Sari la conținut
Forum Roportal
monica simion

Probleme cu asociatia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! In primul rand, ar trebui sa va spun ca blocul in care locuiesc este dotat cu CT de scara, luata in rate..Cand m-am mutat in urma cu un an, am preluat implicit platirea ratelor la CT...fara sa semnez nimic. Dupa 2 luni fara caldura si apa calda deoarece nu s-a platit gazul, am hotarat sa-mi pun centrala personala...Administratorul de la asociatie imi cere achitarea integrala a partii mele la centrala (16 mil), chiar daca eu n-o voi mai folosi dupa punerea centralei personale...si nici asa nu stiu daca mi se va da permisiunea de debransare de la CT de scara.Vecinii care deja si-au pus centrala spun ca asta nu e singura suma care va fi ceruta de catre administrator...As vrea sa stiu daca este corect asa si care sunt drepturile mele in cazul de fata...cum as putea sa-mi pun CT fara scandal.

In al doilea rand, as dori sa stiu daca este normal ca la o restanta de 430 RON sa fie o penalizare de 145 RON...La intrebarile mele si la cererea mea de aflare a bazei legale, mi s-a spus ca astea sunt penalizarile venite de la gaz si sa ma duc acolo sa aflu...Se poate asa ceva? Sa trimita gazul penalizari la doua scari a cate 60 de apartamente chiar daca eu platesc gazul separat si sunt la zi? Si pe ce baza legala s-a facut repartizarea acestor penalizari tot nu am putut afla..Unii vecini au 15% din suma restanta, altii 30% iar altii 50% sau chiar 90%.. As dori un sfat de la o persoana adecvata ca sa pot sa stiu ce sa fac: sa platesc penalizare sau nu? Mentionez ca pe luna martie am cheltuieli in valoare de 310 mii lei vechi si o penalizare de 1.450.000 lei vechi..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×