Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Eurovision 2007

Postări Recomandate

Chiar daca voi starni probabil furia multor "fani", ma vad nevoit sa imi dau cu parerea , din calitate de simplu telespectator cu mici cunostiinte muzicale, despre ceea ce am vazut in finala Eurovisionului de anul acesta.

 

Am fost ,de la "prima auditie", impotriva piesei lui Moga, "Dracula my love". Chiar daca Andra e o voce exceptionala, prea avea piesa iz tiganesc. Nu credeam insa ca voi regreta amarnic eliminarea acestei piese din concurs. Insa nu asupra acestui lucru vreau sa mai insist acum.

 

Ceea ce nu pot sa inteleg este cum o adunatura de indivizi care canta, ma scuzati - INFECT , ajung sa reprezinte Romania la un concurs international. Ce am vazut in aceasta seara ? Pe langa prestatii relativ bunicele ale unor artisti mai mult sau mai putin consacrati, am vazut si trupa Locomondo - un ratacit din trupa Supermarket, cei doi "mari muzicieni" din trupa Alb si Negru (cat tupeu pentru dom' Kamara - prietene, ca solist esti ZERO!!) , alti doi indivizi adusi parca direct din reclama Unirea - cu o prestatie "pe masura" si un "Domn Problema" a carui problema evidenta este ... cantatul .

Ca voturile telespectatorilor au fost cum au fost (cu siguranta voturi majoritare din partea celor carora nu li s-a uscat inca cerneala pe buletin) mai treaca-mearga .

Insa ca o formatie de catastrofe precum Locomondo sa primeasca un punctaj atat de mare din partea unor oameni cu pretentii de muzicieni (juriul) mi se pare de neacceptat. Jenant. Strigator la cer. Si putred la mijloc, pe deasupra.

In alta ordine de idei: ma repet, nu sunt fan Marius Moga. Insa in aceasta seara mi-am dat seama (destul de tarziu, stiu) ca invidia "dinozaurilor muzicii" din epoca ceausista poate face mult rau dezvoltarii muzicale din Romania. Ati auzit de pensie, domnilor? Oameni precum Horia Moculescu, Ionel Tudor si altii asemenea lor, care traiesc din amintirea gloriei de mult apuse (stimate domnule Tudor, dupa toate studiile muzicale pe care le aveti, considerati prestatia live a trupei Locomondo buna pentru Eurovision ? Sa va fie rusine!) .

Una peste alta, aceasta a fost cu siguranta cea mai slaba si jenanta editie a finalei Eurovision, probabil din toate timpurile. Iar Locomondo reprezinta cu adevarat bomboana de pe coliva. VAI, CE RUSINE !

 

PS: Mi-am luat libertatea de a posta randurile de mai sus in mai multe forumuri. Pentru noi, simpli ascultatori, e singura cale de a ne manifesta dezgustul vizavi de ceea ce s-a intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi s-a parut normal ca o formatie sa aiba 2 piese in concurs.

Imi pare rau de Nico, are super voce, la fel si Marcel Pavel...nu stiu de ce nu si-or fi ales si ei melodiile ca lumea :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mi s-a parut normal ca o formatie sa aiba 2 piese in concurs.

Imi pare rau de Nico, are super voce, la fel si Marcel Pavel...nu stiu de ce nu si-or fi ales si ei melodiile ca lumea :spiteful:

mie mi-a placut melodia lui nico insa cred ca avea mai mult succes daca piesa era in limba engleza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, nu-i nimic: anul viitor, stiti ce ar fi cel mai bine: sa participe la preselectie Parazitii cu o versiune in engleza a melodiei "FUCK YOU ROMANIA" :stars: Sa se invete minte show-fizz-ul romanesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e, nu-i nimic: anul viitor, stiti ce ar fi cel mai bine: sa participe la preselectie Parazitii cu o versiune in engleza a melodiei "FUCK YOU ROMANIA" :D Sa se invete minte show-fizz-ul romanesc.

 

subscriu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am urmarit Eurovisionu`. "Am vazut decat" finala-şi de`acolo doar sfarşitu`(era cineva la mine pe care il interesa).

Chiar nu ştiu ce melo, au fost in concurs. Ştiam de melo lui Moga..aia despre care au dicutat la B1 tv, ca a fost copiata.

-discutia , acolo pe b1 tv trebuia sa se incheie in 2 min. Am ascultat melo, amandoo, adica si aia englezeasca ,si clar. E copiata/furata. Ce au discutat ei doo ore..n-am mai urmarit. Acuma` eu nu-l invinovatesc pe moga. Cred ca am mai scris undeva. La moga putea foarte bine sa vina un pretenar cu melo. Si ăsta săracu` a muşcat-o in necunoştinţă de cauză. Pana una alta mie moga-mi place.

So.

Melodia aia care a c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×