Sari la conținut
Forum Roportal
sharkie

Romania - Criza de sistem ?!?

Postări Recomandate

Este statul, prin institutiile sale mult prea prezent si mult prea puternic in viata romaneasca?

Da, este mult prea prezent şi cu toate acestea incredibil de ineficient. Fiecare instituţie guvernamentală

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Statul este filtrul prin care numai echerele si compasele pot trece ! El este substanta care desparte "elita" de ceilalati... hatisul si birocratia are un scop precis - franarea celorlalti care nu fac parte din gasca sau din secta - nimic nu este intamplator.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici o diferenta, poate in primii ani, primele luni pana isi instaleaza noi oameni la statiile de lupta, apoi (vezi PNL, Brasov, garda financiara) transforma hatisul si birocratia intr-o arma pentru franarea celorlalti care nu fac parte din gasca sau din secta - nimic nu este intamplator.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As zice ca in toate cazurile la sate, orase mici, mari si peste tot functiile publice sunt privite asa. Pentru a obtine bani si avantaje , direct sau indirect.

 

Promisiuni, promisiuni...

Am avut partide social democrate, liberale la guvernare - ati simtit vreo diferenta?

nici nu este vre-o diferenta majora intre ele (la noi in tara vorbind)

oricum, intre personalitatile publice care s-au adresat vre-odata proporului prin intermediul TV, foarte putini au un discurs eminamente liberal (de exemplu)...

 

un singur om am auzit definind criza actuala ca fiind una de sistem...Hurezeanu

 

care ar fi solutiile prin care rolul statului sa fie diminuat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu radeti de mine dar zic si eu parerea mea. Nu ma prea uit la televizor , mi-am pierdut interesul pentru politica de multisor - mai aud din cand in cand stirile si citesc presa pe net dimineata.

 

Senzatia mea este ca suntem ( noi, Romania) ca o nava pe furtuna ( controlata de Comunitatea Europeana si USA - dar care sufla care intr-o parte care in alta). Suntem o nava nesemnificativa care incercam sa ne asezam pe un val care sa ne duca spre o zona mai senina. Incercam sa vedem incotro duce furtuna asta si speram ca ei stiu ce fac sau daca nu macar ca vor avea mila de noi.

Si la conducerea navei se perinda tot felul de personaje care incearca sa-si gaseasca o solutie personala, care sa-i propulseze in zona in care se fac furtunile.

 

La Revolutie eram studenta in anul 4 la Medicina. Si am asteptat entuziasta o schimbare a sistemului. Cand Iliescu s-a dovedit incapabil sa schimbe ceva pentru medici am tras speranta ca va veni Constantinescu si ceva se va intampla. Cand nu s-a intamplat nimic eu am ales sa nu mai astept o solutie de la altii si sa-mi gasesc o solutie personala. Cand a iesit Basescu presedinte am regretat pentru o scurta perioada de timp faptul ca am renuntat la medicina si am devenit "om de afaceri". Acum nu mai regret. Nu s-a schimbat nimic - sistemul sanitar nu a iesit dnin creiza as zice chiar dimpotriva.

 

La Revolutie aveam 22 ani si asteptam schimbarea sistemului sanitar. Acum am 40 ani si ma intreb uneori daca sistemul se va imbunatati pana ajung la varsta pensionarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×