Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Disperarea omului modern

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Van Gogh (1853-1890), se spune ca s-a sinucis din cauza ca suferea de o boala mintala sau pentru ca Gauguin i-ar fi luat o femeie de care ar fi fost interesat si el. Este posibil ca acesti factori sa-si fi adus contributia lor , dar suicidul a fost cauzat de o problema mult mai profunda . Se poate sa fi existat si probleme de natura psihologica, dar explozia finala a fost rezultatul deziluziei intr-o chestiune mult mai importanta. Van Gogh isi pusese in gand sa creeze o noua religie, in care oamenii sensibili, artistii, sa fie deschizatori de drumuri. In acest scop, visa sa formeze o comunitate artistica la Arles, unde locuia.Gauguin i s-a alaturat acolo, dar dupa cateva luni intre ei au aparut disensiuni violente. Speranta lui Van Gogh de a fonda o noua religie se spulberase si curand dupa aceea s-a sinucis. Moartea sperantei in om l-a atins si pe Van Gogh. Artistul a murit in disperare.

Ceea ce a incercat sa faca filozoful in perspectiva intregului univers, aceea a incercat sa faca Van Gogh prin geniul lui artistic si multe alte genii din pictura, muzica, filozofie ectc. Acestia au initiat o cautare disperata cu scopul de a gasi o universalie care sa le dea realitatea , ceva care sa depaseasca simplele particularii. Ei au cautat sa exprime o forma si o libertate care sa fie valida in domeniul disciplinei lor.

Adevarul, in sensul antitezei, este legat de principiul cauza efect .Cauza si efectul produc o reactie in lant , care inainteaza pe o linie orizontala.Odata cu aparitia lui Hegel (1770-1831) acest lucru s-a schimbat, Hegel a introdus principiul sintezei, opus antitezei.

De atunci, gandirea dialectica s-a bazat pe aceasta idee si in locul antitezei, avem sinteza ca abordare a adevarului, de catre omul modern.

Hegel a adus in lume o linie a disperarii in care nu mai este o antiteza. De exemplu, in moralitate daca un anumit lucru este corect , opusul lui este gresit. Aceasta mica formula, "A este A si A nu este egal cu non A" , este prima miscare in logica clasica. Absoluturile implica antiteza si asa poate fi posibila discutia despre ce este bine si ce este gresit, ce este adevarat si ce este fals.De exemplu cu multi ani in urma, puteai sa-i spui unei fete necrestine, "sa fie fata cuminte " si,desi era posibil ca ea sa-ti urmeze sfatul, cel putin intelegea la ce te referi. A spune astazi acelasi lucru unei fete moderne inseamna a afirma un "nonsens".

Hegel a adus in omenire o schimbare a gandirii care a exclus antiteza si a aruncat omenirea sub o linie a disperarii, in care omul nu mai poate imbratisa un adevar absolut si in mintea lui nu mai exista principiul antitezei!

De aici disperarea omului modern care este in cautarea Adevarului absolut si care nu mai distinge binele de rau si adevarul de minciuna! Disperarea aceasta se vede in geniile muzicii, picturii, filozofiei moderne. Pe baza metodologiei omului modern, exprimata in filozofie ,arta literatura sau teologie, nu poate exista alt sfarsit decat acesta: omul intr-o rostogolire in jos, la nesfarsit.

Dezbracarea omului de Adevarul lui Dumnezeu a dus la haos si la disperare.Asistam in zilele noastre la o societate fara pace, la o depresie generala, la o lume bolnava de pacat. Dezorientarea pleaca de la indepartarea si respingerea Adevarului absolut de catre omul modern!

 

In contextul celor spuse mai sus se nasc cateva intrebari:

Ai simtit vreodata ca si necrestin nemultumire in suflet si disperare? Cum iti exprimi aceasta disperare? Acceptarea sintezei in gandirea ta iti aduce simtul de cadere in jos in neant, ai puterea sa recunosti asta? Ai puterea sa recunosti ca sensul vietii fara adevaruri absolute, este un nonsens?

Oare de ce nu ar fi o solutie la disperarea aceasta, apropierea de Biblie, apropierea de Cristos. Binenteles nu ca o obligatie ci ca o cercetare a parerii lui Dumnezeu despre existenta noastra ca oameni pe acest pamant. Incearca si sunt sigur ca schimbarea gandirii tale iti poate schimba perspectiva vietii si-ti poate da sens vietii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare de ce nu ar fi o solutie la disperarea aceasta, apropierea de Biblie, apropierea de Cristos. Binenteles nu ca o obligatie ci ca o cercetare a parerii lui Dumnezeu despre existenta noastra ca oameni pe acest pamant. Incearca si sunt sigur ca schimbarea gandirii tale iti poate schimba perspectiva vietii si-ti poate da sens vietii!

