Sari la conținut
Forum Roportal
Carmen P

Vecinii nostri

Postări Recomandate

Va supun atentiei urmatoarea situatie cu o problema de vecinatate.

In 2006 am construit o casa pe un teren proprietate personala. Din cauza unor greseli de executie, am ajuns in situatia de a avea un perete pe o lungime de 3 m la o distanta de 40 cm fata de gardul din stanga. Mentionez ca pe aceast perete nu am nici o fereastra. In proiectul tehnic avizat cu autorizatia de constructie , respectiva distanta este de 50 cm. In situatia de fata, vecina din stanga ma ameninta ca imi face reclamatie, ca imi deschide proces si tot timpul imi propune sa ne intelegem. In urma discutiei avute cu ea are urmatoarele pretentii: sa ii cedez cei 40 de cm pe toata lungimea terenului ( adica 40 de m), sa suport costurile gardului dintre proprietati. Pe langa situatia prezentata, mai exista: respectiva vecina are un garaj cu un perete pe limita de proprietate si anul trecut s-a racordat la conducta de apa a carei costuri le-am suportat (ea nu a contibui cu nimic), lucruri de care nu aminteste in "intelegere". Doresc sa stiu ce prevad dispozitiile legale in legatura cu aceasta situatie , precum si actul normativ care le reglementeaza. De asemenea , m-ar interesa sa stiu ce demersuri ar putea face si care e cel mai grav lucru care mi s-ar putea intampla ca sa stiu cum ar trebui negociat in aceasta intelegere.

Mentionez ca am citit prevedereile din Codul Civil, titlul IV.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca ma faci sa rad ....

 

cred ca mai degraba vecini tai ar castiga un proces cu unu care le arata degetu decat din cele descrise mai sus ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca in situatia existenta gresala imi apartine. Dar mi se pare ca ceea ce pretinde ea este exagerat.

Pe mine ma intereseaza intr-o astfel de situatie care ar fi cel mai rau lucru care s-ar putea intampla ( sa platesc o amenda, sa mut zidul ,etc.)

Nu am fost in viata mea intr-un tribunal si nu cunostinte de drept civil. Am pus doar o intrebare. Caut sa imi rezolv o problema. A gresi e omeneste. Sunt convinsa ca trebuie sa platesc. Pentru mine e important sa iau decizia corecta si favorabila in aceasta situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inteleg ca in situatia existenta gresala imi apartine. Dar mi se pare ca ceea ce pretinde ea este exagerat.

Pe mine ma intereseaza intr-o astfel de situatie care ar fi cel mai rau lucru care s-ar putea intampla ( sa platesc o amenda, sa mut zidul ,etc.)

Nu am fost in viata mea intr-un tribunal si nu cunostinte de drept civil. Am pus doar o intrebare. Caut sa imi rezolv o problema. A gresi e omeneste. Sunt convinsa ca trebuie sa platesc. Pentru mine e important sa iau decizia corecta si favorabila in aceasta situatie.

 

 

eu sunt intr-o situatie similara.. sunt in proces cu un vecin din cauza marii si apropierii casei mele de curtea lui.

 

concluzia... nu se poate intampla nimic.. cel MULT ..si cel mai grav.. o amenda...

 

dar daca o ameninti bine pe vecina ta cu legislatia si toate cele (sa pari informat) cred k o sa cedeze.... eu asa as face...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce anume va deranjeaza in relatia cu vecinii, ce probleme aveti cu ei, si care sunt solutiile acestor probleme?

Editat de copilul muntilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cate postari vor fi pana apare una cu ungurii :crazy:

Altfel, vecinii nu ti-i prea alegi, dar ai o sansa in a stabili genul de relatie cu ei

Iar daca nu merge ...schimba vecinatatea

 

:suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt curios cate postari vor fi pana apare una cu ungurii :doh:

Altfel, vecinii nu ti-i prea alegi, dar ai o sansa in a stabili genul de relatie cu ei

Iar daca nu merge ...schimba vecinatatea

 

:suicide:

Da' ce-ai, bre, cu ungurii? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce anume va deranjeaza in relatia cu vecinii, ce probleme aveti cu ei, si care sunt solutiile acestor probleme?

Sunt prea bagaciosi si barfitori si ii articulez pentru asta de fiecare data cand am ocazia. In rest, sunt ok. Chiar prea ok. :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×