Sari la conținut
Forum Roportal
ermina

dialoguri despre asa zisi make-up artisti!

Postări Recomandate

Am ramas surprinsa de multitudinea de topicuri aflate pe forumuri (din pacate prea multe forumuri) in care diverse persoane sustin ca ar fi macae-up artist si care dau cu toata consecventa necesara unui "profesionist" reply-uri la intrebari puse de femei care, la randul lor, dintr-un oarescare interes fata de felul in care arata. Acum dupa ce am facut efortul de a citi..., ma intreb: poate un real macae-up artist sa spuna ce machiaj i se va potrivi unei femei, dupa doar culoarea tenului, a ochilor, parului??? Sincer, textura tenului unde e? Sau "micile si neimportantele teste care se fac unui tip de ten", sau stilul, viata dusa de persoana in cauza, mediul ca ambient???In reply-uri se foloseste acea tipologie seaca si indiferenta, sau mai rau, de genul "daca eu nu folosesc, nici tu nu folosesti cutare chestie...".Ca sa nu mai spun de acele "sfaturi, tips, trucuri" care ajuta "clientela de pe forumul in cauza" si care nu fac referire decat la "...un pic de roz, amestecat cu un pic de crem si putin alb"... Cantitatile nu se spun, scumpii mei profesionisti la doar 20 de ani? Sau gradul de luminozitate aferent, sau gradul de alergie ca componentele produselor...si ar mai creste volumul de lipsuri, lacuna de informatie, stupizenie si cel mai urat lucru ...sa dai sfaturi unor femei care chiar au incredere in tine, provider-ul de sfaturi de macae-up!!! In final voi sublinia lipsa de terminologie, pronuntie, ortografiere a diferitelor produse...hmmm, o sa spuneti ca va scuza tastatura probabil, e jenant sa te vada atata lume, ce poti sa debitezi si ca nu esti in stare sa scrii.

Semnat: Ermina - intamplator si cu acte in regula, training-uri si prea multa experienta...MAcaE_UP ARTIST!!!

PS mai spun ceva ca nu ma pot abtine..., daca intr-adevar cele care se dau a fi macae-up artisti la 20 ani (gen ANNA) fiind foarte bune pe meseria lor cum reiese din emfaza sfaturilor si din modul in care sunt tratate bietele fete/femei care cer sfaturi..., am eu o intrebare: profesionist vorbind, daca tot va incapatanati sa va puneti "talentul" la dispozitia celor de rand....de ce NU O FACETI CU ADEVARAT PROFESIONIST..???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu ce spui, mai putin urmatoarea caestie:

 

scumpii mei profesionisti la doar 20 de ani

 

mi se pare nefondat argumentul ca trebuie sa ai o anumita varsta ca sa fii profesionist. Daca ai studiat in acest domeniu si ai talent, atunci DA, esti expert.

 

In rest, bravo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, ermina si bun venit pe roportal.

 

Am citit raspunsul tau si pe langa cele spuse de sazza as mai adauga ca mie mi se pare ciudat sa recomanzi culorile/produsele sa.a.m.de. pana nu ai vazut cel putin o poza a persoanei respective, ca sa nu mai spun o analiza live. Dar probabil, or fi si sfaturi cu caracter mai general. 8)

 

Pe de alta parte, parerile mele sunt urmatoarele: eu nu merg la noi in oras la cosmetica pentru machiaj deoarece am avut cateva tentative si am ramas dezamagita: in loc de machiaj de zi m-am trezit cu ditamai tencuiala pe fata 8) ca sa nu mai zic de restul produselor - asa ca prefer sa imi aleg ceea ce imi place si in cantitati moderate, daca nu reduse - desi, dupa parerea mea, tendinta tinerelor e de a se machia/farda cam mult si cam devreme. (Astept pareri pro si contra).

 

Anna si cei care dau unele sfaturi nu cred ca sunt rau intenionati, de altfel nici nu imi amintesc sa se fi considerat macae-up artist - poate gresesc?! si nici sa fi incercat sa isi faca o clientela.

 

Asa ca, niste sfaturi profesioniste pot fi bine venite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blacca CAT, legat de adolescenti/tineri in general, da, unii au tendinta de a se machia prea mult. Nu stiu in ce masura majoritatea tinerilor poate fii caracterizata astfel. Eu tin minte ca pe la 13 ani cand am avut prima tentativa sa ma machiez, am aratat ca un clovn! Dar incetul cu incetul mi-am dat seama ce imi sta bine si ce nu, ce cantitati trebuie folosite etc. Acuma daca nu sunt ocazii speciale folosesc doar putin blus, rimel si lip gloss. cateodata mai adaug fardul, dar asta foarte rar, din lipsa de timp si de chef. Cred ca "tencuiala" pe fetele multor tineri este explicabil pentru ca e nevoie sa experimentezi pana descoperi ce ti se potriveste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga mea ermina,

ma bucura nespus entuziasmul tau si sa stii ca la inceputul paragrafelor tale m-ai avut in intregime. dar pana la un punct. in primul rand in legatura cu diferitele marci de produse scrise gresit, sa stii ca mi sa-a intamplat si mie sa scriu gresit <eroare de la tastatura cred ca ai numit-o tu>atunci cand mi-am scris propriul nume. si tu ai avut o mica greseala in mesajul tau<un c in loc de la daca imi amintesc bine>. deci asemenea greseli se mai pot. iar persoanele care dau sfaturi pe acest portal o fac din ideea de a ajuta si nu pentru altceva. poate ca nu toate sfaturile sunt competente, dar scuza-ma, toti suntem oameni, toti avem o parere. este un portal tematic pe care poate sa-la acceseze oricine, nu doar profesionistii. iar in legatura cu varsta cand poti devenii un macae-up artist, scuza-ma din nou dar nu e vorba de a devenii profesor universitar, desi si acolo mai demult nu era o varsta imipusa. si cel mai bun exemplu e alexandra abagiu care face minuni de cand era mai tanar de 20 de ani. sunt insa curios de marea ta pregatire si de vasta ta experienta. poate o impartasesti si cu noi si lasi pe ceilalti sa decida daca e atat de competenta si de vasta precum sustii. pana atunci, un gand bun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt de acord cu ce spui, mai putin urmatoarea caestie:

mi se pare nefondat argumentul ca trebuie sa ai o anumita varsta ca sa fii profesionist. Daca ai studiat in acest domeniu si ai talent, atunci DA, esti expert.

