Sari la conținut
Forum Roportal
intravenos

Dumnezeu - increat !?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi-am pus intrebarea de 3000 de ori si tot nu pot sa-mi dau seama, cum poate fi Dumnezeu dintotdeauna...De existat, acum stiu ca exista fiindca _ am renuntat la razvratire (eu fiind ateu)...si astfel m-a scos din intuneric si m-a readus pe calea cea buna - lumina sfanta. Acum, stiu si eu ce-nseamna - simt. Dar, ma macina aceasta chestiune constant. Majoritatea lucrurilor legate de geneza le-am inteles - " Si Dumnezeu a zis : Sa fie lumina ! " si chiar fost - big-bang-ul. Astfel, am realizat ca stiinta se afla-n legatura cu religia, numai ca _ multi din ambele tabere nu observa acest lucru.

Acum, ma gandesc ca _ acest Creator nu e dintotdeauna ci intotdeauna - El fiind reversul nimicului, dat fiind faptul ca Dumnezeu e totul. Si-atunci, se pune intrebarea - reversul e totuna cu opusul, stiind _ ca-n momentul in care dai revers unui anume lucru e vorba de acelasi lucru !? Ideea asta e cam instabila si spun eu - cade, dat fiind faptul ca omuciderea nu poate fi totuna cu nasterea - e aberant :P Ce ziceti !? :P Si daca Dumnezeu nu e reversul nimicului, atunci _ cum poate sa fie increat si dintotdeauna !? :)

 

 

P.S. Fost ateu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lumina sfanta in care zici ca esti si big-bangul nu prea se pupa.

Unele intrebari nu-si gasesc raspunsul acum, sunt un gen de intrebari la care numai Dumnezeu are raspuns si cu care n-avem nevoie sa ne stoarcem creierii, ca oricum nu vom gasi nici un raspuns. Cine incearca sa descifreze asa ceva, se lupta cu morile de vant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Care era deci nelamurirea? El este vesnic, dinaintea timpului, deasupra timpului. "

 

Bro`, nelamurirea este - cum poate sa existe ceva, fara a fi fost creat !? :P

 

 

"lumina sfanta in care zici ca esti si big-bangul nu prea se pupa. "

 

Nu m-am referit la asta, ci la momentul in care a spus Dumnezeu sa fie lumina...fiindca, geneza ne explica defapt _ creatia intinderii. Si bineinteles ca _ lumina sfanta nu e totuna cu big-bang-ul. Unde am spus asta, imi zici si mie !? :P Ai interpretat putin aiurea... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, tu ai interpretat aiurea. eu doar m-am exprimat gresit, sau nu destul de explicit pentru tine. Ideea de bing-bang nu se pupa cu parerea ta c-ai fi in lumina. 'Nteles?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Nu, tu ai interpretat aiurea. eu doar m-am exprimat gresit, sau nu destul de explicit pentru tine. Ideea de bing-bang nu se pupa cu parerea ta c-ai fi in lumina. 'Nteles? ".

 

Faci afirmatii nefondate, `nteles !? :P Daca il sustin pe Dumnezeu, nu-nseamna ca trebuie sa dau stiinta deoparte ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P nu te aprinde, incercam doar sa "insinuez" ca in Biblie nu scrie de nici un big-bang, dar e parerea mea. Si cu asta gata cu religia pe ziua de azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'nu te aprinde, incercam doar sa "insinuez" ca in Biblie nu scrie de nici un big-bang, dar e parerea mea. Si cu asta gata cu religia pe ziua de azi. "

 

Amica, nu m-am aprins deloc ! La ce-mi trebuie flacari, daca sunt in lumina !? :D Poate pe forum suna altfel afirmatiile pe care le dau...dar, uite-te putin si la emoticonurile pe care le atasez mesajului. :crazy:

Plus ca, in biblie este descris big-bangul, dar simbolic. Fii atenta !

 

1. La

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Artagos mai esti. Afirmatia aia era pentru mine, nu era nici un atac, ti-am mai zis. Daca m-a mancat sa ma bag in polemici aiurea, asa-mi trebuie. Asta era sensul frazei aleia.

Si oricum, de la "sa fie lumina" si pana la big-bang e cale lunga. Si ceea ce faci tu is speculatii, nimic concret :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Si oricum, de la "sa fie lumina" si pana la big-bang e cale lunga."

 

E cale lunga !? Nu mai spune !? :P Tu nu observi ca pamanturile au fost create abia dupa ce-au fost create cerurile...si se vorbeste de consolidarea legilor universale si de cele existente pe aceste pamanturi abia dupa ce se spune - " Sa fie lumina " !?

Daca analizezi putin mai atent, se observa clar ! Dumnezeu ne-a dat raspunsul pe mai multe cai - un fel de sinonime ale creatiei, pentru a crea frumusete si diversitate. Stiinta - religie. Daca le-aduci la echilibru, afli adevarul mult mai simplu. :yes: Si nu e nicio speculatie ! :D Tu faci speculatii ca speculez, ca sa te scoti...

Daca te-a mancat sa te bagi in polemici !? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×