Sari la conținut
Forum Roportal
bobby00778

un zvon ciudat despre monitoare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit ca monitorul poate face implozie sau se poate defecta daca tinem telefonul mobil sub el... si eu am observat ca imaginea se distortioneaza cam mult cand primesc un telefon, sms, etc [orice care poate cere sa se trimita semnal la antena]... Credeti ca se poate sa se defecteze sau sa faca implozie sau altele ??? :o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh, cred ca astea sunt deja exagerari... pai asa poate sa iti explodeze calculatorul, cuptorul cu microunde, telecomanda...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este normal sa se defecteze monitorul daca sub el se pune un mobil, sau doua, la cea mai mica distanta posibila. Sansele sunt peste 50%. Ce idee !

Sa presupunem ca ne suna cineva si este noapte si dormim. Disperati ca nu gasim mobilul, mai ales daca e intuneric, ghidandu-ne dupa auz, bajbaind, putem da jos de pe masa monitorul, ca sa luam mobilul.

Dar chiar si ziua, tot bagand si scotand mobilul de sub monitorul sensibil, nu-i dau o viata lunga. Monitorului, bineinteles. Miscat si trantit des, se deregleaza bobinele si apar distorsiuni frumoase, permanente pe deasupra.

Editat de mafalda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa se defecteze din moment ce telefonul este foarte aproape de monitor.

Totusi trebuie sa ne gandim ca producatorii au luat masuri in aceasta privinta si , teoretic, nu prea ai ce sa patesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Telefonul mobil emite radiatii mult prea mici si pe o durata mult prea scurta (salve de impulsuri - burst) pentru a afecta monitorul. Toate aparatele sunt facute conform unor standarde (CISPR si mai noi) tocmai pentru a evita probleme de bruiaj sau de a le atenua.

Ca sa fiu scurt: nu, nu are cum sa faca implozie. Asta e inca un -urban myth' numa bun de dat la Discovery. Cu distorsiunile e posibil, dar mai degraba trantitul pe jos sau boxe la o distanta mai mica de 30 cm sa aiba efecte adverse decat celularul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merci allz de raspuns... cred ca o sa tin telefonul in continuare la 10 cm de monitor... bafta in continuare la "forumit"... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca poate explodeaza si unitatea :- nu serios acum chiar crezi gogoasa asta cred ca o sa postez linccaul asta la pagina de divertisment a portalului 8)

Editat de crs_tzep

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai chef de experimente costisitoare, ia un ciocanel si arde-i una monitorului, direct in mijlocul ecranului. Intru-cat tubul cinescop al monitorului este vidat, vei avea o mica implozie. A, sa nu uit, dupa aceea, duci "cadavrul" monitorului la gunoi, sau la un centru de colectare in vederea reciclarii (n-ai sa gasesti), iar apoi te duci la magazinul de calculatoare si iti cumperi un display LCD/TFT. Astea nu fac implozie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

concluzie: monitorul se poate defecta cand primitzi un apel me mobil si acesta este aproape de monitor. sa faca implozie, nici pomeneala (cum zicea un prof de'al meu). acele dungulitze care se vad pe ecran se datoreaza faptului ca spotul de electroni care bombardeaza luminoforul de partea frontala a tubului este deviat....

defectiunea poate surveni la nivelul IC-urilor (circ. integrate) care pot fi "influentate" de acel camp electromagnetic.....

 

daca m-am inselat in oarece privinta stept feed-back!

 

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×