Foarte multi ateisti cunosc destul de bine Biblia, foarte multi ateisti au ajuns ateisti dupa ce au citit Biblia. Aaa... si disperarea asta a omului modern nu este prezenta la ateisti ci mai degraba la crestini sau in fine... la pseudo crestini, la cei care au titlul de crestini dar nu mai cred decat intr-un Dumnezeu de piatra, hartie si tamaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In contextul celor spuse mai sus se nasc cateva intrebari:

Ai simtit vreodata ca si necrestin nemultumire in suflet si disperare? Cum iti exprimi aceasta disperare? Acceptarea sintezei in gandirea ta iti aduce simtul de cadere in jos in neant, ai puterea sa recunosti asta? Ai puterea sa recunosti ca sensul vietii fara adevaruri absolute, este un nonsens?

Oare de ce nu ar fi o solutie la disperarea aceasta, apropierea de Biblie, apropierea de Cristos. Binenteles nu ca o obligatie ci ca o cercetare a parerii lui Dumnezeu despre existenta noastra ca oameni pe acest pamant. Incearca si sunt sigur ca schimbarea gandirii tale iti poate schimba perspectiva vietii si-ti poate da sens vietii!

 

Am fost ateu si eram pe deplin fericit. Nu credeam in Dumnezeu, dar eram convins ca nu exista moarte. O boala destul de nasoala si citirea Bibliei si a cartilor ortodoxe m-au dus catre biserica ortodoxa si atunci am inceput sa simt disperarea din ce in ce mai mult. Cel mai mult eram ingrozit de faptul ca s-ar putea ca copiii mei sa ajunga in iad sa se chinuie, iar eu sa fiu in rai, obligat sa ma bucur!

Cand am inteles insa ca ma inselam si ca biserica este un lucru rau si scarbos, ca m-a mintit, cu sau fara stiinta, am simtit furia. Asta s-a intamplat cand am inteles ce inseamna dragostea lui Dumnezeu si sacrificiul lui Isus. De atunci disperarea a inceput sa se imprastie si, cand Hristos mi-a si vorbit, am aflat ce inseamna si fericirea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In contextul celor spuse mai sus se nasc cateva intrebari:

Ai simtit vreodata ca si necrestin nemultumire in suflet si disperare? Cum iti exprimi aceasta disperare? Acceptarea sintezei in gandirea ta iti aduce simtul de cadere in jos in neant, ai puterea sa recunosti asta? Ai puterea sa recunosti ca sensul vietii fara adevaruri absolute, este un nonsens?

Oare de ce nu ar fi o solutie la disperarea aceasta, apropierea de Biblie, apropierea de Cristos. Binenteles nu ca o obligatie ci ca o cercetare a parerii lui Dumnezeu despre existenta noastra ca oameni pe acest pamant. Incearca si sunt sigur ca schimbarea gandirii tale iti poate schimba perspectiva vietii si-ti poate da sens vietii!

 

Oare nu ar fi o solutie sa priviti mai bine in jur si sa aveti macar curajul sa luati viata in piept si sa va ridicati deasupra iluziei? Sunt cateva adevaruri absolute care se aplica de cand e lumea in universul nostru. Viata este doar un ciclu care se repeta la interval de ani, secole, milenii mergem pe un drum ascendent ca sa cadem si sa o luam mereu de la capat. Disperarea a fost aceeasi si in secolele trecute dar la alt nivel, nu facem decat sa ne adaptam mereu la mediu si cerinte. Secretul vietii consta in mentinerea echilibrului , un echilibru pe care extrem de putini il ating. Atata timp cat suntem condusi de lasitate si egoism tot asa disperati o sa fim :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte multi ateisti cunosc destul de bine Biblia, foarte multi ateisti au ajuns ateisti dupa ce au citit Biblia. Aaa... si disperarea asta a omului modern nu este prezenta la ateisti, ci mai degraba la crestini sau in fine... la pseudo crestini, la cei care au titlul de crestini dar nu mai cred decat intr-un Dumnezeu de piatra, hartie si tamaie.

Asta nu inseamna ca Biblia ar fi gresita sau ca Adevarul nu ar fi adevar! Dimpotriva, denota o gandire gresita!

