Sari la conținut
Forum Roportal
anonimul

am si eu o mica dilema pls ajutor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt impreuna cu o fata(ea are 23 de ani si eu 24) de jumatate de an,inca nu iam cunoscut parintii, totul a mers bine la inceput si pana acuma am crezut ca ea este aleasa,cu ea o sa imi petrec restul vietii,dar de ceva timp sunt pus pe ganduri....de o perioada in coaca am inceput sa ne certam si de cele mai multe ori ea e vinovata. dupa ce ma supara eu ma comport indiferent cu ea,ea isi da seama ca ma suparat, dar in loc sa isi ceara iertare si sa ii para rau, se supara si ea, face pe victima, incepe sa planga si imi spune ca mai bine nu am fi impreuna ca tot ma supara si ca ea incearca sa imi faca pe plac dar tot rau face si ne certam. impresia mea e ca sa schimbat foarte mult in ultima perioada, nu se mai tine de promisiuni si cand ii spun asta ea se supara pe mine si imi spune ca ea nu mai rezista si ca ar fi mai bine sa ne despartim. nu stiu ce sa fac totdeauna cand se intampla ceva si ea e devina reuseste sa intoarca roata in asa fel incat sa pic eu devina si sa fie ea cu basmaua curata. nu stiu ce sa fac pt ca tin mult la ea....

ea imi spune ca vrea sa fie cu mine pentru totdeauna si ca tine la mine, dar ma doare de fiecare data cand imi spune ca ar fi mai bine pentru mine sa ne despartim

ce sa fac? cum sa fac sa fie bine? tot la relatie intre mine si ea ma gandesc? ma iubeste?si daca ma iubeste de ce se comporta asa pentru ca eu incerc sa fiu parteneru ideal sa, ii fac tot pe plac sa nu gresesc cu nimik? mai are rost relatie? cum sa ma comport?...? ? ? pls ajutor

Editat de anonimul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dai prea multe detalii. Situatii ca acestea se intalnesc in orice cuplu.Incearca cu calm si diplomatie sa afli ce o nemultumeste. S-ar putea ca ceva din comportamentul tau sa o deranjeze. Nu trage concluzia pripita ca ar avea pe altcineva! Daca ar fi fost asa nu ar mai fi continuat sa se intalneasca cu tine, ti-ar fi spus-o in momentul in care a inceput sa scartaie relatia voastra. Prietenia nu presupune obligatii ca intr-o casatorie si deci sunteti liberi oricand sa intrerupeti relatia.

S-ar putea sa fiti prea diferiti unul de celalalt si sa aveti prea putine in comun. Sau sa fiti prea asemanatori si sa va plictisiti in doi. Sfatul meu: incearca sa fii spontan si sa aduci ceva nou in relatie in fiecare zi. Apoi vei vedea daca se schimba ceva in relatia voastra. Succes! :ok:

 

 

PS. Femeilor le place diversitatea, nu le plac constrangerile si mai ales le place sa fie admirate si apreciate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema principala e ca totdeauna cand greseste ea cu ceva face in asa fel ca sa ma faca pe mine vinovatu si ea sa para victima...

niciodata cand a gresit nu mia spus ca ii pare rau sau ca nu o sa se mai intample, pur si simplu incearca sa ma faca pe mine "omu rau" si ca eu sunt absurd si ca nu o intaleg

si cand o intreb ceva si ma minte, daca tot aflu pana la urma imi spune ca ia fost frica sa imi spuna ca sa nu ma supar pe ea....ca ea tine fff mult la mine si nu vrea sa ma supere si am intrebato daca stie ca ma supara cu ceva atunci de ce o face, mia raspuns ca iei i se pare normal(asta presupune ca daca iei i se pare normal atunci e si bine si ca eu sunt prost si anormal)....totdeauna ma face sa par eu ala care a gresit chiar daca ea greseste, in relatia noastra eu nu cred ca am gresit cu nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu gresesc eu cu nimic si nu am eu nici o vina...dar dupa ce ii spun ce ma deranjat sau dupa ce ma comport mai distantzat fatza de ea, ea incepe sa planga si incepe sa imi spuna ca nu mai rezista asa si ca tot ma supara, ca nu mai poate sa fie asa, ca eu nu o intaleg, mie mi se face mila si chiar daca a gresit ea tot eu ajung sa imi cer scuze de la ea ca am suparato

