Sari la conținut
Forum Roportal
Pixelut

Trei elemente crestine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un bun prieten mi-a definit cele trei directii principale (ortodoxa, catolica si protestanta - includ aici si neoprotestantismul), ordonand trei elemente de baza ale crestinismului - Hristos, Biserica si Biblia.

 

Astfel:

 

ORTODOXIA:

 

Locul 1: Hristos

Locul 2: Biserica

Locul 3: Biblia

 

CATOLICISMUL

 

Locul 1: Biserica

Locul 2: Hristos

Locul 3: Biblia

 

PROTESTANTISMUL

 

Locul 1: Biblia

Locul 2: Hristos

Locul 3: Biserica

 

Ortodoxia il pune pe primul loc pe Hristos. Spre deosebire de catolici, care ne indeamna sa-L imitam pe Hrisos (Imitatio Cristi), ortodoxia vine cu conceptul "imbracarii in Hrisos", oarecum diferit de conceptul catolic.

 

Catolicismul pune pe primul loc Biserica luptatoare, subordonandui-L pe Hristos.

 

Protestantismul pune pe primul loc Biblia, practicand un fel de idolatrie a textului. Ea il subordoneaza pe Hristos Bibliei, si acelasi lucru face si cu Biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Protestantismul pune pe primul loc Biblia, practicand un fel de idolatrie a textului. Ea il subordoneaza pe Hristos Bibliei, si acelasi lucru face si cu Biserica.

Este fals ceea ce spui!

Eu nu m-am indragostit de-o Carte ci de Cristos Domnul! Cartea este Scrisoarea iubitului pentru mine!

 

Cred ca la ortodocsi ar arata cam asa:

1.Sfanta Traditie

2.Biserica

3.Sfintii

4.Dumnezeu

5.Biblia

 

La Neoprotestanti:

1.Dumnezeu (Tatal,Fiul si Duhul Sfant)

2.Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia)

3.Biserica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Protestantismul pune pe primul loc Biblia, practicand un fel de idolatrie a textului.

 

Dintr-un punct de vedere poti sa ai dreptate...Dar BO&BC nu fac o "idolatrie" din "Sfanta Traditie" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa puneti in fata parerilor personale celebrele formule "eu cred" "parerea mea este" si sa nu mai dati definitii, ceea ce sustineti poate fi combatut de cultele in cauza, pentru ca sunt idei false, fara nici un argument logic. Ca o persoana sa poata defini doctrina unui cult (si ce anume ocupa locul 1,2,3) se presupune ca acea persoana cunoaste foarte bine cultul respectiv, iar in cazul a trei culte, sa te hazardezi sa le categorisesti mi se pare de-a dreptul nerealist.

Neg cu vehementa ca neoprotestantii pun Biblia pe locul I. Despre ceilalti nu stiu, dar ani de zile am mers in biserici neo protestante si stiu ca nu e adevarat ceea ce se afirma ca un fapt sigur. Subordoneaza pe Hrisos Bibliei? O prostie, ma scuzati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este fals ceea ce spui!

Eu nu m-am indragostit de-o Carte ci de Cristos Domnul! Cartea este Scrisoarea iubitului pentru mine!

 

Cred ca la ortodocsi ar arata cam asa:

1.Sfanta Traditie

2.Biserica

3.Sfintii

4.Dumnezeu

5.Biblia

 

La Neoprotestanti:

1.Dumnezeu (Tatal,Fiul si Duhul Sfant)

2.Cuvantul lui Dumnezeu (Biblia)

3.Biserica

Mai ce atot cunoscator esti tu! Ma uimesti pe zi ce trece....!! Eu zic ca daca tot deti tu atatea adevaruri neoprotestante sa te intorci binisor intai la protestantii din care v-ati desprins pe urma la catolicii care v-au pastorit atatea veacuri si cine stie poate te aleg astia PAPA !! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acelasi lucru e valabil si pentru Pixelut, nu? :D

De ce nu?!...din partea mea cu cat mai multi PAPI cu atat mai bine... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ce atot cunoscator esti tu! Ma uimesti pe zi ce trece....!! Eu zic ca daca tot deti tu atatea adevaruri neoprotestante sa te intorci binisor intai la protestantii din care v-ati desprins pe urma la catolicii care v-au pastorit atatea veacuri si cine stie poate te aleg astia PAPA !! :jester:

Nici nu ma intereseaza scaunele de papa! In Cristos Isus suntem toti una! Acolo nu sunt scari ierrarhice, pupaturi de mana si bani pentru iertare! Cine-i mai mare intre crestini trebuie sa se faca slujitorul tuturor!

 

Si pana una alta intrarea in Cer nu se face printr-o denominatie anume, ci prin Cristos Domnul! Pentru dumneata oricum nu are relevata religia crestina, asa cum nu are nici Cristos Domnul! :blink:

Editat de cioanas

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu ma intereseaza scaunele de papa! In Cristos Isus suntem toti una! Acolo nu sunt scari ierrarhice, pupaturi de mana si bani pentru iertare! Cine-i mai mare intre crestini trebuie sa se faca slujitorul tuturor!

 

Si pana una alta intrarea in Cer nu se face printr-o denominatie anume, ci prin Cristos Domnul! Pentru dumneata oricum nu are relevata religia crestina, asa cum nu are nici Cristos Domnul! :blink:

 

Dumneata vorbesti despre intrarea in cer ca si cum ar fi intrarea in gradina!

Diferenta e ca in gradina intri viu si iesi de acolo cand vrei, si in cer intri NUMAI prin moarte si nu mai te intorci niciodata!

A discuta cu atata usurinta si necunoastere despre acest lucru Moartea si a vorbi de viata prin Isus cand nu este nici o dovada in acest sens nu este altceva decat o amagire extrem de periculoasa ...adica unul din cel mai de baza element crestin ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu ma intereseaza scaunele de papa! In Cristos Isus suntem toti una! Acolo nu sunt scari ierrarhice, pupaturi de mana si bani pentru iertare! Cine-i mai mare intre crestini trebuie sa se faca slujitorul tuturor!

 

Si pana una alta intrarea in Cer nu se face printr-o denominatie anume, ci prin Cristos Domnul! Pentru dumneata oricum nu are relevata religia crestina, asa cum nu are nici Cristos Domnul! :blink:

Of! Ce argumente puerile poti sa aduci! eu spun, si stiu ca ma repet sa mai iei oaresce lectii de CRESTINISM si sa reusesti ( atat cat iti da voie prea credinciosul tau lider spiritual, ca sa nu te acuze de erezie, daca ii pui prea multe intrebari incomode) sa gandesti cu propriul tau creieras! :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×