Majoritatea respinge Adevarul. Majoritatea este tributara unei vieti fara sens. Si asta datorita dezorientarii in care zace, dezorientare bazata pe o metodologie a gandirii gresita!

Ca sa sustii ca disperarea nu este prezenta la ateisti trebuie sa ai o baza solida sau niste statistici! Cred ca statisticile insa marturisesc un procent mare de sinucideri in special intre atei! De ce?

 

 

Am fost ateu si eram pe deplin fericit. Nu credeam in Dumnezeu, dar eram convins ca nu exista moarte. O boala destul de nasoala si citirea Bibliei si a cartilor ortodoxe m-au dus catre biserica ortodoxa si atunci am inceput sa simt disperarea din ce in ce mai mult. Cel mai mult eram ingrozit de faptul ca s-ar putea ca copiii mei sa ajunga in iad sa se chinuie, iar eu sa fiu in rai, obligat sa ma bucur!

Cand am inteles insa ca ma inselam si ca biserica este un lucru rau si scarbos, ca m-a mintit, cu sau fara stiinta, am simtit furia. Asta s-a intamplat cand am inteles ce inseamna dragostea lui Dumnezeu si sacrificiul lui Isus. De atunci disperarea a inceput sa se imprastie si, cand Hristos mi-a si vorbit, am aflat ce inseamna si fericirea!

Pai, un studiu aprofundat al teologiei crestine, v-ar descoperi ca noi credem in dragostea lui Dumnezeu aratata prin Jertfa de la Golgota, insa credem si in dreptatea lui Dumnezeu care cuprinde pedeapsa in Iazul de foc!

Problema omului este ca nu deosebeste binele de rau si adevarul de minciuna.Este asa de confuz omul secolului XXI, incat nu mai stie bine deosebi un sistem de valori bun de unul rau! Omul locuieste intr-o zona gri a disperarii.Si la aceasta stare a contribuit si contribuie din plin gandirea umanista, bazata pe excluderea Adevarului absolut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema omului este ca nu deosebeste binele de rau si adevarul de minciuna.Este asa de confuz omul secolului XXI, incat nu mai stie bine deosebi un sistem de valori bun de unul rau! Omul locuieste intr-o zona gri a disperarii.Si la aceasta stare a contribuit si contribuie din plin gandirea umanista, bazata pe excluderea Adevarului absolut!

 

 

adevarul absolut ...acesta fiind ....sa nu-mi spui ca esti detinatorul adevarului absolut ....

in viata cel mai greu de atins este ...echilibrul ,cum spunea dark ...e aproape imposibil ...oscilam intre extreme ....probabil de aceea biserica a castigat atat de multi adepti ...iar faptul ca exista atat de multe religii ,e destul de elocvent ....oamenii si-au ascuns capul in nisip ....in dogmele religiei ...in loc sa infrunte viata cu curaj ....si cu demnitate ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa sustii ca disperarea nu este prezenta la ateisti trebuie sa ai o baza solida sau niste statistici! Cred ca statisticile insa marturisesc un procent mare de sinucideri in special intre atei! De ce?

Pe te bazezi cand spui ca e un procent mai mare de sinucideri intre ateisti? Esti sigur ca ateismul determina acest suicid? In top din cate am inteles sunt tarile foste sovietice. Poate sunt alti factori, cum ar fi incapacitatea de a face fata la schimbarile economice.

 

Faza cu "ateistii sunt mai predispusi la suicid" e o extrapolare nu o realitate statistica. E o presupunere a unor persoane religioase care nu pot intelege motivul de a ramane in viata al unei persoane care nu crede. Ateisti considera ca viata asta e tot ce au si cei mai multi incearca sa o faca cat mai buna, incearca sa o traiasca din plin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare nu ar fi o solutie sa priviti mai bine in jur si sa aveti macar curajul sa luati viata in piept si sa va ridicati deasupra iluziei? Sunt cateva adevaruri absolute care se aplica de cand e lumea in universul nostru. Viata este doar un ciclu care se repeta la interval de ani, secole, milenii mergem pe un drum ascendent ca sa cadem si sa o luam mereu de la capat. Disperarea a fost aceeasi si in secolele trecute dar la alt nivel, nu facem decat sa ne adaptam mereu la mediu si cerinte. Secretul vietii consta in mentinerea echilibrului , un echilibru pe care extrem de putini il ating. Atata timp cat suntem condusi de lasitate si egoism tot asa disperati o sa fim :crazy:

