Sari la conținut
Forum Roportal
dando

AJUTATI-MA!UN SFAT O PARERE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut!Am si eu o mare problema si va rog sa-mi da-ti un sfat daca se poate.Am o prietena cu care vorbesc de 9 ani.Relatia noastra nu a fost si nu este una deosebita.Am fost despartiti de doua ori timp in care eu am mai avut doua relatii de scurta durata,dar de fiecare data eu m-am intors la actuala mea prietena pentru ca asa am crezut ca e mai bine.Dar la sfarsitul anului trecut am intalnit marea dragoste,o persoana cu totul si cu totul deosebita.M-am despartit de prietena mea pentru ca ne certasem foarte urat si de altfel nu era pentru prima data si am inceput o relatie cu aceasta fata deosebita timp in care am trait cele mai intense clipe din viata mea.Eram topiti unul dupa altul,se purta cu mine ca si cum as fi fost singurul baiat de pe pamant.Dar la doua luni de zile nu stiu ce s-a intamplat cu mine ca m-a cuprins din nou starea asta pe care nu pot sa mi-o explic de a ma intoarce la prietena mea.Desi nu o iubesc simt ca trebuie sa fiu cu ea si anul acesta facem nunta.Problema este ca o iubesc din tot sufletul pe fata de care v-am zis ca m-am indragostit cu adevarat si ea la fel pe mine.Ce se intampla cu mine?De ce nu ma pot detasa de trecut si sa pot fi fericit cu persoana pe care o iubesc si ma iubeste.Actualei prietene i-am zis ca nu o iubesc,dar ea ma implora sa nu o parasesc,ca ma iubeste si ca ma iarta ca am parasit-o.De altfel ea s-a schimbat total se poarta cu mine cum nu s-a purtat niciodata,dar mie tot la dragostea mea mi-e gandul.Nu stiu de ce nu am puterea sa lupt pentru a fi impreuna cu fata pe care o iubesc.Va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu o parere.Fata pe care o iubesc mi-a zis ca fac o mare greseala ca ma insor si o las si stiu ca are dreptate,dar mi-a mai zis ca ma va astepta toata viata pentru ca ma iubeste cum n-a iubit niciodata si de altfel cum o iubesc si eu.Nu stiu ce e cu mine.Ajutati-ma!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O casatorie o faci pt toata viata. Daca nu iubesti persoana cu care urmeaza sa te casatoresti, nu are rost sa iti legi viata de ea. Acum poate nu realizezi dar cu timpul iti vei da seama ca ai renuntat la cel mai frumos sentiment pt obisnuinta. Nu lua o decizie in functie de ceea ce simte prietena ta pt tine... gandeste-te ca vei sta o viata langa o pers cu care te-ai obisnuit dar pe care nu o iubesti. Crezi ca o sa o faci fericita daca te sacrifici acum, daca sacrifici sentimentul tau? Sfatul meu: analizeaza-ti sentimentele... poate o iubesti pe prietena ta dar nu iti dai seama... poate pt cealalta este doar o pasiune trecatoare. Daca nu e asa... LUPTA pt fericirea ta alaturi de cea pe care o iubesti. Nu iti rata viata ta si pe cea a actualei prietene daca nu esti sigur de sentimentele tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cum vine o chestie: zici ca te-ai despartit de fosta si te-ai indragostit de cea noua. Atunci cum de te exprimi la modul asta: "Desi nu o iubesc simt ca trebuie sa fiu cu ea si anul acesta facem nunta"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mdea, oricum ai da-o la intors, tot nashpa iese... cum zicea si myth, s-ar putea ca ce simti pentru cea noua sa fie o pasiune trecatoare, un foc de paie, care se va stinge la un moment dat... si atunci iese nashpa ptr tine si pentru prietena ta veche, ptr ca