Sari la conținut
Forum Roportal
crystyann

Credinta...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Credinta...Adam si Eva...cele 10 porunci.....ce credeti despre ele....??

parerea mea sincera este ca acestea pot fi puse langa povestile cu Ali Baba si cei 40 de hoti, Lampa lui Alladin sau Punguta cu doi bani (grei)....

eu cred ca toata aceasta mare pacaleala este un mijloc de manipulare in masa...un mod de a pacali omul sa mai contribuie la bunastarea unor smecheri (a se citi popi , de la teoctisti la papa).....deci......totul este un mare fas..un fel de scamatorie bazata pe inocenta si increderea oamenilor...

deci..intrebarea acestui topic este...Ce este religia?Manipulare in masa sau adevar ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e manipulare cu o tenta de confort emotional si spiritual.

Concret nu iti impune nimeni sa devii membru unei religii,dar problema mare e cand mori, ce te faci,ca nu ai unde sa te ingropi.

Ca daca te igroapa cineva la nucul din fundul curtii,tare ma sperii ca vine politia si procuratura peste restul membrilor familiei ramase in viata :spiteful: ,si poate ii pun la racoare pentru o perioada de ceva ani buni :oca: .

Cu religie sau fara religie,viata merge inainte,dupa....primim surpriza la final de calatorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord. Nu asta a cea mai buna metoda de manipulare si de supunere ?

 

Toti suntem niste oi care trebuie sa induram greutatile vietii de zi cu zi si sa fim umili, caci cei saraci vor fi cei bogati.

 

Misto varianta, nu ? sa-au scos ...

 

Nu contest existenta lui de-zeu. Cred in de-zeu, sunt convins ca exista o forta deasupra tuturor, dar in nici un caz sub o astfel de forma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca acest topic se potriveste mai bine in forumul "religie si spiritualitate"

 

poopicei, spider.:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai credinta nu se gaseste in toate cartile care vorbesc de aceasta tema, se gaseste in sufletul fiecaruia. nu te obliga nimeni sa crezi in ceva sau cineva.e alegerea ta.asa ca daca tu consideri manipulare tot ce scrie in biblie si restu' atunci nu te lasa manipulat.oricum asta depinde de fiecare.

cred in Dumnezeu nu ca am fost crescuta cu aceasta credinta deoarece exista cineva superior spiritual vorbind.totusi nu traim intr-un haos.

dar oricum sunt intrebari la care nu putem da raspunsul pentru ca nu il stim, cel putin nu in viata asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta...Adam si Eva...cele 10 porunci.....ce credeti despre ele....??

parerea mea sincera este ca acestea pot fi puse langa povestile cu Ali Baba si cei 40 de hoti, Lampa lui Alladin sau Punguta cu doi bani (grei)....

eu cred ca toata aceasta mare pacaleala este un mijloc de manipulare in masa...un mod de a pacali omul sa mai contribuie la bunastarea unor smecheri (a se citi popi , de la teoctisti la papa).....deci......totul este un mare fas..un fel de scamatorie  bazata pe inocenta si increderea oamenilor...

deci..intrebarea acestui topic este...Ce este religia?Manipulare in masa sau adevar ?

[snapbacca]28983[/snapbacca]

 

Umila mea parere:

Religia este un adevar folosit ca mijloc de manipulare in masa de catre cei aflati la putere si asta din cele mai vechi timpuri.

Religia nu trebuie confundata cu biserica. Pe timpul inchizitiei se omorau oameni (uneori sub niste pretexte puerile) in numele lui Dumnezeu pentru a putea scapa de cei "incomozi" in vreun fel sau altul.

Vechiul Testament vorbeste mai mult in legende, metafore si comparatii, mi se pare mult mai la obiect Noul Testament care de fapt sa-a si impus, cred eu, ca o noua ordine (desi nici acesta nu ramane in afara discutiilor).

Consider ca nu au murit milioane de oameni pentru a promova o iluzie in masa (iluzii la o asa scara nu exista) adevarul e dincolo de noi (poate intr-o alta dimensiune, cine stie? ), ne folosim maxim-maximorum 7% din creier - restul stie cine trebuie la ce foloseste, ca de-aia sunt platite atatea cercetari in alte tari (SUA, Anglia etc.), "Crede si nu cerceta" ca stim noi mai bine decat tine... cu alte cuvinte.

