Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Trebuie sa fac RMN la un genunchi. Poate sa-mi spuna cineva cum se desfasoara asa ceva? Stiu cum arata fiorosul aparat, si mi-e tare frica de el, pentru ca sunt convinsa ca o sa am senzatia de sufocare. Chiar ma inspaimanta..... De aceea trebuie sa stiu daca o sa trebuiasca sa intru cu totul in aparat, cu capul inainte !!!!!, sau doar piciorul o sa fie inauntru??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema cu RMN-ul este ca trebuie sa stai nemiscat vreo 45 de min, in rest nu se simnte nimic, n-ai de ce sa-ti faci probleme. Am avut si eu o fractura la genunchi si cand mi s-a facut RMN-ul am stat cu capul afara, doar genunchii sunt in interiorul aparatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci RMN la Sibiu, nu te mai impacienta..nu e sub forma de tub aparatul. Sunt doua placi mari intre care te bagi..senzatia claustrofobica e diminuata mult. Poti comunica permanent cu medicul, asculti muzica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca faci RMN la Sibiu, nu te mai impacienta..nu e sub forma de tub aparatul. Sunt doua placi mari intre care te bagi..senzatia claustrofobica e diminuata mult. Poti comunica permanent cu medicul, asculti muzica...

Wow, acum chiar m-am linistit. Ca deja aveam cosmaruri cum ca lovesc medicul cu ceva si o iau la fuga urland :blink:

Mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Wow, acum chiar m-am linistit. Ca deja aveam cosmaruri cum ca lovesc medicul cu ceva si o iau la fuga urland :spiteful:

Mersi.

 

na si ce e tare la sibiu, iti faci rmn cu 249 de ron. moca frate, decat sa platesti 700 in brasov sau 150 sa te iradiezi la computertomograf...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca este diferenta intre RMN si CT (computer tomograf).

La RMN te introduc cu totul in acel tub, unde, daca este cineva claustrofob i se deschide o usita deasupra ochilor, pentru a-i mai ameliora starea aceia. Si i se da si un fel de telecomanda, ma rog, un fir cu un buton, pe care sa apese in caz de panica.

 

De acest lucru se speria si prietenul meu, care a facut saptamana trecuta un CT, la bazin.

Numai ca, tomograful difera de RMN, prin faptul ca este un cerc mare prin care te introduc aceia la fel ca la RMN.

 

Desi, in cazul tau, banuiesc ca Dr. ce iti va face, va decide ce si cum. Stiu ca te intreaba daca iti este teama, si te ajuta in diverse moduri. Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca trebuie sa ne legam atat de faptul ca a fost primul mesaj din 2007!

investigatiile RMN sunt si vor fi subiect de stres

si eu am cautat informatii aici pe forum si n-am gasit

sunt o gramada de oameni ce trebuie sa le faca nu doar initiatorul topicului.

sa deschidem alte topice ca pe urma sa trebuiasca condensate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu fulgusorele.Eu am spus atat.Postul e din 2007.Probabil omul a rezolvat problema.

Despre RMN se poate discuta.Cine a zis ca nu? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu daca trebuie sa ne legam atat de faptul ca a fost primul mesaj din 2007!

investigatiile RMN sunt si vor fi subiect de stres

si eu am cautat informatii aici pe forum si n-am gasit

sunt o gramada de oameni ce trebuie sa le faca nu doar initiatorul topicului.

sa deschidem alte topice ca pe urma sa trebuiasca condensate?

 

 

Eu am facut de curand un rmn pelvis, si nu e asa stresant. Zgomotele sunt putin enervante, dar in rest, e si aer conditonat in aparat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×