Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Probleme cu mirosurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Banuiesc ca sint printre cei foarte multi care ne confruntam cu aceasta problema, dar m-am hotarit sa rup tacerea. De-o vreme au venit in bloc niste batrinei care veniti de la tara unde sanatatea nu le mai permite un trai normal, simpatici dealtfel, se pare ca nu se pot dazobisnui de anumite "apucaturi" cum ar fi: nu trag apa la toaleta decit o data pe zi, fierb indelung ceva chestii infecte care produc pe linga abur un miros fetid care inunda tot blocul, obligindu-ne sa suportam cind venim acasa, in casa pe care o platim scump, cu rate, munca, stres, locul unde ar trebui sa fie oaza noastra de relaxare, mirosuri de parca am fi la o fabrica de sapun, cherhana, toaleta publica. Se pare ca la apropourile prea voalate de la ultima sedinta de bloc n-au reactionat, s-au facut ca ploua...Eu stiu cam ce ar urma sa fac, dar pentru inceput m-am descarcat nitel postind aici "pentru posteritate" si mai ales pentru a afla cum au procedat altii in astfel de situatii. Am uitat sa spun, situatia dureaza de peste un an, si deja mai multi vecini au inceput sa comenteze...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru toaleta,asteptati sa li se formeze reflexul de a trage apa,daca nu cumva fac economie la apa.

Alte mirosuri...cadou,o hota...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru toaleta,asteptati sa li se formeze reflexul de a trage apa,daca nu cumva fac economie la apa.

Alte mirosuri...cadou,o hota...

Reflexe...la virsta lor...eventual pe linga hota sa le dau un automat de tras apa si unul de facut dus....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut probleme d'astea cu vecinii care stau la un etaj mai jos. Eu le'am spus in fata ca pute de la ei, si ca nu sunt obligata sa suport mai ales mirosurile care vin pe tevile de la baie... se pare ca au inteles... de atunci trag apa mai des :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vecinii nu accepta sfaturile si nu isi schimba obiceiurile, trebuie sa te izolezi, stresul provocat de un miros urat e mai insuportabil si decat cel provocat de zgomot. Asadar, termopane: la ferestre, usi, peste tot. Izolatie perfecta la baie, chiar inchiderea gurii de aerisire de la baie, aerisirea facandu-se prin una din ferestrele proprii din alta camera. Fumigatiile cu betisoare parfumate de yasmin sau alte arome dau rezultate , dar mai ales aburii parfumati, lasati aproape nonstop, degaja o aroma naturala si puternica, esentialul e sa iti placa si tie. Ar mai fi locul unde amplasam aceste vase pentru aburi parfumati sau fumigatii: vara, langa fereastra deschisa, contra curentului, iarna, langa baie, in dreptul chiuvetei din bucatarie, daca nu te deranjeaza in bucatarie aceasta aroma. Se poate folosi cu succes : uleiul esential de levantica in baie, de patchouli, langa baie, de cocos, vanilie sau aloe vera in bucatarie. In camere, ylang ylang pentru cei care adora parfumurile tari si yasmin, trandafir, gardenii, mosc alb, santal, mandarine, bujor sau lamai pentru oricine vrea o atmosfera placuta si mai sanatoasa in casa. Totusi, vecinii trebuie educati, chiar si cu forta! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"casa pe care o platim scump, cu rate, munca, stres, locul unde ar trebui sa fie oaza noastra de relaxare"

 

 

Daca n-ai avut o inundatie provocata de vecini, inca te consideri norocos!!!

 

Sincer imi pare rau ca suferi !!! La Bucuresti din geamul lui sora mea de la etajul patru am simtit mirosul infernal de la containerele de gunoaie in Julie pe caldura de 45*C !!! si nu stiu cum au supravietuit cei care locuiesc spre abator ???

 

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ei fara nervi, calm sa inteleaga ca valoarea locuintelor scade daca mediul nu este sanatos!!!