 

Ar fi de dezbatut pe tema manipularii destule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e urmatoarea. Ca religia poate fi un mijloc de manipulare a maselor nu e o idee noua, e mai veche decat cred unii dintre noi. Problema nu e daca religia poate fi sau nu un instrument de manipulare al maselor, ci mai grav este ca unii se folosesc tocmai de acest lucru pentru a manipula. Mai intai cred ca ar fi cinstit sa facem o discutie despre preceptele religioase si sa vedem cat de manipulatoare sau nu pot fi ele. Pot fi reconfortante spiritual?... si o carte buna poate fi un stimul pentru un confort spiritual nu mai zic de un film care te relaxeaza de-a dreptul. Intrebarea care se naste evident este ... ce carte a rezistat atat de mult in constiinta oamenilor ca biblia de exemplu...sau ce film a rulat mai mult de.... habar n-am un an, doi.... asa la o audienta comparabila cu a bibliei care pe langa faptul ca este reamintita in fiecare duminica ... este probabil citita de mii de oameni in acelasi timp in fiecare clipa. Vreau sa evidentiez faptul ca desi... unii dintre voi pot compara oamenii cu vitele... (si ca sa vezi... unii sa-au mai desteptat...au evoluat si stiu ca totul e o bazaconie) exista adevaruri de necontestat pe care constiinta umanitatii le-a pastrat de-alungul mileniilor din proprie vointa. Spun asta pentru ca au fost destule curente spirituale care au ajuns la gunoi pentru ca nu aveau consistenta si pentru ca nu isi regaseau receptori prin mesajul pe care il transmiteau. Vreau sa termin si sa nu ma lungesc foarte mult .... de fapt ce e manipularea?... Dezastrul din Asia ... mobilizarea generala pentru ajutorarea victimelor a fost manipulare?... parerea mea e ca da, sa-a folosit de fapt un principiu pur religios ... caritatea... sau mila spune-ti cum vreti, a fost bine sau rau ca ne-am lasat atat de manipulati si am ajutat niste oameni batuti de soarta?... daca Biserica ar fi spus de milenii nu-la ajuta pe cel in suferinta ci loveste-la mai tare pana o sa moara... credeti ca ar fi tinut figura cu biserica atatia ani?... eu unul nu prea cred. Daca Dumnezeu ne-a creat inseamna ca mostenim ceva bun de la el si anume-sentimentele-sentimentele bune evident. De ce facem asta ... din credinta, din credinta ca fapta noastra buna va avea o finalitate si cel care are nevoie va depasi momentul greu. Si-atunci intreb e credinta o forma de manipulare sau e un lucru cu care ne nastem si pe care il cultivam de-alungul vietii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele zece porunci reprezinta o sinteza perfecta a legilor care ar trebui respectate intr-o societate. Mai putin decat perfecta, pentru ca lasa loc unor manipulari, cele religioase bineinteles.

Insa excluzandu-le pe cele referitoare strict la religie, o societate n-ar putea functiona fara celalalte, lucru reflectat de legile actuale - legi care includ poruncile intr-o forma sau alta.

Incluzandu-le pe cele referitoare la religie se ofera ghidaj celor mai slabi de inger prin institutia aferenta - biserica. Si reprezinta totodata o forma de evitare a anarhiei. Asa ca si o parte din aceste porunci au fost inglobate in legislatie intr-o forma prelucrata.

 

Ciudat raspuns, parca n-as da submit. Dar la ora asta asa vad eu lucrurile ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea se apropie mai mult de cea a ta, la i g i u sa, si cred ca ati inteles gresit termenul "manipulare", cel putin din punctul asta de vedere. Pentru manipulare e nevoie de persudare... nu prea vad persudare in religie ci mai degraba fiecare are dreptul sa aleaga sa creada in ceea ce vrea. Deci parerea mea este sa mai umblati la cuvantul "manipulare".

 

Probabil va referiti mai degraba la o posibilitate de a impiedica lumea sa ajunga la anarhie, sa se instaleze un haos total si atunci a fost "inventata" credinta sa calmeze poate spiritele si sa aduca pace; sa ne impiedice sa fim animale... si sa devenim "animale sociale"...sintagma nu imi apartine, nu va incruntati. Probabil stiti ca inainte de Hristos, pe vremea vanatorilor pentru hrana si a cioplitului in piatra, oamenii se ghidau dupa legea junglei si dupa instinct(de aparare, de hranire si reproducere). Ei bine, crearea societatilor nu era suficienta pentru a reusi sa impiedice macar uciderea. Asa ca, religia a fost, daca vreti, un precedent pentru instalarea legilor ceva mai normale.

 

Cand spui manipulare implicit trebuie sa fie ceva rau...trebuie sa aiba urmari in asa fel incat anumit grup sa aiba profit substantial, ar trebui sa existe interese mult mai mari..

 

Personal cred in Dumnezeu, cred ca exista inteligente mai mari decat mine, cred ca am fost creati cu un scop anume, fiecare, altfel eram toti identici in gandire si aspect.

 

Nu cred in teoria darwinista, pentru ca pana acum nu am vazut nici o specie de maimuta in dezvoltare. Nu am auzit de nici o maimuta cu un coeficient ridicat de inteligenta, nu am vazut nici o maimuta nascuta fara par astfel incat sa se apropie de trasaturile noastre. "Accidente" ca cel care ar fi creat omul ar exista si acum. Un proces de durata nu e complet niciodata si "dat uitarii de natura".... parca ruptura e prea categorica. Alte teorii inteligente? Verificate?

 

Este singurul lucru in care cred fara sa am dovezi. Daca pana acum nu mi-a facut rau, nu mi-a adus prejudicii, pentru mine e oca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricum...religia este buna pana la un anumit punct..sa nu uitam de fanatismul religios....crezi ca acolo religia face bine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×