Sari la conținut
Forum Roportal
Mircea T

Stie cineva de ce a fost izgonit Adam din Rai ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori sa stiu daca sunt multi dintre dvs. care poate sa raspunda corect la intrebarea: de ce a fost alungat Adam din Rai ?

 

Raspunsul la aceaste intrebare este direct corelat apoi cu necesitatea mantuirii. Eu sunt intr-un impas mare acum si incerc sa aflu parerea si modul de gandire al oricarui credincios sau nu, om de stiinta sau teolog, preot sau enorias, nu conteaza.

 

In functie de raspunsurile pe care mi le dati eu sper sa-mi clarific o dilema care mi-a aparut recent.

 

Dupa ce vom discuta in amanunt acest subiect va voi pune o intrebare care va avertizez ca s-ar putea sa vina de la satana, nu sunt sigur, asa ca fiti tari in credinta voastra pentru ca Isus e singura cale spre mantuire.

 

Va sigur ca subiectul nu este banal, raspundeti mai intai daca stiti cumva de ce Adam a fost izgonit din Rai (i s-a luat viata vesnica). Raspunsul este scris negru pe alb in Biblie si nu are nimic metaforic in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inclin sa cred ca biblia e plina de metafore. Nu e deloc credibila ideea ca a fost alungat din cauza incalcarii interdictiei de a manca un oarecare fruct oprit pe care tot femeia - capul rautatilor - l-a cules la indemnului sarpelui (era urmasul lui Salazar Slytherin de vorbea sasaiasca :tease: ). Asadar atunci a inceput coruptia :giveheart: .

Crestinii o trag cu interpretarea lor: pedeapsa este pentru neascultare, nu pentru inclinatia spre cunoastere. Mie mi se pare ca o astfel de actiune e in contradictie cu ideea unui dumnezeu plin de iubire si iertare.

Deci au fost dati afara pentru ca s-a maturizat si s-au razvratit impotriva creatorului. Ce ironic, aproape toti copiii fac asta in prezent si nu se grabesc parintii sa-i dea afara, ba dimpotriva, ii rasfata si mai tare in speranta ca vor putea reface legaturile si vor reusi sa comunice mai mult decat "Salut!" si "Pa!". Cum ii educi, asa ajung. Daca dumnezeu ar fi vrut ca Adam si Eva sa fie ascultatori, i-ar fi educat in acest spirit. Cum el este atotputernic, are puterea sa-i determine sa faca orice. Alungarea din Rai a fost o fapta voita, chiar premeditata (in conspiratie cu Satana, pe care tot el l-a creat si l-a format in scopul unui amuzament pervers).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu inclin sa cred ca biblia e plina de metafore. Nu e deloc credibila ideea ca a fost alungat din cauza incalcarii interdictiei de a manca un oarecare fruct oprit pe care tot femeia - capul rautatilor - l-a cules la indemnului sarpelui (era urmasul lui Salazar Slytherin de vorbea sasaiasca :tease: ). Asadar atunci a inceput coruptia :giveheart: .

Crestinii o trag cu interpretarea lor: pedeapsa este pentru neascultare, nu pentru inclinatia spre cunoastere. Mie mi se pare ca o astfel de actiune e in contradictie cu ideea unui dumnezeu plin de iubire si iertare.

Deci au fost dati afara pentru ca s-a maturizat si s-au razvratit impotriva creatorului. Ce ironic, aproape toti copiii fac asta in prezent si nu se grabesc parintii sa-i dea afara, ba dimpotriva, ii rasfata si mai tare in speranta ca vor putea reface legaturile si vor reusi sa comunice mai mult decat "Salut!" si "Pa!". Cum ii educi, asa ajung. Daca dumnezeu ar fi vrut ca Adam si Eva sa fie ascultatori, i-ar fi educat in acest spirit. Cum el este atotputernic, are puterea sa-i determine sa faca orice. Alungarea din Rai a fost o fapta voita, chiar premeditata (in conspiratie cu Satana, pe care tot el l-a creat si l-a format in scopul unui amuzament pervers).

 

 

Froze (de ce trebuie sa ai asa nume complicat, parca ai juca counter aici),

 

Foarte bun textul tau, dar nu te supara, asa dori sa-ti o fac propunere bine fondata.

Merg pe ipoteza ca noi toti credem in Bibilie.

Folosesc in continuare matematica.

Daca Biblia a fost scrisa astfel incat informatia din ea este sub forma metaforic-abstracta (adica este o reprezentare la scara inferioara, inteligibila pentru noi, a realitatii) atunci implicit toate rationamentele noastre bazate pe aceste abstractiuni in aceasta forma care pare stupida, de fapt se vor proiecta inapoi in realitate odata cu toata imaginea oferita noua de catre Biblie.

 

Cu alte cuvinte e mai sigur pentru noi sa spunem ca Adam a muscat din marul cunoasterii la propriu, decat sa gasim alte interpretari mai normale (mai digerabile), deoarece in acest fel suntem siguri imaginea aceasta cu toate deductiile si rationamentele pe care le vom face pe baza acestora, se vor regasi in realitatea suprema, de unde de fapt imaginea Bibliei se proiecteaza.

 

Propunerea, pe scurt, este sa nu interpretam Bibilia, sa ne mentinem in sfera metaforica.

 

Intrebarea mea legata de izgonirea lui Adam ramane deschisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea mea legata de izgonirea lui Adam ramane deschisa.

dar tu ... tu Mircea, ce interpretare dai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar tu ... tu Mircea, ce interpretare dai ?

