Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Pro sau contra globalizare?

Postări Recomandate

Se indreapta societatea moderna inevitabil spre globalizare?

si daca da e asta un lucru bun sau rau?

Sustineti ideea sau va opuneti ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate sa nu aveti ce spune la subiectul asta.

Ca sa aveti ce critica am sa spun ca eu sunt pro globalizare pentru ca desi asta distruge inevitabil identitatea multor natiuni, formeaza una noua - natiunea umana.

Limba engleza, desi nu e cea mai vorbita pe glob, este pe departe cea mai raspandita si mai populara. Este asta rau? Nu, pentru ca apropie oameni ce apartin unor culturi diferite.

Cati bani se cheltuiesc pe armamant gandit de oameni pentru a ucide oameni... cate sa-ar putea face cu acele fonduri... Asta mi se pare prostesc si ilogic! E totusi greu de realizat globalizarea fara a distruge tot ce se opune ei (razboiul din Iraca de ex). Sa speram ca procesul de schimbare va fi mai pasnic.

si iar vine intrebarea: Voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord, dar asta nu te impiedica sa dezdati subiectul. Poate ca nici faptul ca citesti paginile acestui forum nu e cel mai important lucru pe care-la poti face...

Vrei sa spui ca tu faci numai lucrurile care sunt prioritare, si le faci in ordinea importantei lor? Daca da, atunci ma inclin in fata perfectiunii tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru.

 

Ma gandesc mai ales la desfiintarea granitelor, la libertatea de a locui si munci oriunde, la desfiintarea barierelor lingvistice.

 

Ma tem insa ca nu se va face prea curand. Se fabrica inca prea multe arme in lume. :o: Prea multe interese contra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este o utopie precum comunismul lui marx. n-o sa vezi niciodata pe nemti vorbind engleza sau pe americani franceza.

deocamdata nu se inteleg intre ei in aceeasi tara. ex spanioli cu eta sau un pic si noi cu ungurii.

N-as putea sa spun ca sunt pro sau contra... poate un pic contra ca n-as vrea sa devin stupid ca americanii.

Oricum, nu cred ca secolul asta se va intampla

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se va ajunge la asa ceva...dar nu acum.Mi se pare o utopie sa cred ca in viitorul apropiat putem vorbi de o globalizare,cand sunt atatea conflicte pe tot globul..

Poate peste cateva sute de ani se va ajunge si la asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca atunci cand vorbim de globalizare trebuie sa ne gandim imediat la limba ;) Nu se va universaliza una singura, daca asta credeti ca era marea "scama" care ne tine. Sau daca da......asta se va intampla mii de ani dupa incheierea procesului globalizarii. ;)

 

Globalizarea va avea intra-adevar un proces de durata. Tarile nu sunt obligate, insa, sa-si renege traditiile, cultura, limba. Va exista una comuna (traditie, limba)dar orice tara va avea tot dreptul sa-si pastreze valorile. Globlizarea se refera in primul rand la domeniile: economic, politic, stiintific foarte putin vor fi presiuni de oricare fel in "sfera socialului".

 

In primul rand vor disparea granitele spirituale daca-mi dati voie sa le spun asa, si abia apoi cele teritoriale. Nu prea se vorbeste despre acest lucru insa.... si asta e daunator. Un om ca sa-si dea consimtamantul pentru ceva anume trebuie sa inteleaga... ca sa inteleaga tre sa i se explice.

 

Nu stiu daca v-ati dat seama... dar procesul deja a inceput... se numeste Uniunea Europeana pentru moment... normal ca incepe "omogenizarea" pe continente...ca apoi sa ia amploare :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine globalizarea e ca un ghiveci de legume reusit in care fiecare leguma isi pastreaza aroma .Cu efectul fiecareia e mai complicat!E un fel de a pune mana ce e mai din toata lumea din partea celor puternici si de a le arunca izuri de asa zise drepturi celor mici.Nu vedeti ca distrug pe rand tot ce era mai bun in fiecare stat mai mic,sau mai bine zis mai putin dezvoltat la capitolul economic,financiar?Ne bucuram ca vom avea libertate de miscare dar oare cum vom fi tratati cand vom ajunge acolo,tot ca niste "daia"din Romania?Va trebui sa ne ascundem adevarata nationalitate ca sa putem urca in ierarhii?Vom ajunge sa ne inabusim spiritualitatea specific romaneasca si sa devenim cameleoni?Dumnezeu sa ne dea putere sa nu ne pierdem! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru mine globalizarea e ca un ghiveci de legume reusit in care fiecare leguma isi pastreaza aroma .Cu efectul fiecareia e mai complicat!E un fel de a pune mana ce e mai din toata lumea din partea celor puternici si de a le arunca izuri de asa zise drepturi celor mici.Nu vedeti ca distrug pe rand tot ce era mai bun in fiecare stat mai mic,sau mai bine zis mai putin dezvoltat la capitolul economic,financiar?Ne bucuram ca vom avea libertate de miscare dar oare cum vom fi tratati cand vom ajunge acolo,tot ca niste "daia"din Romania?Va trebui sa ne ascundem adevarata nationalitate ca sa putem urca in ierarhii?Vom ajunge sa ne inabusim spiritualitatea specific romaneasca si sa devenim cameleoni?Dumnezeu sa ne dea putere sa nu ne pierdem! :cry:

[snapbacca]35824[/snapbacca]

Mi-a placut comparatia, dar din pacate nu este asa de frumos sau de eusor. Este extrem de greu sa-i impaci pe toti, mai ales in conditiile in care acum ceva timp se strangeau de gat unii pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×