 

In rest, bravo!

[snapbacca]31422[/snapbacca]

 

Eu stiu o fata care face avere in USA corectind doar sprincenele...In Romania era arhitect!...

 

Alta fata face avere din pictura pe piele...In Romania era dependenta de pensiile bunicilor ei!...

 

Macae up inseamna o tehnica de a -ti ascunde defectele fetei, umbra si lumina intr-o paleta de farduri colorate, exista si scoala de 3 ani, dar si curs de 3 zile!... Depinde unde esti angajat si de cine...:-

 

Adevarat Macaeup Artist este persoana care ajuta actorii in filme, unde trebuie si caracterul personajelor subliniat prin arta macaeup.

 

La romance e mai simplu:

- ziua o crema hidratanta;

- la 2 saptamini vizita la cosmetica;

- sa se spele pe fata de 5-7 ori pe zi de polutii si poluarea mediului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa parerea mea, tendinta tinerelor e de a se machia/farda cam mult si cam devreme. (Astept pareri pro si contra).

[snapbacca]31442[/snapbacca]

 

nu toate adolecentele au tendinta asta....eu de exemplu nu prea suport machiajul....dar adevarul ca un profesionist poate face adevarate minuni numai ca sunt cam rari

Editat de midnight-ghost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut cursuri de make-up datorita colaborarii mele cu o firma recunoscuta de cosmettice si pot sa-ti zic ca am doar 22 ani si am invatat multe in domeniu.Tu esti probabil nemultumita datorita unei experiente nefericite.Eu chiar m-am saturat de conceptile invechite privind varsta in raport cu cunostintele,am avut chiar mult de suferit pe tema asta,daca esti tanar nu inseamna ca nu stii nimic.Daca imi trimiti o poza cu tine pe adresa mea de mail adammirela@yahoo.com iti pot spune si ce culori ti s-ar potrivi,cum sa te machiezi.Eu cursurile le-am facut doar din placere si nu m-am gandit vreodata sa profesez,dar ma descurc destul de bine,imi machiez frecvent prietenele.

 

Salutari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ermina....nu as vrea sa te contrazic dar in multe chestii gresesti...in primul rand asa cum au zis si ceilalti nu varsta te face profesionist...(am un amic kre lucreaza in protv k make_up artist de la varsta de 16-17 ani si acum are 19 ani...nu stia mare lucru la inceput pt k abia terminase un curs de make_up artist dar cu timpul a ajuns profesionist...si sincer este foarte greu sa ajungi in protv mai ales din cauza timpului pe care il petreci acolo si crede-ma ca nu oricine rezista acolo...)in al doilea rand te contrazic la fel ca si altii k cei care dau sfaturi nu cred k sunt asa tampiti sa te faca sa pari o paiata cand iesi din casa....o spun pentru binele persoanei care cere sfatul si k sa isi exprime opinia pentru k au terminat un curs sau poate nu dar stiu mai multe decat altii despre make-up .apropo de fetele kre isi aplica prea mult make-up parerea mea este k ori nu si-au gasit stilul inca si spera sa il gaseasca incercand fel si fel de combinatii in materie de culori ori sunt prea prosti si nu inteleg ca ce fac ele nu este bine (asta in cazul in care cineva si-a dat cu parerea despre make_up-ul lor )

in concluzie oricine face un curs de make_up si are talent si ambitie devine profesionist indiferent de varsta

si in final...bafta tuturor celor care isi dau silinta si invata arta make-up-ului :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ermina....nu as vrea sa te contrazic dar in multe chestii gresesti...in primul rand asa cum au zis si ceilalti nu varsta te face profesionist...(am un amic kre lucreaza in protv k make_up artist de la varsta de 16-17 ani si acum are 19 ani...nu stia mare lucru la inceput pt k abia terminase un curs de make_up artist dar cu timpul a ajuns profesionist...si sincer este foarte greu sa ajungi in protv mai ales din cauza timpului pe care il petreci acolo si crede-ma ca nu oricine rezista acolo...)in al doilea rand te contrazic la fel ca si altii k cei care dau sfaturi nu cred k sunt asa tampiti sa te faca sa pari o paiata cand iesi din casa....o spun pentru binele persoanei care cere sfatul si k sa isi exprime opinia pentru k au terminat un curs sau poate nu dar stiu mai multe decat altii despre make-up .apropo de fetele kre isi aplica prea mult make-up parerea mea este k ori nu si-au gasit stilul inca si spera sa il gaseasca incercand fel si fel de combinatii in materie de culori ori sunt prea prosti si nu inteleg ca ce fac ele nu este bine (asta in cazul in care cineva si-a dat cu parerea despre make_up-ul lor )

in concluzie oricine face un curs de make_up si are talent si ambitie devine profesionist indiferent de varsta

si in final...bafta tuturor celor care isi dau silinta si invata arta make-up-ului :flowers:

 

 

Sa incercam sa nu ne judecam unii pe altii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×