si inca un lucru care ma deranjeaza ca tine legatura cu fostu iei prieten care inca o iubeste si ar face orice ca sa fie din nou cu ea(el ma comenteaza si ma critica in fatza iei si ea in loc sa ma apere tace din gura si vorbeste cu el ca si cum nar fi fost nimik) si nu numai cu el tine legatura ce si cu altii care iau recunoscut in fatza ca o iubesc si ar face orice ca sa fie cu ea, eu o rog frumos sa nu le dee sperante, dar ea continua sa fie draguta cu iei si imi spune ca exagerez ca ii pretind asta..... oare chiar asa absurd sunt? o suna altii noaptea sii ii fac declaratii de dragoste si ea in loc sa spuna ca ma iubeste pe mine si sa o lase in pace le canta in struna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stam impreuna, dar ea imi spune ca o suna, imi povesteste ce ii spune si imi arata si smsurile....imi arata si ce smsuri lea trimis

nu cred ca imi merit soarta pt ca nu am gresit cu nimic in fatza iei si nici nu o voi face

nu te intaleg de ce imi zici ca imi merit soarta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema mea e ca o iubesc si nu stiu cum sa fac sa fie bine, am rugato frumos sa intrerupa orice legatura cu el si ea mia raspuns ca e o absurditate ce ii cer si ca ea niciodata nu imi cere asa ceva....

tot ce ii tolerez, inclusiv ca ii permit sa arunce vina asupra mea estel pentru ca o iubesc si nu stiu cum sa fac sa fie bine..

face greseli si in loc sa regrete incearca sa se scoata si da vina pe mine ca si cum eu as fi vinovat ca nu o intaleg si ea inca imi spune ca iei i se pare normal ceea ce face......de asta nu mai stiu ce sa fac, cum sa fac ca sa fie bine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema mea e ca o iubesc si nu stiu cum sa fac sa fie bine, am rugato frumos sa intrerupa orice legatura cu el si ea mia raspuns ca e o absurditate ce ii cer si ca ea niciodata nu imi cere asa ceva....

tot ce ii tolerez, inclusiv ca ii permit sa arunce vina asupra mea estel pentru ca o iubesc si nu stiu cum sa fac sa fie bine..

face greseli si in loc sa regrete incearca sa se scoata si da vina pe mine ca si cum eu as fi vinovat ca nu o intaleg si ea inca imi spune ca iei i se pare normal ceea ce face......de asta nu mai stiu ce sa fac, cum sa fac ca sa fie bine....

prietene, un baiat de treaba 9lives1left spunea pe aici ca e o absurditate sa accepti ca dragostea inseamna durere.

asadar, deci si prin urmare daca o iubesti nu inseamna ca trebuie sa te lasi calcat in picioare!

dragoste e atunci cand ambii parteneri fac mici mari compromisuri asa in cat sa fie bine cuplului. din ce spui, in relatia voastra tu ii accepti orice si pe deasupra tot tu esti "vinovatul" :ok:

nu e ok deloc. daca ti-a scapat ceva in ce ai spus aici, daca tu crezi ca mai merita o sansa, discuta cu ea cu cartile pe fata.

nu lasa pe maine ce poti face azi, ca s-ar putea sa suferi si mai mult :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acuma, problema ta e oarecum simpla din punctul meu de vedere...depinde cat de dispus esti tu sa fii de receptiv, cata incredere poti avea intr-un sfat pe care ti-l da cineva pe un forum si cat de mila iti e de propria persoana.

