Sari la conținut
Forum Roportal
Anonymus Kline

E romania in Europa Centrala?

Postări Recomandate

Pe noi la scoala ne invata ca Romania e in Europa Centrala. Asta cel putin pe vremea mea, dar cred ca a ramas la fel.

Acum cateva zile am avut o discutie cu prietenii mei, care nu ma credeau, si ziceau ca e in Europa de Est. Am mers la neste calculatoare sa vedem, si am gasit multe versiuni ale Europei centrale, eu o dadeam cu alea in care romania e inclusa, ei imi aratau hartile in care nu apare.

 

Daca iei rigla pe harta europei, si masori distanta intre Muntii Ural, limita de est a europei, si Oceanul Atlantic, limita de vest, Romania intra cam la mijloc. Din pacate, daca te uiti pe bancnota de 5 euro, vezi ca Europa se termina putin dupa Stramtoarea bosfor, versiune cam incompleta, dupa geografia mea...

 

Deci, unde este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania din punct de vedere geografic este in centru Europei insa in mentalitatea vesticilor noi inca suntem periferia Europei sau granita de est!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romania din punct de vedere geografic este in centru Europei insa in mentalitatea vesticilor noi inca suntem periferia Europei sau granita de est!!

 

Da, in mentalitatea lor asa suntem, dar daca noi suntem asa, atunci Ukrainienii, si ceilalti unde sunt?

In asia?

 

Sa nu vorbesc ca eu am ajuns sa ma contrazic pe teme geografice cu oameni care nu stiau ceva asa de baza ca si granita de Est a europei (Muntii Ural). :airkiss:

 

Voi ziceti ca romania nu e o tara buna, dar nivelul de cultura e foarte bun. Nu vorbesc de generatiile tinere, ci de medie. Cel putin oamenii cu care umblam eu se rusinau daca nu stiau ceva de baza. Aici zic ca nu e domeniul lor si nu trebuie sa o stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu suntem in Europa Centrala. Suntem in Europa de Sud-Est.

 

Din punct de vedere strict stiintific, delimitarea dintre Europa si Asia nu are mare importanta. In multe cercuri stiintifice se discuta practic, din punct de vedere geografic, de un singur continent - Eurasia, din moment ce similitudinile geografice dintre Asia si Europa sunt mai mari, de exemplu, decat cele dintre anumite regiuni din interioriul Asiei. Rolul minor al delimitarii geografice dintre Europa si Asia face ca alte criterii sa fie mai importante in impartirea pe regiuni a Europei, in principal cele istorice si culturale. Iar astea ne situeaza clar in Europa de Sud-Est.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Voi ziceti ca romania nu e o tara buna, dar nivelul de cultura e foarte bun. Nu vorbesc de generatiile tinere, ci de medie.

Citeste forumurile romanesti, comentariile din josul paginii ale cititorilor ziarului "Evenimentul Zilei"; urmareste cu atentie programele de tv. din Romania; declaratiile oamenilor politici romani (reprezentanti perfecti ai societatii); felul in care vorbesc sportivii de performanta; felul in care prezinta stirile reporterii de tv. atunci cand transmit de pe teren, in direct; modul in care ti se adreseaza functionarii publici sau angajatii la stat (politistul, sora medicala, medicul etc.) si dupa aia daca mai crezi ca in Romania nivelul de cultura e foarte bun...mai stam de vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Transilvania e sigur in Europa Centrala ,dar Dobrogea nu poate fi in Europa Centrala sau Sulina !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D.p.d.v geografic este in Europa Centrala.

d.p.d.v al mentalitati nici o regiune a Romaniei nu apartine Europei Centrale (chiar daca unii din aceste regiuni incearca sa mimeze acest lucru)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×