Sari la conținut
Forum Roportal
fire

o intrebare ciudata...

Postări Recomandate

ati considera vreodata sa folositi "singe inchegat" in supe precum folositi vegeta, ori alt fel de mirodenii ??? :blinca: :blinca: :blinca:

 

vorbeam cu un prieten de familie citiva ani in urma si-i spuneam cum fac eu ciorbele/supele romanesti, la care el a mentionat ca daca sint interesata imi poate face rost de cuburi de singe inchegat sa le folosec in ciorba... ptr. imbunatatirea gustului, la care eu i-am spus sa trecem peste subiectul asta......mai am de adaugat ceva, dar astept sa vad ce credeti si voi, sau daca va ginditi la ce m-am gindit eu intre timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmmmm, sincer nu am auzit de asa ceva! dar de obicei sunt deschisa la a incerca lucruri noi. Se pare ca intr-adevar suntem tara lui Dracula 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
blood.jpg

[snapbacca]31366[/snapbacca]

Sa fim seriosi...sa n-ai nici atita singe cit sa faci un singerete? Sa pui putin numai de ...gust in...ciorba mi se pare original, dar cred ca tot singeretele este mai bun si mai...traditional.Bineinteles cu singe de...porc. Depinde la ce fel de singe va referiti... Dar fiinca a trecut perioada de haleala pe baza de porcine propun sa ne axam pe gustosenii mai...vegetale, cel putin o vreme...nu neaparat ca-i postul pastelui, ci pentru o viata mai sanatoasa.... 8) 8) 8) :soc: :cat:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HOPA ? Am auzit ceva de...sange...ciorbite...??? Mmmmiammm !! :8):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

loool Conte :8): ::soc:: ::cat::

 

 

 

Nu ..nu cred c-as pune "sange inghegat" in mancare :blinca: 8)

 

 

Ce mai vroiai sa adaugi Fire? Sunt tare curioasa... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze ca nu am precizat, nu singe de la oameni in nici un caz!!!

 

mie imi place sa fac ciorba de perisoare si bineinteles implica carne tocata.... si carnea tocata proaspata are cea mai rosie culoare, deci are mai mult singe.....

deci imi place ciorba cu perisoare, carnea ii da un bust bun ciorbei etc, si singele din carne se firbe si el bineinteles.... deci indirect folosesc (cu totii folosim) singele in mincaruri...

nu stiu daca voi v-ati gindit vreodata, dar eu cind gatesc cu carne mereu imi aduc aminte de "acea" conversatie cu prietenul de familie si poate nu este chiar asa de ciudat cum mi sa-a parut la prima vedere.... si totusi nu cred ca as folosi singele inchegat de la animale, presupun de vita, porc.

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, mai , si eu care credeam ca aveti o reteta noua pentru vampirul din mine !! 8) 8) 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu daca voi v-ati gindit vreodata, dar eu cind gatesc cu carne mereu imi aduc aminte de "acea" conversatie cu prietenul de familie si poate nu este chiar asa de ciudat cum mi sa-a parut la prima vedere.... si totusi nu cred ca as folosi singele inchegat de la animale,  presupun de vita, porc.

[snapbacca]31575[/snapbacca]

 

 

Mi sa-a facut pielea de gaina numai cand am citit titlul topicului. Probabil ca indirect folosim sange la mancare dar... e aiurea tare ideea cu sange inghetat... nu cred ca as putea manca vreodata asa ceva... Mai bine o salata de rosii si castraveti :dee

 

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×