renunti la o prietenie de durata pentru ceva trecator, si pe termen lung prietenia este cea care conteaza intr-o relatie, nu pasiunea. Daca cea noua este intr-adevar THE ONE, si tu te casatoresti cu vechea, pai atunci e pacat de iubirea voastra... si vei fi miserable for the rest of your life... sau sa nu exageram, vei avea parte de o viata mai monotona, asa... :cry: Pe de alta parte, chiar daca ramai cu cea noua, si tu esti fericit, fosta ta prietena de 9 ani de zile (este o perioada mare chiar si ptr cupluri casatorite, sa reziste atat!) va suferi, si gandeste-te ca a investit si ea atatea sentimente si sperante si timp in relatia voastra... poate daca tu simti ca trebuie sa fii cu ea, asa este cel mai bine pentru tine... e o decizie grea, sa o iei cu multa intelepciune! :friends:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca trebuie sa privesti cu mare atentie in sufletul tau, detasat de orice influenta exterioara si sa vezi exact ce simti tu ca vrei sa faci. De vechea prietena e clar ca te leaga: obisnuinta, sentimentul de siguranta si simtul datoriei. De cea noua: pasiunea si cel putin iubirea. Cred ca trebuie sa scoti ratiunea din toata schema si sa fii atent la ce simti, nu sa faci ceea ce trebuie. E clar ca decizia este foarte grea, eu a trebuit sa iau una asemanatoare dupa aproape 2 ani, desi vechiul prieten chiar fusese o dragoste cu pasiune si tot tacamul. Insa am simtit ca nu e locul meu acolo si am facut ce am simtit. Important e sa nu regreti tu decizia luata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!Am si eu o mare problema si va rog sa-mi da-ti un sfat daca se poate.Am o prietena cu care vorbesc de 9 ani.Relatia noastra nu a fost si nu este una deosebita.Am fost despartiti de doua ori timp in care eu am mai avut doua relatii de scurta durata,dar de fiecare data eu m-am intors la actuala mea prietena pentru ca asa am crezut ca e mai bine.Dar la sfarsitul anului trecut am intalnit marea dragoste,o persoana cu totul si cu totul deosebita.M-am despartit de prietena mea pentru ca ne certasem foarte urat si de altfel nu era pentru prima data si am inceput o relatie cu aceasta fata deosebita timp in care am trait cele mai intense clipe din viata mea.Eram topiti unul dupa altul,se purta cu mine ca si cum as fi fost singurul baiat de pe pamant.Dar la doua luni de zile nu stiu ce s-a intamplat cu mine ca m-a cuprins din nou starea asta pe care nu pot sa mi-o explic de a ma intoarce la prietena mea.Desi nu o iubesc simt ca trebuie sa fiu cu ea si anul acesta facem nunta.Problema este ca o iubesc din tot sufletul pe fata de care v-am zis ca m-am indragostit cu adevarat si ea la fel pe mine.Ce se intampla cu mine?De ce nu ma pot detasa de trecut si sa pot fi fericit cu persoana pe care o iubesc si ma iubeste.Actualei prietene i-am zis ca nu o iubesc,dar ea ma implora sa nu o parasesc,ca ma iubeste si ca ma iarta ca am parasit-o.De altfel ea s-a schimbat total se poarta cu mine cum nu s-a purtat niciodata,dar mie tot la dragostea mea mi-e gandul.Nu stiu de ce nu am puterea sa lupt pentru a fi impreuna cu fata pe care o iubesc.Va rog ajutati-ma cu un sfat sau cu o parere.Fata pe care o iubesc mi-a zis ca fac o mare greseala ca ma insor si o las si stiu ca are dreptate,dar mi-a mai zis ca ma va astepta toata viata pentru ca ma iubeste cum n-a iubit niciodata si de altfel cum o iubesc si eu.Nu stiu ce e cu mine.Ajutati-ma!!!!!

