discutam aici etica sau morala actelor acesteia, ele sunt mai mult decat evidente. Cu toate astea, a fost considerata necesara, la vremea respectiva, ceea ce ii asigura un loc bine meritat in istorie.

Cei care aveau legaturi cu diferite secte ori cu eretici erau excomunicati. C

Editat de torquemada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×