Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

5 motive pt care viata merita traita

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cinci motive pentru care viata merita traita

 

Am realizat ca noi, oamenii, ar trebui Sa fim bucurosi pentrul simplul fapt ca traim, ca ne trezim in fiecare dimineata cu o gramada de planuri, ca avem sansa de a zambi unui cer albastru, de a alerga prin ploaie, de a imbratisa pe cineva drag. Da! Sansa de a imbratisa pe cineva drag, ce poate fi mai frumos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut, voi chiar nu aveti motive sa traiti sau doar nu vreti sa le impartasiti si cu ceilalti. sper sa nu se supere nimeni pe mine. :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata este cel mai incitant mod de a face timpul sa treaca mai repede.Te trezesti in fiecare dimineata cu intrebarea:"Oare ce ma mai loveste azi peste suflet?"Aceasta curiozitate permanenta ma face sa traiesc!

 

Oamenii care ma inconjoara au tipologii atat de diverse incat oricat de nesuferiti ar

fi unii dintre ei, sunt curioasa sa le descifrez personalitatile. :victory: :good:

 

Nasterea unui copil cu tot ce implica ea este o minune pentru sufletul fiecaruia dintre noi. Dragostea unui copil nu poate fi inlocuita cu nimic!

 

Atunci cand pierzi acel suflet pereche, acel om atat de drag, trebuie sa ai puterea sa-ti reversi dragostea asupra celorlalti oameni care striga dupa iubirea ta.

 

Natura iti ofera intotdeauna milioane de motive de a dori sa traiesti! Muntele iti da putere, energie si siguranta prin statura lui impresionanta, pisicile(Doris al meu)si cainii iti arata ce e fidelitatea fara a lua in seama compromisurile; plantele iti daruiesc un moment de relaxare in fiecare zi, oferindu-ti splendoarea lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata....cand rostesc acest cuvant ma incearca o multime de sentimente...Aveti perfecta dreptate...dar nu cred ca ne putem pastra aceasta opinie si in momentul in care tocmai am fost loviti acolo unde nu ne asteptam ...de cine nu ne asteptam...Nu ma intelegeti gresit...dar ne oprim sa mirosim trandafirii abia in momentul in care am sufocat unul in mainile noastre...si observam diferenta...Sunt o groaza de momente frumoase in viata pe care, de fapt, noi nu le vedem...Vecinul care ne spune "buna dimineata" zilnic ...parca deja ne plictiseste, dar apreciem acest salut dupa o cearta zdravana cu el...desi am putea foarte simplu sa o facem zilnic...ce-ar fi sa-i spunem...-Va multumesc ca ma saluati zilnic si va respect pentru asta...mi-ati permite sa va imbratisez? Nu e greu...desi ne simtim putin penibil...dar cred ca la asta se rezuma minunatele momente ale vietii...sa facem lucruri mici....dar cu o importanta nemasurabila...Suntem mereu morocanosi, speriati, ne purtam urat cu cei care nu merita...dar si astea fac parte tot din noi! Si revin la ideea mea...rareori vedem partea buna a lucrurilor (cel putin eu) in momentele dificile...desi continuam sa privim cerul in toata splendoarea sa....in momentele acelea....el nu mai are aceeasi culoare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aveti amandoi niste ganduri foarte frumoase. si intradevar...ne e atat de greu sa privim lucrurile intr-o lumina mai buna. azi m-am plimbat cu prietena mea 2 ore si ceva pe jos prin galati. a fost superb, orasul era plin de oameni, am ajuns pe inserate acasa si aparusera deja stelele. am mers pe drum cu capul pe spate uitandu-ne cat de schimbator dat totusi frumos poate fi cerul. toata lumea se uita la noi ca la niste ciudate ba chiar unii faceau gesturi de genu "astepti sa acda ceva din cer". nu a contat prea mult, prietena mea are o vorba "si te-ai simtit bine?, asta e tot ce conteaza" :good:

e frumos sa mai vezi lumea si altfel.

:victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aveti amandoi niste ganduri foarte frumoase. si intradevar...ne e atat de greu sa privim lucrurile intr-o lumina mai buna. azi m-am plimbat cu prietena mea 2 ore si ceva pe jos prin galati. a fost superb, orasul era plin de oameni, am ajuns pe inserate acasa si aparusera deja stelele. am mers pe drum cu capul pe spate uitandu-ne cat de schimbator dat totusi frumos poate fi cerul. toata lumea se uita la noi ca la niste ciudate ba chiar unii faceau gesturi de genu "astepti sa acda ceva din cer". nu a contat prea mult, prietena mea are o vorba "si te-ai simtit bine?, asta e tot ce conteaza" :good:

e frumos sa mai vezi lumea si altfel.

