Sari la conținut
Forum Roportal
Mallorca

Free Hugs Campaign

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cugetat putin, inainte sa deschis topicul; pentru ca, vedeti voi, ar fi cadrat foarte bine si la Varia, la Noi si altii. Dar am zis ca e mai bine aici. Si veti vedea imediat si de ce.

 

E sectiunea Dragoste, corect? Am fi deci destul de ingusti la minte sa discutam doar despre relatiile sentimentale binecunoscute. Iata, a aparut acest Juan Mann, cu o oferta izbitor de simpla: o imbratisare din partea unui necunoscut, poate in momentul cand ai nevoie de una si nu ai pe nimeni s-o faca pentru tine. Hai sa vedem, ce sentimente ii maneaza pe acesti free huggeri? Iubirea fata de ceilalti? Nevoia de a fi cool? O lipsa oarecare? Simt ei o iubire generica fata de toti ceilalti, sau e doar un fake?

Voi ati participa la o asemenea miscare, daca ar prinde si in Romania?

Ii dai cuvantul lui Juan Mann, in traducere personala:

Traiam la Londra, cand lumea mea s-a intors cu susul in jos si am fost nevoit sa ma intorc acasa. La aterizarea pe aeroportul din Syndey, tot ceea ce avem era o geanta cu haine si o lume cu necazuri. Nu aveam pe nimeni sa-mi ureze "bun venit", si nici un loc pe care sa-l numesc acasa. Eram turist in orasul natal.

Stand in terminalul de sosire, privindu-i pe ceilalti pasageri intalnindu-se cu prietenii si familia ce-i asteptau cu bratele deschise si zambete pe buze, imbratisandu-se si bucurandu-se, am vrut si eu pe cineva sa ma astepte. Sa se bucure ca ma vede. Sa-mi zambeasca. Sa ma imbratiseze.

Asa ca am luat un carton si-un marker, si am facut o pancarta. In cea mai aglomerata intersectie a orasului, am scris "imbratisari gratuite" pe ambele parti, si am ridicat-o in aer.

And for 15 minutes, people just stared right through me. The first person who stopped, tapped me on the shoulder and told me how her dog had just died that morning. How that morning had been the one year anniversary of her only daughter dying in a car accident. How what she needed now, when she felt most alone in the world, was a hug. I got down on one knee, we put our arms around each other and when we parted, she was smiling.

Timp de 15 minute, oamenii au privit mai degraba prin mine. Prima persoana care s-a oprit, m-a batut pe umar si mi-a spus ca ii murise cainele in dimineata aceea. Ca acea dimineata insemna exact un an de cand ii murise singura fiica intr-un accident de masina. Ca ceea ce dorea, simtindu-se singura in lume, era o imbratisare. M-am pus intr-un genunchi, ne-am strans bratele unul in jurul celuilalt, si cand ne-am despartit, zambea.

Cu totii avem probleme, ca ale mele sau mai grave. Dar, sa vezi pe cineva ce acum o secunda era incruntata, zambind fie si pentru un moment, da valoare gestului de fiecare data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place foarte mult ideea, mi se pare inedita si haioasa... nu as merge mai departe, am unele reticente legate de aspectele mai profunde, insa ca fun e super si as incerc oricum! si poate mi-as schimba si parerea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi se pare ca si in romania sunt cateva persoane dornice sa incerce :D

 

check out there: Romania

 

Sa stii ca nu e o idee rea. Uita-te pe la stiri sa vezi ca niste pusti din Bucuresti au pus deja in practica ideea , numai ca trecatorii erau cam reticenti, de cand cu hotii de buzunare care te imbratiseaza fara sa vrei si la plecare nu te lasa cu un zambet ci cu buzunarele goale si un gust amar, in tramvai si nu numai.

 

Oricum, cand te simti singur si deznadajduit, cand ti se pare ca nu mai ai nici un rost pe lumea asta, cand crezi cu tarie ca existenta ta nu conteaza pe acest pamant , .... cand singuratatea te doboara, chiar si un hug de la un strain te poate face sa exclami : "Wowwww ! There is life on this planet !!!" :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu deja am inceput pregatiri sa lansez campania si in Satu Mare. Asteptam ceva vesti de la primarie si pe 1 iunie am adunat cu Andrada 10 persoane si vom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu deja am inceput pregatiri sa lansez campania si in Satu Mare. Asteptam ceva vesti de la primarie si pe 1 iunie am adunat cu Andrada 10 persoane si vom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu deja am inceput pregatiri sa lansez campania si in Satu Mare. Asteptam ceva vesti de la primarie si pe 1 iunie am adunat cu Andrada 10 persoane si vom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×