bydy gandeste bine. insa nu neaparat complet. poate ca si-a gasit pe altul, poate nu. insa pregateste-te cum stii tu mai bine pentru ca in curand urmeaza cea mai mare minciuna din toate: tradarea. recunosc o parte din comportamentul actualei tale in cel al fostei mele. in dragoste minciuna nu are ce cauta...nu ma refer la minciunele de alea nevinovate - gen: ce faci? bine, dar pe ea de fapt o doare maseaua- . un alt lucru care nu are ce cauta este orgoliul absurd, care in cazul tau e singurul lucru care o face sa vrea neaparat si cu orice mijloace sa aiba dreptate...imi pare rau sa te anunt, dar urmeaza ceva foarte urat...asta daca ai noroc...

inca ceva: dragostea este un lucru exclusiv intre 2 persoane...daca ai puterea sa faci asta, da-i papucii...daca nu...bafta multa.

cum sa iti explic...atunci cand o femeie te iubeste nu are nevoie sa fie flatata cu alte declaratii iubarete decat ale tale...mai pe scurt cred ca e ceva de genul: ea nu te iubeste, dar inca nu si-a dat seama de lucrul asta. stiu ca suna absurd, dar sunt foarte multi oameni in lumea asta care habar nu au ce insemna dragostea si nici cam cat de mult rau pot provoca cuiva care le iubeste. prietena ta, ca si fosta mea se incadreaza in categoria asta... nu te amagi. chiar daca acum ea crede ca tzine la tine in curand o sa descopere ca nu este asa... si atunci nu o sa conteze pentru ea prea mult peste cate cadavre calca pentru a fi fericita-cu altul desigur- si nici modul in care obtine lucrul asta.cum nu e straina de obiceiul de a minti, modul cel mai usor pt ea si mai dureros pt tine este sa te tina pe tine pana cand e absolut sigura ca noua ei relatie merge bine. atuncivei disparea din peisaj, daca nu cumva afli intre timp - cazul meu -.repet, ma frpeaza cat de mult seamana comportamentul actualei tale cu al fostei mele...a, daca afli ca te inseala pun gatul ca iti va cere un ragaz in care sa se hotarasca daca sa ramana cu tine sau sa se duca intr-ale ei. te minte nu pentru a nu te supara, ci doar pentru ca intotdeauna este mai usor sa obtii iertarea decat permisiunea...tine minte vorba asta, poate te va ajuta mai incolo sa intelegi unele lucruri.

totusi, daca esti suficient de puternic, scapa de ea...nu e o pierdere prea mare. cand lucrurile incep sa scartie intr-o relatie, cred ca nu sunt multe cazurile in care problemele se rezolva cu adevarat.... daca asta iti doresti pt tot restul vietii...oricum, orice s-ar intampla, tine te rog minte ce-ti spun, cu toate ca vei trece prin momente in care vei simti ca am macat un mare r****... vei gasi pe altcineva care te va ajuta sa treci peste tampenia asta...la mine a durat 2 ani, dar cred ca persoana asta a aparut...multa bafta, si iti repet...actuala nu e o pierdere prea mare - cu toate ca stiu ca te vei zbate pana in panzele albe si vei suferi cam tot pana acolo....mai scrie-ne cand si daca ai nevoie sa vb cu cineva

Editat de 9lives1left

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pune-i problema in alt fel;tu ai spus ca face anumite lucruri care pe tine te deranjeaza,dar care ei i se par normale.Spune-i ca daca ei i se par ok,inseamna ca nu ar deranja-o sa faci si tu acelasi lucru.

Daca nu ii pasa poti incepe prin a-i da un exemplu,si daca vezi ca si de data asta este indiferenta,inseamna ca sentimenteleei sunt"putin diferite de ale tale"

1.De obicei intr-o relatie,faci totul ca cel de langa tine sa fie bine,sa fie fericit.Daca faci un lucru care pe el il face sa sufere,si vezi acest lucru foarte clar,si tu totusi continuui sa faci asta...atunci ori e prostie,ori lipsa de sentimente.