:victory:

[snapbacca]35045[/snapbacca]

 

In care Galati locuiesti tu? Eu cand ma plimb... si o fac destul de des... vad aproape numai fete cenusii, oameni tristi, incovoiati de griji(exceptand BMW-urile din care rasuna manele). Motivul lor de a trai este ca trebuie sa puna ceva in farfuria copiilor. Poate ca e natura mea mai pesimista... Poate imi imprumuti si mie ochelarii tai cu lentile roz, prin care viata se vede asa frumos... De-as fi si eu boem...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am permis sa scriu pe scurt, pentru ca prea multa filosofare nu imi trebuie sa stiu ca vreau sa traiesc. :victory: 5 motive pentru care viata mea merita traita:

 

1. Gandul ca poate fi mai rau.

2. Gandul ca poate fi mai bine.

3. Gandul ca indiferent de aparente si idei pesimiste, oricine sa-a nascut cu un scop precis.

4. Pentru oamenii care ma iubesc si au apucat sa aiba incredere in mine.

5. Pentru viata insasi, care este cel mai frumos dar pe care la-am primit vreodata ...de ziua mea. :good:

 

Daca generalizez, tot astea sunt motivele pentru care va sfatuiesc sa iubiti viata. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"... Poate ca e natura mea mai pesimista... Poate imi imprumuti si mie ochelarii tai cu lentile roz, prin care viata se vede asa frumos... De-as fi si eu boem..."(giorgio-10 apr-11:26)

 

singurii mei "ochelari roz" sunt prietenii mei si felul nostru de a ne trai viata. crede-ma ca am momente in care nimic nu e la locul lui si totul e negru si inchis. o plimbare sau chiar numai o discutie cu prietena mea imi poate face viata mai frumoasa. cred ca plimbarile mele sunt cele mai ciudate pentru ca facem tot ce vrem fara sa ne intereseze prea mult de cei din jur. dar sunt si oameni care nu concep acest lucru si se ascund pe strada ca sa nu ii vada cineva ca au facut ceva prea ciudat.

 

stii ce am vazut frumos aseara.....un cuplu cu un copil de mana, copilul statea intre ei si ei sau oprit sa se sarute. e asa frumos sa vezi ca desi ti-ai intemeiat o familie si ai griji si tot felul de necazuri ai timp sa te plimbi cu copilul de mana si ai timp sa ii spui persoanei de langa tine ca o iubesti. :) :roll:

Editat de realtv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

coelho in Veronica se hotaraste sa moara subliniaza foarte bine ideea ca apropierea mortii te determina sa te bucuri de orice clipa care ti-a mai ramas din viata ta(cu toate ca e imposibil ca fericirea sa dainuie mereu in suflet), sa apreciezi viata cu toate urcusurile si coborasurile ei.

e important sa ne dam seama ca nu altii trebuie sa ne organizeze viata....noi ne putem face viata frumoasa singuri dar pentru asta trebuie sa actionam cu cap, sa luam deciziile cele mai bune si sa fim mai rationali(sa nu mai lasam ca inima sa ne conduca mereu).

in general sunt o persoana foarte pesimista si nu am incredere nici in mine si nici in persoanele de langa mine...si risc de multe ori sa pierd persoane importante.

ganditi-va...daca am afla ca maine am muri, cati dintre noi nu ar avea tendinta sa faca toate lucrurile pe care nu a reusit sa le savarseaca in timpul vietii sale....de ce sa lasam toate acestea pentru ultima zi?sa profitam acum de ele cat le avem la dispozitie.....sunt lucruri mai frumoase decat banii sau o casa mare sau haine de firma.....(apropos mi sa-a facut un dor nebun de mare, de un rasarit de soare, de nisipul rece si ud in timpul noptii, de valurile spumoase ale marii :))

dar imi dau seama ca e asa de usor sa vorbesti.....mereu vom fi umbriti de griji, de invidii ca doar suntem oameni(ca poate manie am sa uit ce am scris aici si o sa ma preocupe lucrurile zilnice si atat de banale care tin de rutina mea zilnica ;)) :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca la acest topic au raspuns "prezent" in mare parte, galatenii. :)

Lista personala cu motive pentru care viata merita a fi traita din plin, este muuuult mai lunga... dar voi exemplifica doar 5 dintre ele... pentru a fi in ton cu topicul:

1. ptr cei pe care-i iubesc

2. ptr parfumul amintirilor frumoase care ne fac sa zambim de fiecare data

3. ptr pasiunile mele (multe la numar)

4. ptr plimbarile nocturne cu prietenii pe faleza pustie si linistita

5. ptr diminetile de vara in care pot admira linistita rasaritul :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×