Sari la conținut
Forum Roportal
Desert_Rose

mituirea la vama

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ma refer la acel gen de mituire ci la altul.

cand intri in aeroportul din romania si domnul de la pasapoarte te masoara de sus pana in jos ca te vede bine imbracat.si cauta motive ca vezi doamne ai probleme.

acum 2 ani am venit in tara.la aeroport domnul de la pasapoarte ma tot masura din cap pana in picioare,zicea ca cica am probleme,ca imi va fi retinut pasaportul si cica sa scot altul.prostii

dupa o ora de asteptat iese din biroul directorului cu pasaportul in mana,mi-l intinde si-mi spune:

-s-ar putea sa m-ai asteptati,dau nu ne da-ti ceva poate se rezolva problema.

auzi ce tupeu pe el,vroia mita.

e nu i-am dat nimic pentru ca stiam ca toate actele mele sunt in ordine si l-am amenintat ca fac scandal.

de ce cand ne vad bine imbracati asteapta bani de la noi,pe motive stupide?ce e ,nu am inteles?frate?ruda cu mine?

si cand ma gandesc la cati bani m-ai scoate de la altii care sunt m-ai fricosi si crezand ca chiar au probleme ii dau bani.

asta se numeste escrocherie omule.uuuuuuuuuuu...

si ce tre sa ma duc imbracata mai sarac ca sa nu bat la ochi?e ma duc imbracata cum vreau, nu am inteles care e problema.

cati dintre voi ati patit asta? sau cum ati reactiona?

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu ma refer la acel gen de mituire ci la altul.

cand intri in aeroportul din romania si domnul de la pasapoarte te masoara de sus pana in jos ca te vede bine imbracat.si cauta motive ca vezi doamne ai probleme.

acum 2 ani am venit in tara.la aeroport domnul de la pasapoarte ma tot masura din cap pana in picioare,zicea ca cica am probleme,ca imi va fi retinut pasaportul si cica sa scot altul.prostii

dupa o ora de asteptat iese din biroul directorului cu pasaportul in mana,mi-l intinde si-mi spune:

-s-ar putea sa m-ai asteptati,dau nu ne da-ti ceva poate se rezolva problema.

auzi ce tupeu pe el,vroia mita.

e nu i-am dat nimic pentru ca stiam ca toate actele mele sunt in ordine si l-am amenintat ca fac scandal.

de ce cand ne vad bine imbracati asteapta bani de la noi,pe motive stupide?ce e ,nu am inteles?frate?ruda cu mine?

si cand ma gandesc la cati bani m-ai scoate de la altii care sunt m-ai fricosi si crezand ca chiar au probleme ii dau bani.

asta se numeste escrocherie omule.uuuuuuuuuuu...

si ce tre sa ma duc imbracata mai sarac ca sa nu bat la ochi?e ma duc imbracata cum vreau, nu am inteles care e problema.

cati dintre voi ati patit asta? sau cum ati reactiona?

 

 

Ohh...eu am avut parte de un tratament total opus. mi s-a cerut pasaportul cu zambetul pe buze si, tot cu zambetul pe buze mi l-au innapoiat plus un :"bun venit acasa!" ACASA! Da! A C A S A ! mi-au dat lacrimile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ohh...eu am avut parte de un tratament total opus. mi s-a cerut pasaportul cu zambetul pe buze si, tot cu zambetul pe buze mi l-au innapoiat plus un :"bun venit acasa!" ACASA! Da! A C A S A ! mi-au dat lacrimile...

 

Si eu am 'patit' la fel - anul trecut a fost pentru prima oara ca nu am mai simtit o atmosfera apasatoare la vama ...si mie mi s-a urat bun venit - un sincer Bravo pentru noul comportament al Vamesilor romani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O singura data mi-au urat si mie"bine ati revenit"..in rest numai de "circ"am avut parte cu vamesii!Ba ca nu stiu ce act nu e autorizat de mai stiu eu cine,ba ca actele mele nu sant traduse corespunzator cat sa inteleaga si ei....s a m d!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O singura data mi-au urat si mie"bine ati revenit"..in rest numai de "circ"am avut parte cu vamesii!Ba ca nu stiu ce act nu e autorizat de mai stiu eu cine,ba ca actele mele nu sant traduse corespunzator cat sa inteleaga si ei....s a m d!

