Sari la conținut
Forum Roportal
Giorgio

Jurnalisti romani rapiti in Irak

Postări Recomandate

Trei jurnalisti ai postului Prima Tv au fost rapiti astazi la Bagdad. Cei trei au luat un interviu primului ministru iracaian si urmau sa intervieveze presedintele desemnat de Parlament. Rapirea survine la doar o zi de la vizita presedintelui Basescu in Iraca, unde a vizitat trupele romanesti stationate in regiune. O echipa operativa a Ministerului de Externe a fost imediat constituita pentru gestionarea informativa a cazului.

 

 

Iata ca am intrat si noi in randul lumii. Chiar aveam nevoie de asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Trei jurnalisti ai postului Prima Tv au fost rapiti astazi la Bagdad. Cei trei au luat un interviu primului ministru iracaian si urmau sa intervieveze presedintele desemnat de Parlament. Rapirea survine la doar o zi de la vizita presedintelui Basescu in Iraca, unde a vizitat trupele romanesti stationate in regiune. O echipa operativa a Ministerului de Externe a fost imediat constituita pentru gestionarea informativa a cazului.

Iata ca am intrat si noi in randul lumii. Chiar aveam nevoie de asta?

[snapbacca]33272[/snapbacca]

 

ce mai putem spune.Intr-adevar " am intrat in randul lumii" Halal sa ne fie. Nu se putea altfel> Aceasta este consecinta logica a obligatiilor si a riscurilor pe care ni le-am asumat in calitatae de membri NATO.Mai devreme sau mai tarziu trebuia sa se intample.

Sa speram ca ministerul nostru de externe va putea gestiona cum se cuvine acesta criza

fara sa puna in balanta viata celor trei jurnalisti. precedente dureroase exita din pacate in acest sens. Sa speram ca noi vom fi scutiti de finaluri tragice.

sa le tinem pumnii stransi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nevoie de asa ceva dar era de asteptat... pana la urma trebuia sa se intample si asta, pentru ca i-am pupat prea mult pe americani in partea dorsala cand a venit vorba de arabi si de "terorismul" asta de care ii e teama lui nea-Bus, fara sa ne gandim la alte consecinte... Mi-e teama ca asta ar putea fi doar inceputul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat astazi la stiri si m-am cutremurat. Genul de chestii pe care le privesti costernat si-ti spui "asta nu mi se poate intampla tocmai mie". Iata ca nenorocirea sa-a abatut si asupra noastra si pentru ce ? Pentru o cauza care nici macar nu e a noastra...

 

E trist, nici nu vreau sa ma gandesc la bietii oameni ce fac acum. Probabil stau legati intr-o camera infecta, cu un caalasnicaov la cap sperand ca poate Dumnezeu nu i-a uitat. Urasc razboaile si cand ma gandesc ca aia 800 de romani se lupta acolo absolut DEGEABA imi spun inca o data ca noi, romanii, ne meritam soarta din pacate.

 

Si cand ii vad si pe astia la tv cu celula lor de criza mi se face greata

 

Voi aprinde o lumanare pentru vietile lor,

Dumnezeu sa ii aiba in paza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boicotarea arabilor afaceristi nu e o solutie. Esti rasist. Asa cum se discuta la sectiunea "Bus vs. Iraca", nu toti arabii sunt teroristi. Si apoi astia daca au apucat sa invete in Europa, deja au mentalitati diferite de "parintii" lor. Nu prea avem ce face. Ziceam eu ca arabii nu vor mai tine cont de nimic; atat timp cat nu esti arab si esti pe teritoriul lor, te vor omori; deja cred ca pentru ei nu mai conteaza daca esti cu americanii sau nu. Credeti ca vor fi si implicatii religioase pe aici? Tare mi-e teama ca asa va fi. Bine ar fi acum sa ne rugam pentru cei trei.

Deci de vina sunt americanii ca am tinut noi cu ei, nu arabii ca i-au rapit pe cei trei.  ;) Prea ii credeti pe arabi caini... nu ca nu ar fi, la figurat. Dar ganditi-va ca nu au scuza; sunt oameni, au constiinta, ar trebui ei trasi la raspundere nu americanii.

[snapbacca]33397[/snapbacca]

 

Si cum noi suntem romani si ne aflam pe teritoriul nostru nici noi nu putem fi considerati teroristi conform logicii tale. Asa ca....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maine dimineata voi merge la biserica si voi aprinde cate o lumanare pentru toti trei. Va invit sa faceti si voi la fel. Dumnezeu e sus si le vede pe toate. Inclusiv pe noi, niste oameni care nu avem nici o legatura cu respectivii jurnalisti, si totusi ne rugam pentru ei, pentru ca sunt de-ai nostri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×