Sari la conținut
Forum Roportal
Shadowdancer

Spune pe bune...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

din seria "ce m-a mai intristat azi pe mail".

azi m-a intristat un articol de mircea cartarescu primit pe mail de la un fost coleg. facand abstractie de mesajul politic ar articolului... trist, dom'le. si cine poate spune ca nu e asa? :jester:

 

Mircea Cartarescu:

Ma intrebam intr-un articol de acum cativa ani ce rost mai are sa predai limba si literatura romana in scoli. Cum pomul se cunoaste dupa roade, spuneam, e limpede ca toate vrajelile noastre cu "Miorita" si Eminescu, si Sadoveanu, propozitiile subiective, predicative sau incidentale sunt timp pierdut de pomana. Mai bine-am lasa-o balta cu materia asta, si cu scoala in general. Mai bine s-ar face adolescentii ucenici, ca pe vremuri, decat sa mai piarda vremea prin scoli. La ce-a folosit educatia natiei asteia, cand vedem ca jumatate de milion de oameni care-au citit "Luceafarul" si, unii, chiar "Joc secund" au putut pierde ore-n sir uitandu-se la nasterea in direct a Monicai Columbeanu, de parca ea urma sa-l nasca pe insusi Mantuitorul, Doamne iarta-ma, si prin asta spargand toate recordurile de audienta? La ce foloseste audienta, daca ea se face pe socoteala unor insi ca Becali sau ca Columbenii (cacofonia e aici nu doar intentionata, ci de-a dreptul inevitabila)? Nu la tampirea unui popor intreg? Nu la impunerea unor modele de oameni care ne tin la marginea lumii civilizate?

La ce folosesc orele de limba si literatura romana cand tinerii nu mai citesc nimic? Cand ideea de cultura, de stiinta, de arte a ajuns marginala si demodata, cand toti stiu numele celei mai jalnice "vedete" care-si fataie fundul la emisiunile de divertisment, dar n-a auzit nimeni de cel mai mare matematician, fizician, filozof sau poet roman de azi? Nu vi se pare o lume pe dos? O inversare a tot ce invatam in scoala? O schizofrenie ce opune educatia si realitatea? De ce mai invatam? De ce mai ducem mai departe, ca pe o limba rituala moarta, numele lui Eminescu, Caragiale, Creanga, Rebreanu? Ca sa ajungem sa ne uitam masiv, un popor intreg, in fundul Monicai Columbeanu, care naste in direct? I-am chinuit eu insumi pe elevi, timp de zece ani (ca sa nu mai vorbesc de lucrul cu studentii, inca saptesprezece) cu pronumele relative, cu acordurile, cu virgulele, cu regulile ortografice. Acum ma-ntreb de ce. Lumea vorbeste tot cum a invatat ea, ala-n dala. Si ce sa te mai miri, cand primul-ministru insusi, intr-un bilet adresat presedintelui, ii scrie de parc-ar fi repetentul clasei, intr-o limba romaneasca imposibila: "Daca ai ocazia sa vorbesti la Parchet despre subiect?". Ce-nseamna fraza asta? Nimic, e un nonsens. Nu se poate scoate nimic, nici pro-Basescu, nici pro-Tariceanu de-aici. E doar o exprimare cu picioarele a celui care, dincolo de pacatul ca e omul lui Patriciu pana-n varful unghiilor, ne mai si chinuie urechile, de ani de zile, cu exprimari de tipul: "Omul care l-am vazut"... Discursul sau din noaptea de Anul Nou a fost o balmajeala de cuvinte fara nic un fel de continut real. Crezusem ca Nastase e marele maestru in arta de a nu spune nimic in cat mai multe cuvinte. Uite ca Tariceanu pare sa-l intreaca. Veti spune: treaba unui prim-ministru nu e sa respecte ortografia, ci sa-si vada de ministerele lui. Uite, Vanghelie, cat e el de simplut, face treaba la primarie. Uite, cei 300 din topul "Capitalului" nu s-au omorat nici ei cu scoala, si ce bine-au ajuns, pe cand belferimea si doctorimea, cu toate diplomele lor, dau din colt in colt. Eu cred insa ca un analfabet (la propriu, sau doar politic, cultural, stiintific etc.) nu poate face nicaieri treaba. Ca un popor de "simpluti" smecheri, care stiu sa-nvarta o suveica a bancilor si sa cumpere echipe de fotbal, fara habar de ce-nseamna o comunitate, binele public, valorile reale, nu face decat sa-si fure caciula la nesfarsit. Sa-nchidem naibii portile scolii si sa deschidem in loc scoala smecheriei, a ticalosiei si-a tembelismului national. Ar fi mai adecvata realitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

