Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fiecare dintre noi a auzit int-un moment sau altul despre francmasonerie si reprezentantii ei -francmasonii!!! :blinca:

Din aceasta organizatie fac parte acei oameni cu situatie privilegiata dar si aceia cu minti mai "luminate"(ex. sefi de stat, bancheri, medici, scriitori) care sunt acceptati in cadrul organizaiei dupa un ritual anume. Ei sustin ca nu au implicatii politice sau religioase si promoveaza libertatea, fraternitatea, egalitatea!!!

Nu au implicatii politice dar au ca idealuri unirea statelor Europei, dreptul la proprietate, votul universal, egalitatea cetatenilor in fata legii, separarea bisericii de stat, lucruri care sa-au indeplinit de multisor si care au (si au avut,mai ales) implicari politice grav. :victory:

Intrebarea mea e: ne conduc francmasonii din umbra??? :uncanw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm, ai zis tu ceva despre ei acolo dar eu tot nu inteleg ce naiba sunt masonii astia. :roll: Sunt vreo secta cumva? Am vazut cate ceva la tv despre masoni, arata imagini si povestea unul ceva de loja...chestii. Chiar daca nu le am cu masoneria mie mi se pare un lucru naspa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subiet interesant, universal valabil.

In fiecare tara exista loji si diferite grade atribuite fracmasonilor dupa reguli care sint explicate uneori in mass-media, si in diferite carti. Poate

ca aura de enigma creata in jurul lor nu este chiar fara temei. Eu la ora actuala nu cunosc prea multe in acest sens, si am parerea ca cele scrise nu sint suficiente. Pareri care le-am auzit in timp, spun ca sint doua categorii si anume cei care "apar" in public si se sriu despre ei si o a doua categorie, la care face aluzie moderatorul acestui subiect.

sa-ar putea sa fie o oligarhie financiara restransa care conduc destinele lumii si cred ca ar fi posibil. Sint oricum vorbe si nimic sigur ca atitea alte "enigme".

Poate avem norocul sa intre pe acest topic cineva, care sa poata da unele explicatii. Cineva de la "sursa".

Editat de proweb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mai interesant e ca asa-zisii francmasoni din RO "recruteaza" noi membrii prin intermediul internetului, si ca multi se arata dornici de a intra in"loja".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mai interesant e ca asa-zisii francmasoni din RO "recruteaza" noi membrii prin intermediul internetului, si ca multi se arata dornici de a intra in"loja".

 

serios? ai auzit asa ceva?

eu nu prea cred, deoarece acolo ajung doar oamenii alesi la spranceana, oamenii foarte inteligenti, importati... nu oricine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
serios? ai auzit asa ceva?

eu nu prea cred, deoarece acolo ajung doar oamenii alesi la spranceana, oamenii foarte inteligenti, importati...

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si daca masonii ar conducea lumea din umbra si noi am stii lucrul asta cu ce ne afecteaza ? cineva tot o conduce pana la urma si ca sa-ar numi masoni sau americani sau arabi nu-i acelasi lucru ?

si poate chiar o conduc , cine stie :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine jojodor, dar daca tot sunt "anonimi" pai ar fi bine ..".sa-i stim" si noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conduc ei oare lumea?

In repetate randuri am auzit vorbindu-se despre ei folosind termenul de "iluminati", mai precis "iluminatii" poporului evreu care se pare ca pun la cale un plan de prelucrare a puterii mondiale (evreii nationalisti nu sunt implicati in acest plan si ei la randul lor trebuind sa faca fata presiunilor "iluminatilor" care urmaresc in Orientul Mijlociu o pace care va duce la razboi).

Dupa cum se spune, planul dominatiei mondiale a fost pus la punct cu multe secole in urma. Acestia au fost oarecum deconspirati prin publicarea in diferite publicatii a ceea ce ei numesc Protocoale concepute in 1897 la Basel.

Citirea acestor Protocoale este o experienta terifianta.

Un plan diabolic este pus la punct, plan care nu ocoleste Romania.

Cat despre site-ul masonilor, hai sa fim seriosi...este un site facut de cine stie cine care nu are nici o legatura cu adevarata miscare de nivel mondial.

Cine sunt masonii si unde ii gasim?

Eu zic ca sunt peste tot, dar numai la nivel inalt!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×