 

Mai nou dupa ce s-a desfintat vama ...iata ca te opreste masina vamii in teritoriu (adica scurt dupa frontier) si te controleaza si iti cer chitante de provenienta a marfii ...si te preseaza sa le dai ciubuc.

Unu (sefu) il joaca pe Gigi Duru pana opreste o alta masina unde joaca acelasi rol ...intre timp se apropie un altul cica sa te calmeze si sa stranga banu.... mai mare rusinea ...a ajuns vama pungas la drumu mare!

Cred ca ar trebui sa isi schimbe numele din Vama Romana in Haiducia romaneasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La aeroport ... in afara de prima data cand am venit in tara ... de fiecare data am dat bani ... 10 Eur -15 Eur ... pentru ca aveam aparatura si nu vroiam sa imi controleze tot bagajul ... cu autocarul am pus cam fiecare cat a avut ... tot pentru a nu ne mai deranja ... Am mai intalnit care nu au vrut sa puna bani si deci ... ne coborau jos si controlau ... Ultima data cand am venit cu avionul .. a venit unul cu miloaga sa ii dau bani de o bere ... M-am crucit si i-am dat 10 Eur ... Cam asta este vama noastra draga :mda:

Nu am auzit niciodata .. "bine ati venit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La aeroport ... in afara de prima data cand am venit in tara ... de fiecare data am dat bani ... 10 Eur -15 Eur ... pentru ca aveam aparatura si nu vroiam sa imi controleze tot bagajul ... cu autocarul am pus cam fiecare cat a avut ... tot pentru a nu ne mai deranja ... Am mai intalnit care nu au vrut sa puna bani si deci ... ne coborau jos si controlau ... Ultima data cand am venit cu avionul .. a venit unul cu miloaga sa ii dau bani de o bere ... M-am crucit si i-am dat 10 Eur ... Cam asta este vama noastra draga :D

Nu am auzit niciodata .. "bine ati venit!

 

Am fost de 7 ori in Ro in ultimii 12 ani - nu am dat niciodata nici un cent - nu mi s-a cerut, nu mi s-au facut greutati si nu stiu zau despre ce vorbesti Alina ! :dwarf:

 

 

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am servit ambele variante - o data s-au legat de noi pentru ca sotul meu (care nu este roman) le-a spus "buna ziua" (acuma vorbeste romaneste, in acea perioada invata si nu intelegea tot) iar vamesul a cerut repede actele masinii. cand i-am tradus a facut scandal "pai ce ma fata, daca e sotul tau sa vorbeasca dracu' romaneste ce-i asta" moment in care mi-a sarit mustaru!! l-am intrebat daca e platit sa-mi puna stampila in pasaport sau sa imi faca ordine-n casnicie, sa stiu daca e vreo consiliere matrimoniala sa ne pregatim. a tot vrut el ceva dar cand l-am luat la ture si i-am spus ca-i chem presa instant nici nu ne-au mai controlat. cand am vorbit cu el normal ranjea pervers si imi explica mie cum sa pun ceva in pasaport, cand am ridicat tonul si a vazut lumea ma ruga sa tac din gura :nep:

alta data cu avionul au fost super draguti, tot asa cu "bine ati venit acasa!" si totul a decurs normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost de 7 ori in Ro in ultimii 12 ani - nu am dat niciodata nici un cent - nu mi s-a cerut, nu mi s-au facut greutati si nu stiu zau despre ce vorbesti Alina ! :angry:

:huh:

pai eu am fost de mai multe ori in romania si sincer la Otopeni asta este .... ori ma vad pe mine mai darnica :resent:... dar de obicei este un nene care spune sa dai bani ca te ajuta cu valiza sau te intreaba daca ai ceva aparatura :sorry: iar daca ai sa pui ceva bani in pasaport ca nu te controleaza ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se mai uita si la fata omului...

eu am avut chestia asta o singura data,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×