Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

In SUA traiesc peste un milion de romani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acesta este titlul unei stiri din Gardianul

 

Potrivit unui studiu dat publicitatii de Radio Vocea Floridei, se estimeaza ca in SUA traiesc peste un milion de americani de origine romana.

 

Nu ma asteptam sa fie atat de multi.

In ritmul actual de migrare o sa fie mai multi romania plecati peste hotare decat la noi in tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce te miri! la conditile grele de trai din ".ro " cei care au ceva materie cenusie de vanzare -> go to sua.

 

am vazut o emisiune pe romania 1, mai demult, in care era vorba de diaspora din New Yorca. si cica metroul de acolo era proiectat de catre un roman. :socca: trage tu concluzile ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca problema cea mare este ca pleaca varfurile si pleaca fiindca valoarea lor nu este rasplatita.

De exemplu fostul meu profesor de chimie avea zeci de inventii care au facut economii de miliarde la unele fabrici. Ar fi trebuit sa primeasca cateva miloane de dolari dar nu a primit nimic fiindca fabricile aveau datorii (ce a economisit el se pierdea pe alta parte).

Pentru a-si castiga existenta el trebuia dea meditatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa-mi exprim putin si eu punctul de vedere! (Ca doar de asta ma aflu aici)

Dupa 5 ani de afcultate + master si actualmente doctorat dupa ce am fost sef de promotie si am lucrat intr-o fabrica de 2 bani pe un salariu de cacat (in idea ca voi prinde experienta si pe urma voi putea ridica pretenti salariale), m-am reangajat la o firma Romano-Germana (tot in domeniul meu) unde am sperat ca voi face mai multe, o viata mai buna... Dar sechelele romanului nostru prost m-au facut sa-mi dau seama ca nu am mari sperante de reusita fiindca in romania iti maninci sufletul muncind ca prostul si pina la urma ajungi sa o freci degeaba.

Inconstienti cum suntem nu realizam ca singuri ne distrugem! Am ajuns sa ma simt sclav in tara in care m-am nascut. Ma bucur la o iesire ma munte (pe care o consider o sarbatoare), ma bucur cand maninc si eu ceva ce pentru un strain ar parea uzual, ma bucur cand ies in oras la o pizza cu prietena, fiindca am avut si eu placerea sa fac asta. Dar mai tragic e ca ma bucur de o hainuta pe care mi-o cumpar si asta foarte normala.

Cei ce fura sunt BAIETI DESTEPTI (culmea), ne bagand de seamna ca indirect ii fura si pe cei care-i ridica in slava cerului. :)

Dupa toate astea stau uneori si ma intreb daca am facut bine ca inca mai stau aici asteptand ca prietena sa termine facultatea!

Am 25 si-mi fac problemele astea, arata-mi tu ce american la 25 de ani isi face atatea probleme avand in spate atata carte? :?:

Da-mi un motiv pentru care nu se merita sa pleci de aici, iar eu iti voi da zece pentru care sa te fac sa te mai gindesti la ce spui!

TRAGIC ROMANE! Si culmea e ca stand aici, pe zi ce trece, am devenit un labar care gaseste n motive sa nu mai plece si care o lungeste, ne stiind ca defapt e vorba de viitorul lui!

Asta meritam noi oare? Tineretul in Rominia de azi sa-a nascut sa se vada nevoit sa plece in alta parte?!!!

Spune-mi tu?!

-------------------------------

Modificari facute asupra acestui mesaj (la cecrerea publicului PERFECT :pee) azi 27-09-04

-------------------------------

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul tau este foarte trist.

Eu cred totusi ca mai exista o speranta pentru o viata decenta si cinstita in Romania. Poate sunt eu nebun dar inca mai cred ca viitorul va fi mai bun.

Ce facultate ai terminat cayroptus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Metalurgia.

Stiu ca vei rade in sinea ta insa am fost (si sunt) cel mai bun din promotia mea, cu specializare Turnarea Metalelor.

Insa dupa cum vezi nu mai are mare importanta ce termini, important e cat de tare te mijesti cu cacat! :)

Dar hai sa nu va insuflu starea asta de 2 bani. Zambiti, ca se poate si mai bine! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am de ce sa rad. Cred ca este o munca grea si trebuie sa faca cineva si asa ceva.

Daca facem o statistica nu stiu care este procentul celor care termina facultatea si pot practica dupa meseria care si-au ales-o. Iar procentul celor care sunt si multumiti cu veniturile castigate este si mai mic (aproape de 0 dupa parerea mea).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roportal

Tu navighezi de mult timp pe internet, nu? Spune-mi daca ai gasit ceva interesant in legatura cu plecarea in alte tari sau sansele de reusita de acolo?

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe internet nu prea am gasit mare lucru, poate pe forumuri. Uite aici cateva povestioare: Aventura plecarii din tara

Nu toate povestile de plecare sunt reusite. Stiu cativa care dupa ce au vandut totul aici (si nu o duceau rau) sa-au dus in strainatate unde isi gasisera loc de munca pe internet. Cand au ajuns acolo job-urile nu mai erau disponibile si a trebuit sa inceapa cu munca de jos.

Pentru plecare cred ca e bine sa ai pana in 30 de ani ca sa poti face treburi dificile la inceput. Daca nu ai ceva vechime nu cred ca e usor sa-ti gasesti o slujba foarte buna.

Iar cand ai strans ceva bani cred ca cel mai bine este sa te intorci in tara si sa-ti faci aici o casuta (din cate stiu preturile la volorile imobiliare sunt mult mai mari in UE) si o mica afacere din care sa traiesti.

Din cate stiu eu majoritatea romanilor plecati ar vrea sa se intoarca in tara.

Strainii sunt reci si e greu sa-ti faci prieteni. Cred ca e nasol sa nu ai cu cine sa iesi la o bere cu cine sa discuti. Doar lucru si casa.

 

Ar fi interesant daca am avea punct de vedere al unei persoane plecate din tara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu.......

Sunt noua pe forum insa am citit discutiile voastre si vreau sa va spun ca se poate si mai bine decat in Romania. :roll:

eu locuiesc in Elvetia, frumoasa tara, si muncesc in domeniu. sunt biolog. Nu cred ca m-as mai intoarce in romania. doar in concediu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×