Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din pacate sufer de aceasta afectiune virala, si ma deranjeaza enorm!

Apare mai ales atunci cind sitemul imunitar este slabit, adica iarna, primavara! Ce tratamente recomandati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate sufer de aceasta afectiune virala, si ma deranjeaza enorm!

Apare mai ales atunci cind sitemul imunitar este slabit, adica iarna, primavara! Ce tratamente recomandati!

 

Poti evita aparitia herpesului cu putin usturoi aplicat pe locul dureros,acolo unde incepe sa se dezvolte.Si unguent cu aciclovir...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a iesit si mie de ieri dimineata... :blink: azi n-am vrut sa ma duc la scoala ca nah se vede nashpa,asa ca m-am dus la medic la dermato.

Eu mai faceam herpes si cand eram mica de tot si erau forme foarte agresive,deci am virusul instalat, si la cea mai mica raceala, oboseala,stres febra(cu alte cuvinte,atunci cand sistemul imunitar este slabit) se mafiesta dracovenia asta :doh: :D :focus:

 

Asa ca doctorul mi-a dat alcool iodat care usuca, si cu care trebuie sa ma dau atunci cand simt ca imi iese, pentru a-l stopa (desi i-am explicat ca orice as face, la mien herpesul iese urat de tot..de fiecare data il simt dinainte, si in prima faza aplic lamaie care stopeaza,si apoi ma dau cu herpestop- un unguient, si il trataez non-stop dar la mine mereu se mareste, se umfla buza, si face urat de tot,,,mai mult imi ies inca vreo doi pe langa :lol2: )....mi-a dat Zovirax,cu care trebuie sa ma dau ziua, Fucidin, cu care sa ma dau noaptea...astea sunt unguiente

si mi-a dat si niste pastile care stimuleaza sistemul imnunitar si il intareste pt a lupta impotriva virusului :Isoprinosine se numesc. Am dat 700.000 pe tot tratamentul sper Doamne-ajuta sa treaca rapid

Oricum eu v-am zis ce mi-a dat dar ideal ar fi sa mergeti voi la medic sa va zica exact ce sa folositi, depinde de agresivitatea virusului si cum se manifesta la fiecare.

 

Am incercat si plasturii Compeed (la care le face reclama).

Singurul lucru cu care m-au ajutat a fost faptul ca nu ma mai mananca si nu mai am senzatia aceea de umflatura si arsura, dar nu merita, deoarece costa 20.000 unul singur si este nevoie de 15 plasturi pentru o vindecare. Pentru persoanele carora nu li se manifesta agresiv leziunea plasturii sunt buni,dar in rest nu folosesc la mare lucru. Eu ii iau doar cand ies din casa ca sa pot aplica machiaj peste si asa sa nu afecteze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand simtiti locul sensibil si "mirositi" aparitia herpesului, dati cu otet. Arde si usuca.

Si Aciclovir. Stopeaza evolutia. Verificat.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie careva daca se mai fabrica vaccinul antiherpetic la Institutul Cantacuzino? Ca pentru mine ar fi singurul remediu, toate unguentele, pastilele si aplicatiile locale au dat gres ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu chiar weekend-ul asta... ;) Am facut insolatie, cred, si mi-a fost foarte rau, dar n-a tinut decat (!!) 2 zile, dupa care am inceput sa-mi revin. Asta doar ca sa ma trezesc ieri dimineata pe la ora 7 cu un mic herpes pe buza... :band: M-am dat jos din pat, am turnat Aciclovir (unguent) peste si m-am culcat la loc, pentru ca nu dormisem de doua zile - cand ma trezesc, era sa fac infarct! Jumatate din buza superioara mi se umflase, si era acoperita cu vezicule mici, pline cu lichid (si foarte scarboase...) Am mai turnat niste unguent deasupra, mi-am luat inima in dinti si am plecat la farmacie (cea mai apropiata fiind la vreo jumatate de ora distanta! :P), de unde mi-am cumparat si Aciclovir comprimate... Si am facut asa:

 

Am dat intr-una cu Aciclovir unguent peste locul in cauza si am luat si comprimatele (3, deocamdata), la interval de vreo 6 ore (ca mai iau si alte pastile si mi-au ajuns)... si cand m-am uitat azi in oglinda... :P Toate bubitele s-au uscat si in locul lor mi-a aparut o pielita alba, subtire, care se inlatura foarte usor! A, si mi-a revenit si buza la dimensiunile normale! :o:

Mai mentionez si faptul ca de obicei, daca nu luam si comprimate, leziunea se vindeca in circa O SAPTAMANA!! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acyclovirul este creat special pentru clasa virusurilor herpetice. Insa e o medicatie scumpa. Si unele terapii empirice dau rezultate, insa au si efecte neplacute( cum ar fi otetul care "arde" si mucoasa din jur si da usturimi mari in cazul unui buchet de vezicule mari).

O terapie ieftina si care are si rezultate 100% bune, fara afecte adverse este Fluocinolonul unguent. Este de cel putin 6 ori mai ieftin decat acyclovirul( daca raportam la pret si cantitate). Se aplica pe vezicule, de cateva ori pe zi. Efectul se manifesta in cateva ore de la prima aplicatie. Veziculele se usuca tot in cateva ore, daca aplicatiile sunt dese( de preferat la 40 min - 1 ora).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am pus otet ca nu am altceva la ora asta si buza mi s-a albit si uscat...pare un semn bun. :beee:

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aciclovirul costa 5 lei la farmacie si are 50mg. Parca era un tub mai mic si era mai scump... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sambata seara mi-au aparut 2 bubite mici la degetul mare de la mana stanga.Au aparut cu o senzatie de mancarime si usor,usor au inceput sa se extinda.Duminica la pranz erau deja foarte multe bubite cu lichid,insa incepusera sa doara.Initial am crezut ca e de la o planta sau ca m-a muscat o insecta.Aseara am fost la doctor pt.ca degetul e foarte inflamat iar durerea a ajuns la limita suportabilului.Si imi zice dragul de el ca e herpes si sa mai astept cateva zile sa vedem cum se manifesta,dupa care ia o decizie..adica taie sau nu.Azi noapte m-am trezit cu o durere de nesuportat si m-am dus la baie sa imi schimb pansamentul.In baie era cat pe aci sa lesin de durere cand am dat pansamentul la o parte.Cu toate ca doctorul nu mi-a indicat nimic,pansez eu degetul cu aciclovir.Am observat ca de aseara pana acum s-au strans toate bubitele la un loc si s-a inrosit locul.Stiu foarte bine ca odata ce am avut herpes,virusul s-a instalat foarte bine si frumos in organism si apare din diferite motive.Insa la deget si asa dureros era ultimul loc unde m-as fi gandit sa apara.A mai avut careva o asemenea experienta neplacuta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×