 

 

Degeaba ne ceri noua sfatul.La urma urmei ce spunem noi nu are nici o importanta;ceea ce simti tu conteaza cu adevarat.

Daca te casatoresti acum,trebuie sa ai mare grija.Pe langa faptul ca vei sta si te vei intreba toata viata de ce ai facut acest lucru (ceea ce gandesti si acum),pe langa faptul ca vei suferi enorm si vei ajunge intr-un final sa regreti alegerea facuta (sper sa nu fie prea tarziu),gandeste-te ca vei mai rani alte doua persoane:sotia si femeia pe care o iubesti.Caci,eu nu cred ca vei fi capabil sa o faci pe viitoarea sotie fericita;va simti intotdeauna ca ceva e in neregula.In plus toate aceste refulari de acum se vor face simtite cu siguranta in viitorul apropiat si se vor revarsa si asupra persoanelor din jurul tau.

Pe langa sotie,o vei face sa sufere si pe femeia pe care-dupa cum spui-o iubesti.

Crezi ca merita toate acestea???

Ai grija,caci timpul trece foarte repede,si clipele pe care le-ai pierdut,nu vei reusi sa le mai recuperezi niciodata;si vei ajunge intr-un final sa regreti amarnic deciziile de acum.

Eu inteleg ca dupa 9 ani,te-ai obisnuit cu prietena ta,o cunosti,stii ce este cu ea,si ti-e frica sa incerci o schimbare.Tuturor ne este frica de schimbare,de nou.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne nenorocim viata.Controleaza-ti aceasta frica si urmeaza-ti inima,caci altfel nu vei reusi niciodata sa fii pe deplin fericit..

Intotdeauna te vei intreba:"Ce ar fi fost daca..." (si gustul amar nu iti va trece niciodata)

Ia si gandeste-te bine.La urma urmei e decizia ta.Sper sa fie si una inteleapta... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa te gandesti bine ce faci..cantareste bine pe care o iubesti cu adevarat..sa fie cea cu ,care ai petrecut 9 ani de zile si cu care ai avut parte de bune si de rele??sau cea noua cu ,care ai petrecut momente incendiare sa zic asa...poate la relatia veche este obisnuinta da nu'ti dai seama ..poate la cea noua este ceva trecator si de fapt pe prietena ta o iubesti ca doar ati fost sau sunteti de 9 ani...insa daca nu o iubesti si simti ca cealalta este femeia visurilor tale desparte'te de vechea iubire pt ca daca nu o iubesti si te casatoresti cu ea vor fi 3 persoane care vor suferi :tu ea si cealalta...si poate intr'un viitor apropiat sau indepartat un copil..nu cred ca vrei sa'ti bati joc nici de tine nici de ele..asa ca gandeste'te bine pe care dintre ele o vrei cu adevarat...raspunsul il ai doar tu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfat in asemenea cazuri??? Toata lumea se axeaza pe aceeasi idee si anume ca tu trebuie sa cauti in interiorul tau echilibrul, linistea sufleteasca, ceea ce ti-ar putea aduce multumire si fericire pe termen nelimitat. Ce pot spune? Sunt perfect de acord cu acest sfat si, prin urmare, ti-as recomanda sa mergi pt cateva zile undeva departe de ambele tipe in asa fel incat sa fi doar tu cu tine insuti. In felul asta, vei putea "auzi" ceea ce iti dicteaza sufletul, inima si chiar ratiunea, pt ca la un moment dat, acestea se intrepatrund si iti pot furniza cea mai buna alternativa. Spun asta din proprie experienta, chiar daca la vremea respectiva nu era altcineva la orizont, ci doar cel cu care fusesem mai mult de 6 ani.

 

Iti urez multa bafta si intelepciune, insa asa cum a mai spus cineva incearca sa nu uiti ca momentan sunteti 3 persoane implicate: tu, prietena veche si "marea iubire".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutzia o ai doar tu cum ti-au spus si restu pana acum..Dar da-mi voie sa te intreb care este moivul pt care te-ai despartir inainte de fosta? Asa ne ajuti sa intelegem poate mai bine situtia ta pt ca detaliile pe care le dai sunt totusi limitate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce se intampla cu mine?

dovedesti ori imaturitate, ori lasitate ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×