Sari la conținut
Forum Roportal
Nachtvogel

In apararea limbii romane

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

 

Fiind noua pe-aici, am aruncat si eu ca tot omu curios o privire-doua prin forum. Am inceput cu regulile generale:

 

- Utilizati limba romana si faceti tot efortul pentru a scrie corect si citet. Daca aveti nelamuriri consultati www.dexonline.ro. Engleza poate fi folosita doar in categoria: Englis Forum
mi se pare corect!

 

putin mai jos:

 

- In cazul nerespectarii acestor reguli moderatorii isi rezerva dreptul de a sterge fara preaviz mesajele incriminate. Masurile pot merge pana la banarea userilor recalcitranti.

 

Nu sesizeaza nimeni contradictia? :thinca: (scuze, nene admin, nu m-am putut abtine)

 

 

A nu se intelege gresit: nu am nimic impotriva limbii engleze, ba chiar sunt o infocata admiratoare, dar parca si-a noastra-mi place...

 

Nu sunt absurda si n-o sa-i spun "mouse"-ului "soarece" si nici "linca"-ului "legatura", dar totusi... nu exista o limita?

... "ganduri bloguite" (:o:), "varianta haccauita" (:waccao:), "imagini lincauite" (:blinca:), "a spama mailboxuri" (:blinca:) - doar o mica selectie a celor mai ilare combinatii; lista poate desigur continua...

Daca ar fi folosite "in gluma", n-ar fi nici un bai, dar, din pacate, devin din ce in ce mai uzitate si oricat de ciudat ar suna la inceput, cu timpul te obisnuiesti cu ele, unele nu te mai deranjeaza prea tare, ba chiar te trezesti folosindu-le la randul tau. Cati nu spun acum, fara nici o retinere, ca "downloadeaza" poze, fisiere etc.?

 

In plus, se presupune ca regulile citate mai sus au caracter oarecum oficial, nu? Nu subestimati puterea exemplului (...prost) !

 

Chiar nu are limba romana destule resurse?

Adoptarea unor asemenea cuvinte nu constituie un mod de a ne imbogati limba; iar daca intr-adevar avem nevoie de ele, nu trebuie adaptate!!! (doar n-o sa-i spui "icon"-ului "icoana"!!! :blinca: )

 

Does all this macae any sense? Give it a thought!

Sper ca cei vizati sa nu-mi ia in nume de rau interventia. :)

 

By the way: ce-mi plac emoticon-urile astea de pe-aici !!! :o:

 

pe.sa. nu stiu daca am plasat bine of-ul meu aici, dar cum nu exista o categorie pentru limba romana...

Editat de Nachtvogel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... "ganduri bloguite" (:o:), "varianta haccauita" (:waccao:), "imagini lincauite" (:blinca:), "a spama mailboxuri" (:blinca:) - doar o mica selectie a celor mai ilare combinatii; lista poate desigur continua...

[snapbacca]28557[/snapbacca]

 

Intr-adevar suna rau, dar nu prea ai un corespondent in limba romana pentru ele. Nu poti sa spui "imagini legate" si chiar daca gasesti o varianta in romana e foarte lunga.

Si acum mai rad de modul in care sa-a tradus Office-ul in limba romana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Nachtvogel!

Am corectat iar daca mai gasesti ceva te rog sa ne anunti.

 

Apropo sa vedeti ce nebunie a fost cand am tradus Invision-ul.

Traducatorul si-a smuls parul din cap :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna "pasare de noapte" ! :o: Asa cum bine se stie, numai francezii tin neaparat sa aiba un corespondent in limba lor pentru fiecare termen de specialitate in domeniul infomaticii. :o: Hai sa nu fim atat de duri................

 

In ceea ce priveste regulile cu folosirea limbii engleze pe roportal cred ca ele se refera la a nu posta mesaje in totalitate in limba engleza in afara sectiunii rezervate in acest scop. Ca mai folosesc unii "useri" :) un cuvant doua acolo....chiar si o fraza in engleza...nu cred ca va avea consecinte chiar atat de drastice. :o:

 

Navigare placuta pe forumul roportal! :o: Orice observatie si idee menite sa ne ajute este binevenita! Multumim.

 

Apropo sa vedeti ce nebunie a fost cand am tradus Invision-ul.

Traducatorul si-a smuls parul din cap

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain pentru primire! :o:

 

pentru corinae si pentru spider:

 

dupa cum am spus si eu anterior:

 

Nu sunt absurda si n-o sa-i spun "mouse"-ului "soarece" si nici "linca"-ului "legatura", dar totusi... nu exista o limita?

 

 

Intotdeauna putem gasi variante mai bune fara a fi nevoiti sa maltratam limba romana; asa cum evitam cacofoniile, putem evita si expresii ridicole precum cele mentionate (asta daca si cui ii pasa)

Putem spune foarte bine a face un update, un download, a crea un linca etc.

 

Stiu prea bine ca francezii exagereaza. Nu tin neaparat sa evitam preluarea de cuvinte din engleza; atunci cand nu exista corespondent in romana nu avem de-ales. Spun doar ca ar trebui sa ne straduim sa nu le pocim (nici in engleza, nici in romana).

Am I right or am I right? :o:

 

pentru roportal:

 

Nu am avut intentia sa fiu carcotasa, nici nu vanez greselile altora, pentru ca fac si eu destule, voiam pur si simplu sa aduc in discutie problema cuvintelor "importate" din engleza, poate gasim o modalitate de a le adaptata limbii romane, fara sa sune chiar asa rau. :)

 

 

 

apropo de soarece:

post-3307-1108908258_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla cu cuvintele:mutam inloc de multam,fiinte in loc de fiinte.Trebuie neaparat sa le pocim pentru ca nu exista litera pe tastatura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce se intampla cu cuvintele:mutam inloc de multam,fiinte in loc de fiinte.Trebuie neaparat sa le pocim pentru ca nu exista litera pe tastatura?

[snapbacca]35870[/snapbacca]

 

 

cuvantul citat de tine "multam" e gata pocit, asa ca oricum la-ai scrie nu ai cum sa-la pocesti mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar celelalte?Si mai ales stilul unora de a scrie numai cu cuvinte trunchiate si o multime de iconite?Si eu gresesc,recunosc!Mai mananc o litera,mai bat aiurea in tramvai liniuta de despartire acolo unde e cazul,dar,la mine n-ai sa vezi ca scriu ca in loc de ca si altele.Mai e o varianta la multumesc:-multamesc.Te deranjeaza si asta? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar celelalte?Si mai ales stilul unora de a scrie numai cu cuvinte trunchiate si o multime de iconite?Si eu gresesc,recunosc!Mai mananc o litera,mai bat aiurea in tramvai liniuta de despartire acolo unde e cazul,dar,la mine n-ai sa vezi ca scriu ca in loc de ca si altele.Mai e o varianta la multumesc:-multamesc.Te deranjeaza si asta? :)

[snapbacca]35963[/snapbacca]

 

 

da :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×