Dar nu este un administrator de la Asociatia Proprietarilor ??? care sa aiba grija de aceste detalii ???

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vecinii nu accepta sfaturile si nu isi schimba obiceiurile, trebuie sa te izolezi, stresul provocat de un miros urat e mai insuportabil si decat cel provocat de zgomot. Asadar, termopane: la ferestre, usi, peste tot. Izolatie perfecta la baie, chiar inchiderea gurii de aerisire de la baie, aerisirea facandu-se prin una din ferestrele proprii din alta camera. Fumigatiile cu betisoare parfumate de yasmin sau alte arome dau rezultate , dar mai ales aburii parfumati, lasati aproape nonstop, degaja o aroma naturala si puternica, esentialul e sa iti placa si tie. Ar mai fi locul unde amplasam aceste vase pentru aburi parfumati sau fumigatii: vara, langa fereastra deschisa, contra curentului, iarna, langa baie, in dreptul chiuvetei din bucatarie, daca nu te deranjeaza in bucatarie aceasta aroma. Se poate folosi cu succes : uleiul esential de levantica in baie, de patchouli, langa baie, de cocos, vanilie sau aloe vera in bucatarie. In camere, ylang ylang pentru cei care adora parfumurile tari si yasmin, trandafir, gardenii, mosc alb, santal, mandarine, bujor sau lamai pentru oricine vrea o atmosfera placuta si mai sanatoasa in casa. Totusi, vecinii trebuie educati, chiar si cu forta! :blink:

sint mare fan de chinezarii, am tot arsenalul. Din pacate mirosul persista in unele zile si imediat ce iesi din zona "aromata" protejata te loveste fie un miros puternic de toaleta necuratata si prajeala rinceda. Am discutat cu ei, de data asta in termeni cit se poate de directi dar se pare ca pina la urma voi inchide cu spuma poliuretanica si spuma de etansare pentru zidarie boxa tevilor, usita contoarelor va beneficia de inlocuirea garniturilor si apoi n-au decit sa-si suporte propriul miros cit vor. Pe casa scarilor nu se simte tare si oricum este o zona de trecere.

 

Daca n-ai avut o inundatie provocata de vecini, inca te consideri norocos!!!

 

Sincer imi pare rau ca suferi !!! La Bucuresti din geamul lui sora mea de la etajul patru am simtit mirosul infernal de la containerele de gunoaie in Julie pe caldura de 45*C !!! si nu stiu cum au supravietuit cei care locuiesc spre abator ???

 

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu ei fara nervi, calm sa inteleaga ca valoarea locuintelor scade daca mediul nu este sanatos!!!

Dar nu este un administrator de la Asociatia Proprietarilor ??? care sa aiba grija de aceste detalii ???

N-ai cu cine sta de vorba...sint mult prea...aerieni, ma rog ...nu senili dar se pare ca sint inadaptati...nu pot folosi nici macar interfonul, suna mereu sa le deschida cineva, enervind pe toti locatarii...si uneori la niste ore cum ar fi 5 dimineata...si sint in stare sa insiste pina te ridici, regretind ca n-ai inchis interfonul seara...o data, batrinica plingea la intrare...zicea ca nu poate intra de citeva ore bune. Nu stii...sa rizi? sa plingi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma inspaimantati, abia m-am mutat la bloc de la casa , nu am stat niciodata la bloc si ce am citit aici ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma inspaimantati, abia m-am mutat la bloc de la casa , nu am stat niciodata la bloc si ce am citit aici ...

Sa ai noroc de casa noua si poate ai mai mult noroc cu vecinii. Nu-i obligatoriu sa dai peste astfel de catastrofe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bosorogii au cele mai multe mirosuri in dotare,mi-e o scarba de mor....grrrr....mai ales de cei care nu arunca gunoiul decat atunci cand se fac 2 saci langa usa si nu se spala decat o data la 3 luni,iar hainele si le schimba tot atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×