Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

Ce inseamna oabla?

Postări Recomandate

Nu pot sa inteleg ce inseamna acest cuvant, in unele contexte e folosit ca un cuvant bun, in altele ca un cuvant rau.

 

"Treaba e oabla."

 

In dictionar nu apare, e un cuvant caruia nu i-am dat de capat. Stie cineva ce inseamna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa inteleg ce inseamna acest cuvant, in unele contexte e folosit ca un cuvant bun, in altele ca un cuvant rau.

 

"Treaba e oabla."

 

In dictionar nu apare, e un cuvant caruia nu i-am dat de capat. Stie cineva ce inseamna?

 

 

In dictionar nu ai sa-l gasesti, pe gugal ma mir ca nu l-ai gasit.

"treaba e oabla"= "treaba e cam nasoala"

 

oabla, "cuvant" ardelenesc(si asta ti-o spune un moldovean) = stramb\a, nasol\ala :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oblu = drept?! :o sincer ma indoiesc dar...cum spui tu, p'aci nu se foloseste cuvantul asta

 

 

P.S. - Ma gandesc, ca nici "tipa la lighean" nu inseamna "arunca apa din lighean" dar...in fine cum spui tu :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oblu = drept?! :o sincer ma indoiesc dar...cum spui tu, p'aci nu se foloseste cuvantul asta

P.S. - Ma gandesc, ca nici "tipa la lighean" nu inseamna "arunca apa din lighean" dar...in fine cum spui tu :D

Daca pe mine nu ma crezi, desi am precizat ca sunt ardelean (si cunosc cuvantul), fa incredintare dictionarului spre care am pus link in postul anterior.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off - Eu nu am spus ca nu te cred, doar ca ma indoiesc...si atata tot. Daca este asa cum spui tu, forte bine...ai o lada cu bere cand ajungi in Galati :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu Nicu ca inseamna drept. Si nici nu m-am uitat in dictionar :) E folosit in literatura :D

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiati ca acelas cuvant in 2 tari diferite poate insemna 2 lucruri diferite?

 

E uite ca ne-a fost dat sa vedem ca si in aceeasi tara in 2 regiuni diferite ale aceleeasi tari acelasi cuvant inseamna 2 lucruri diferite.

 

Acum Nicu stim ca e Ardelean si ca pt el inseamna drept.

Dar m-ati facut curioasa in privinta unui lucru. Cei pt care Oabla inseamna nasol in ce regiune locuiti? Transilvania, Muntenia, Moldova, Oltenia sau chiar in Bucuresti si judetul Ilfov? Unde? Si apropo mereu vad ca Bucuresti si judetul Ilfov sunt luate ca regiune separata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×