 

Ok, ca sa mergem mai departe spre adevaratul subiect dificil din topicul meu, hai sa lamurim problema izgonirii.

 

Adam a fost izgonit din Eden (Rai, i s-a interzis accesul la viata vesnica, spuneti cum vreti) pentru simplul motiv ca "omul a ajuns ca Noi". Acestea sunt cuvintele lui Dumnezeu.

 

Aceasta nu este o interpretare, eu nu fac interpretari, sunt cuvinte scrise concret, in mod clar, fara metafore.

 

 

Problema urmatoare este ce inseamna mantuirea ? Revenirea la starea dinainte de muscatura ? Daca da, ce proprietate ii lipsea lui Adam inaintea muscaturii, daca dupa i s-au deschis ochii cunoasterii binelui si a raului.

 

Sau mai simplu, cu ce scop l-a creat initial Dumnezeu pe Adam ?

 

Iata adevaratele subiecte la care vreau sa ajung. La acestea nu am raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mircea, imi pare rau ca nu-mi poti citi nick-ul, dar nici nu-ti dau indicii in acest sens. Prefer sa ramana o "enigma" :tease: - pana se prinde careva.

La intrebarea ta privind scopul creatiei lui dumnezeu ti-am raspuns deja anticipat, in finalul primului meu post. Ce poate face un zeu atotputernic, omniprezent, atotcunoscator cand se plictiseste? Isi creeaza proprii sai entertaineri, telenovelisti sau cum vrei tu sa le spui. Le lasa libertatea de a evolua, de a-si alege drumul din milioane de variante posibile, de a gandi si-i studiaza la microscop :doh: . Ce varianta stupida am putut debita :giveheart: . Ma consolez cu gandul ca exista scenarii si mai putin verosimile decat al meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
constiinta ii lipsea lui adam inaintea muscaturii din mar(metaforic vorbind,ca eu altceva inteleg din ceea ce scrie in biblie referitor la muscatura)

 

cu ce scop l-a creat d-zeu pe adam?

 

scuza-ma,dar cine zice ca l-a creat?

 

Moise zice ca l-a creat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si moise cine e?

de ce trebuie sa credem noi tot felul de oameni pe care nu i-am cunoscut si despre care nu avem nici o dovada ca au existat?

 

 

Pai ori convenim ca luam Biblia ca baza de credinta ori nu.

 

 

Crede-ma ca dupa ani de zile de negari si cautari, concluzia mea este ca e bine sa consideram Biblia ca foarte veridica.

 

si moise cine e?

de ce trebuie sa credem noi tot felul de oameni pe care nu i-am cunoscut si despre care nu avem nici o dovada ca au existat?

 

Loreda, eu sunt fizician. Daca vrei putem discuta despre originea universului si in termeni stiintifici.

Cand un fizician spune ca exista o mare probabilitate sa existe un creator, atunci ai putea macar sa iei si tu in calcul aceasta posibilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va sigur ca subiectul nu este banal, raspundeti mai intai daca stiti cumva de ce Adam a fost izgonit din Rai (i s-a luat viata vesnica). Raspunsul este scris negru pe alb in Biblie si nu are nimic metaforic in el.
Adam a fost izgonit din Rai pt neascultare (care este prima lege si cea mai fundamentala in cunoastere)...si probabil pentru lipsa de fermitate...si ori mai fi mai multe cauze...iar daca le aflu iti raspund (mi-ai dat o tema de meditat) :giveheart:

 

Sau mai simplu, cu ce scop l-a creat initial Dumnezeu pe Adam ?

hmmm, greu de raspuns la intrebarea asta...da am sa ma interesez :doh: :tease:

 

cu ce scop l-a creat d-zeu pe adam?

scuza-ma,dar cine zice ca l-a creat?

da ce i-a facut...daca nu l-a creat, l-a inventat??? :tease:

 

si moise cine e?

de ce trebuie sa credem noi tot felul de oameni pe care nu i-am cunoscut si despre care nu avem nici o dovada ca au existat?

de unde stii tu ca nu l-ai cunoscut pe moise? inainte sa vii sa te intrupezi pe acest pamant, de unde stii tu ca nu ai trecut si prin vizita pe la moise, sau mai bine zis poate a venit moise pe la tine in vizita (El aflandu-se in ceruri superioare) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am sa iau in calcul probabilitatea ca exista un creator doar in ziua cand voi avea dovada concreta.

pana atunci,sper sa aflu probabilitatea fizica de la tine. :giveheart:

iarta-ma ca iti spun dar dovada ai avut-o, o ai si o vei avea intotdeauna...trebuie doar sa deschizi ochii si sa vezi...sa simti...

cand spun ca ai avut-o ma refer la faptul ca i-ai cunoscut pe toti de care ai zis mai sus in perioada de pregatire astrala a sufletului (inainte sa te nasti pe pamant) (poate o sa ma crezi deplasata :doh: )

cand spun ca o ai ma refer la faptul ca dumnezeu exista chiar daca unii refuza sa creada, El ca si creator este pana si in fiinta ta, numai ca multi nu ne dam seama si constient sau inconstient refuzam sa-l manifestam corespunzator

cand spun ca o vei avea...ma refer la faptul ca toti o sa murim odata si odata in viata asta si o sa ajungem la El si atunci sa te tii cand o sa vezi dovezi si acte de necredinta pe care le-ai manifestat...

nu vreau sa te descurajez....dar tre sa analizam putin mai mult situatia

numai bine si scuze daca te-am deranjat cu aceste vorbe :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×