Exact, ciclurile se repeta pentru ca viata ne este data pentru a evolua spiritual, ceea ce nu se poate intampla intr-un interval atat de scurt cum este o singura viata de om. Directia este in general ascendenta, chiar daca exista "caderi" sau scurte perioade de stagnare sa le zicem, in acest caz ne vom intalni din nou cu aceeasi experienta de mai multe ori, pana vom reusi sa trecem peste acel prag, ceea ce inseamna o treapta in plus pe scara evolutiei spirituale. Adica in urmatoarea reincarnare vom pleca de la un nivel un pic mai inalt. Disperarea vine din cauza ca nu intelegem ca viata ne pune in fata probe, ca este ca o initiere, si in loc sa gasim solutii care ne fac sa evoluam, gasim solutii care ne murdaresc sufleteste si ne trag in jos.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... si, cand Hristos mi-a si vorbit, am aflat ce inseamna si fericirea!

 

Mai nemuritorule ...pai daca ai vorbit cu isus cred ca ai vre-o 2000 de ani ...pai e voie sa te ascunzi si sa nu ne povestesti la toti contactul tau cu Isus ?

(E adevarat ca ii placeau numai baietei?) ...cum altfel a rezistat pana la 33 de ani fara o femeie ?

Sau i-o fi rontait vre-un crocodil pimpinelele cand a fost botezat in apa Iordanului?

Mai spune-ne te rog despre convorbirea ta cu el ....ca zau ca suntem curiosi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe te bazezi cand spui ca e un procent mai mare de sinucideri intre ateisti? Esti sigur ca ateismul determina acest suicid? In top din cate am inteles sunt tarile foste sovietice. Poate sunt alti factori, cum ar fi incapacitatea de a face fata la schimbarile economice.

 

Faza cu "ateistii sunt mai predispusi la suicid" e o extrapolare nu o realitate statistica. E o presupunere a unor persoane religioase care nu pot intelege motivul de a ramane in viata al unei persoane care nu crede. Ateisti considera ca viata asta e tot ce au si cei mai multi incearca sa o faca cat mai buna, incearca sa o traiasca din plin.

Dragul meu, niciodata nu as lua dreptul cuiva de a trai pe acest pamant doar pentru ca nu crede intr-un sistem de valori adoptat de mine. Ideea aceasta nu am afirmat-o niciodata si mi se pare diabolica.

Cred insa, ca pe acest pamant exista oameni care au adoptat un sistem de valori gresit sau care nu au un sistem de valori in viata (nici nu pot face diferenta intre sistemele de valori puse inaintea noastra, bune sau rele). Lipsa de discernamant este rezultatul unor curente de gandire gresite, care exclud raportarea noastra la un sistem de valori si mai mult decat atata exclud existenta unor adevaruri absolute.

Nu vorbesc aceste lucruri in contextul constructiilor de masini, ci in contextul existentei sufletului omenesc!

 

Exact, ciclurile se repeta pentru ca viata ne este data pentru a evolua spiritual, ceea ce nu se poate intampla intr-un interval atat de scurt cum este o singura viata de om. Directia este in general ascendenta, chiar daca exista "caderi" sau scurte perioade de stagnare sa le zicem, in acest caz ne vom intalni din nou cu aceeasi experienta de mai multe ori, pana vom reusi sa trecem peste acel prag, ceea ce inseamna o treapta in plus pe scara evolutiei spirituale. Adica in urmatoarea reincarnare vom pleca de la un nivel un pic mai inalt. Disperarea vine din cauza ca nu intelegem ca viata ne pune in fata probe, ca este ca o initiere, si in loc sa gasim solutii care ne fac sa evoluam, gasim solutii care ne murdaresc sufleteste si ne trag in jos.

Nu exista o urmatoare reincarnare.Spunem acest lucru, fiindca am exclus adevarul ca Dumnezeu ne-a revelat faptul ca, omul moare si pe urma vine judecata! Daca am crede adevarul spiritual revelat de Dumnezeu, ne-am da seama ca Dumnezeu ne-a dat solutia sufletului nostru in viata scurta pe care o avem. Solutia a venit prin Jertfa Fiului Sau,Isus Cristos. Crezand in aceasta Jertfa ne nastem spiritual si ne maturizam pe tot parcursul vietii acceptand sistemul de valori revelat de Dumnezeu prin Isus Cristos. Acest sistem de valori ne ajuta sa percepem binele de rau si minciuna de adevar.

Daca excludem acest sistem ajungem la disperare, la o viata fara sens, la un suflet gol, dezbracat de divin si chinuit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×