Sari la conținut
Forum Roportal
Schimbarea Perceptiei

Incalzirea globala, oare ?

Postări Recomandate

Dragilor deja in Australia si India s-au interzis becurile cu incandescenta si se vor inlocui cu becuri fluorescente pentru un consum redus de energie, 4%/an mai putina poluare cu carbon.

Evident ca masinile 4x4 nu or sa le interzica ca nu te pui in bete cu petrolistii - corect ?

 

Acum, incalzirea globala este reala.

 

Poate fi folosita incalzirea globala de catre "elita" cu agende ascunse ca motiv sa ne scada noua (clasa media, saraca) consumul print tot felul de "solutii" si "reglementari " ? Absolut.

 

Se poate ca incalzirea globala, metaforic vorbind sa fie un fel de "plata datoriei externe" de pe vremea lui Ceausescu cand nu mai aveam de niciunele ?

 

Drumul spre iad e pavat cu intentii bune...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

binenteles ca este incalzire globala , dar ma indoiesc ca "omul" sa aibe ceva cu asta :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta zic si eu, e reala, azinoapte Gore a luat cateva oscaruri cu An Inconvinient Truth...

 

Dar, poate fi folosita incalzirea globala de catre "elita" cu agende ascunse ca motiv sa ne scada noua (clasa media, saraca) consumul print tot felul de "solutii" si "reglementari " ? Absolut.

 

Primul pas catre totalitarism economic va fi reducerea consumului ca pe vremea lui Ceausescu pentru "plata datoriei externe" cand o sa se rationalizeze totul (in baza poluarii) pentru clasa media, nu si pentru elita.

 

Deja vezi in primul post ce s-a intamplat in Australia si India. Baieti, asa s-arata :lol: . Anul 2007 si ati aflat aici, pe acest forum.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ce inseamna pentru tine elita? Ca vad ca tot o dai cu elita in sus si in jos cum iti ingradesc tie libertatea. Din punctul meu de vedere, elita este doar intelectuala si culturala. Clasa superioara economic nu este elita...acolo gasesti si specimene gen Becali.

In al doilea rand, cand exista solutii mai putin energofage, mi se pare de bun simt sa apelezi la ele. In schimb tu tipi din gura de sarpe cat de asuprit esti (desi tie nu ti s-a intamplat nimic). Ma rog, noi sa fim sanatosi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu Gramonman sau grandoman, nu stiu care sunt raspunsurile pe care le cauti si ce cauti tu pe forumul asta, daca viata este atat de perfecta, clara si elita nu ar avea agende ascunse cum afirmi.

 

Incalzirea globala este reala, dar unii o vor folosii pentru a ne diminua venitul si consumul (vezi aparitia impozitelor si taxelor de dupa cel de-al doilea razboi mondial pentru reconstructie)... impozite care nu au fost dizolvate cum inital s-a promis...

 

Ce incerc eu sa fac cu voi este sa va deschid ochii, sa incepeti sa ganditi si sa vedeti lumea altfel.

 

Pentru "ei" orice problema este o oportunitate de a implementa o solutie pe care altfel noi nu am fi aceptat-o.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu Gramonman sau grandoman

:P

nu stiu care sunt raspunsurile pe care le cauti si ce cauti tu pe forumul asta

Nu caut raspunsuri pe forumuri si imi cer scuze daca existenta mea pe acest forum te deranjeaza.

... daca viata este atat de perfecta, clara si elita nu ar avea agende ascunse cum afirmi.

Viata este departe de a fi perfecta si nici nu cunosc intentiile ascunse ale elitei intelectuale. Cum am mai spus, daca te referi la grupurile politico-economice, te rog precizeaza caci eu nu consider acestea ca facand parte din vreo elita.

Incalzirea globala este reala, dar unii o vor folosii pentru a ne diminua venitul si consumul (vezi aparitia impozitelor si taxelor de dupa cel de-al doilea razboi mondial pentru reconstructie)... impozite care nu au fost dizolvate cum inital s-a promis...

Incalzirea globala este reala, dar ce am incercat eu sa-ti atrag atentia e ca acel exemplu cu becurile cu incandescenta nu este un argument viabil cauzei tale. Tu spui ca ne diminueaza venitul si consumul...becurile fluorescente consuma mai putin, sunt mai fiabile si bineinteles ca platesti mai putin consumand mai putin. Poate tu confuzi consumul cu durata de folosire, altfel nu-mi explic de ce esti asa inversunat impotriva saracelor becuri. Stai linistit ca nimeni nu te obliga sa stai pe intuneric (decat E-on-ul :yahoo: )

Ce incerc eu sa fac cu voi este sa va deschid ochii, sa incepeti sa ganditi si sa vedeti lumea altfel.

Eu zic ca am ochii destul de deschisi. Nu cred ca m-ai inteles prea bine, nici mie nu-mi place sistemul actual si am de-a face zi de zi cu punctele lui slabe si iti dau dreptate intr-o oarecare masura ca se poate si mai bine, dar in teoria ta sunt multe goluri si lucruri false si ca un om rational ce sunt, ma simt nevoit sa-ti atrag atentia asupra lor. Ca nu esti de acord cu argumentele mele, deja e alta problema...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:bye:

 

Bine, dar iti garantez eu ca daca cumparam noi becurile lu' peste tot atat o sa vina plata curentului. Or sa aibe ei o explicatie ca si-au upgradat powerplant-ul sa nu mai fie poluant si trebuie sa amortizeze nu stiu ce.... c'mon man de 17 ani tu nu intelegi mecanismul sub care se misca totul pe globul asta...

 

Leviatanii astia din umbra cresc datorita oamenilor ca tine, de buna credintza care cred ca aia de sus sunt doar niste altruisti in slujba popoarelor, iar greselile lor sunt datorate "incompetentei" si nu agendelor ascunse. Wake-up !

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×