 

2.O relatie nu poate rezista foarte mult timp fara comunicare.Daca tu ai o problema,te deranjeaza un anumit lucru,si nu poti comunica cu cel de langa tine,nu poti sa discuti cu el,atunci mai bine las-o balta.Nu poti sa iti intemeiezi o familie,sa incerci ceva mai serios,cu o persoana care gandeste in felul acesta,care se gandeste in principal la binele ei,si mai apoi la fericirea celui iubit...asta numesc eu EGOISM ("daca eu sunt bine..dupa mine potopul"-e stupid)

Daca tu nu poti sa comunici cu ea ,sa ii impartasesti necazurile si fericirile...toate aceste refulari,mai devreme sau mai tarziu vor iesi la suprafata,si va fi mai rau (pentru amandoi)

 

3.Incearca sa discuti serios cu ea,fara acuzatii,fara reprosuri,ci pur si simplu impartaseste-i punctul tau de vedere,ce te deranjeaza si ce nu,si daca nici atunci nu vrea sa te asculte,atunci...fa bine si gaseste-ti alta;una care sa te iubeasca si alaturi de care sa fii cu adevarat fericit

 

(p.s. Daca a inceput deja sa te minta...o relatie nu merge asa.Nu are suficienta incredere in tine,ca sa iti spuna despre ce e vorba,ca sa vb cu tine,si atunci ...Daca nu exista nici incredere...ce va mai tine impreuna-ca iubirea unuia singur nu e suficienta-e nevoie de 2 intr-un cuplu)

Editat de Dark_Dragon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cam nasoala faza sincer..tu faci prea multe si ea prea putine....de obicei fetele cand au un asemenea comportament incearca sa ascunda ceva sau pur si simplu nu mai vor sa fie cu baiatul respectiv da nu 'si dau seama ..probabil nici ea nu stie ce vrea...acum referitor la fostul si la cei care o suna si'i fac declaratii ar trebui sa fii revoltat ca accepta asa ceva ..mie una mi s'a intamplat sa fiu sunata de n ori de tipi cunoscuti sau necunoscuti si sa'mi faca declaratii sa ma invite in oras si le'am dat cu flit pt ca am prieten si tin la el si nu as putea sa 'i fac una ca asta...ori nu'si da seama de ce face si o face din prostie ori chiar ii place sa se stie admirata si dorita de altii... si cum adica e vinovata da te scoate pe tine ca fiind lupul cel rau??pai te lasi calcat in picioare chiar asa??iubire iubire da nu din partea unuia ci din partea celor 2 parteneri...in plus ,te intreb eu pe tine,unde este respectul ei fata de tine?? iubirea se bazeaza si pe respectul fata de celalalt...incearca totusi sa discuti cu ea deschis si spune'i ce te deranjeaza pune cartile pe masa si spune'i sa inceteze si nici ea sa nu le mai dea atentie sau sa raspunda la mesajele primite de altii ( cele cu declaratii ) daca ai discutat cu ea deja de lucrurile astea si nu ti'a dat atentie trateaz'o un timp cu indiferenta si vezi ce face...fii dur ce draq ca esti baiat nu fata!!impune'te in fata ei nu te lasa batjocorit chiar asa!!o iubesti te cred da asta nu inseamna ca tre sa'i accepti orice comportament sau minciuni..te minte ca i;a fost frica ?pai daca te minte inseamna ca nu are incredere in tine si'ti ascunde anumite lucruri pt ca pur si simplu nu tine la tine..scuza'ma ca sunt asa de dura cu tine da prea te face tipa sincer acum...discuta si daca vezi ca nu te ia in serios gata pa ca nu te merita...vor mai fi si altele ca esti tanar...ai toata viata inainte! crede'am ca sunt fata si stiu cum gandesc fetele....comportamentul asta nu'i al unei fete care tine la prietenul ei ,da sa'l iubeasca...btw fa o ultima incercare sa vezi daca chiar simte ceva pt tine..daca vezi ca o deranjeaza si'ti reproseaza inseamna ca tine la tine...raspunde'i cu aceeasi moneda...reia legatura cu fostele,raspunde si tu fetelor care se dau la tine prin mesaje ,cam ce face ea...si vezi cum reactioneaza ..dak nu o intereseaza inseamna ca ti'ai pierdut timpul de pomana cu ea si nu te merita....bafta si curaj ca nu se sfarseste lumea cu ea !

Editat de nicole20

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×