;)

mda... asta constatam, UNII DINTRE NOI in fiecare zi, pe strada, in autobuz (cand auzi pustimea de 7-10 ani ca vorbeste despre Internet si mess si ultimele jocuri in retea ca despre cele mai banale lucruri), cand din fiecare taxi urla ultima manea a lui Guta, si fufele se plimba toata ziua pe la mall cheltuind bani, nu castigati in mod cinstit in mod clar.

cartile sunt demodate, bre..."overrated" cum ar zice unul care are cat de cat habar de engleza (si aia minimala ca doar desenele sunt titrate in romana)

:friends:

Editat de Helene 23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma gandeam la lucruri de genul asta cand inca mai eram pe bancile scolii : 'De ce pusca mea mai facem scoala daca pe coridoare tot injuraturi auzi si discutii despre smechereala sau ciordeala ?!' Ei bine, munca uneori scapa elevul de smechereala, teribilism sau ganduri ilegale...cred ca ar fi o solutie pentru viitor, pana atunci ramane in continuare un fapt real destul de trist care din pacate se ridica la nivel mondial, nu numai la nivelul tarii noastre.

Punem toti de'o semnatura pe un cearceaf sa il trimitem senatului precum sa dea pedeapsa cu inchisoare celor care nu invata ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat de multe lucruri ai invata in viata tot prost mori,asa ca ce rost mai are?........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Afla ca`n acest pervers univers divers

Tre sa te informezi corect si sa invetzi din mers

Dak vrei sa ajungi o mare *****-n strada

Bine intzeles, tzine minte ca mintea conduce pumnu` nu invers

Realizezi ca viata da palme celui ce doarme

Te duce la ignorant si incult ramas fara arme

Instig la cultura, nu doar sa duci sticla la gura

Cand incepi sa fii corect, competitzia e dura

Invatzati copii si reinvatzatzi parintzi sa invete

Ca sunt depasiti de timp, acu la batranete

R:

Mesaju` e clar si nu se indreapta catre Marte

De dragu` diversitatii, citeste-o carte

Dak vrei sa faci lumina cand e pentru tine noapte

Educa`te singur frate, citeste o carte!

O carte citita te ajuta

Sa te descurci altfel in viata

Trebuie sa stii sa legi, 2 cuvinte copile

Altfel, risti sa fie cainele tau mai destept ca tine

Educa`te singur, stii, nu`i greu deloc

NU doar cartile de joc in viatza`ti aduc norok

Alege`tzi un loc, in societate nu`i un joc

Te rog frate, fi pregatit sa tii piept, incercarilor, toate

De fapt e sigur, sunt sigur ca te simtzi singur

Intr-o lume in care totzi incultzii viseaza numai bani desigur

Conteaza ce ai in cap cand eshti supus la probe

Ai sa`i ingropi pe toti, pe rand, din vorbe

Nu credeam sa ajung sa-i citez pe Parazitii, si totusi, asta e, au spus-o mai bine decat as putea-o eu face .. :tease:

Asta pentru a raspunde la intrebarea deliranta "De ce sa mai fie scoala?". Haide dom'le, unde sunt modelele intre adulti, care sa ne arate ca fara munca cinstita nu se poate? Aud? Sau cumva visez ca ma uit zilnic la temBecalizarea televizata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sens general, domnul Cartarescu are dreptate. Insa, printre toti tembelii tarii, s-au mai pastrat si unii educati. Nu accept sa fiu pusa in aceeasi oala cu "domnisoara" Columbeanu...sau cu "domnul" Becali. Ca ei au uitat demult ce este aceea o carte..e problema dumnealor... Greseala in mare, e a celor care sunt deacord cu ei, a celor care ii iau drept exemplu, si da, gravitatea e ca MAJORITATEA o fac. De ce sa fie inchisa scoala? Dupa 10 clase oricum te poti lasa oricand de ea. Sunt unii copii educati, care vor sa invete, pe care ii intereseaza chiar si limba romana, si care au un respect deosebit pentru munca profesorilor care isi dau intradevar interesul in a-i educa( mai greu, dar exista...ma numar printre ei). Spre exemplu, acasa la diriginta mea, am vazut un fel de tablita pusa pe birou pe care scria "Copiii se nasc cu aripi. Profesorii ii invata sa zboare" ...mereu am sa fiu deacord cu aceasta idee. Pentru "elevii - problema" exista masuri specificate in regulamentul scolar... Trebuie doar sa fie respectat.

De ce sa se schimbe lumea pt a potoli niste inculti si inconstienti? E problema lor... trebuie doar sa stim sa alegem ce e bine si ce nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×