Sari la conținut
Forum Roportal
desiderio

Ce arie(i) de opera va emotioneaza/impresioneaza cel mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi am ascultat pentru a nu stiu cata oara un Rigoletto cu Leo Nucci si ca de obicei am simtit o infiorare puternica la aria "corteggiani, vil razza" si m-am gandit sa va intreb si pe voi care arie, sau care arii va impresioneaza in mod deosebit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place si mie "Cortiggiani,...". Interpretarea lu Nucci e extraordinara, dar prefer alte voci... Imi place si "Che gelida manina" din Boema si aria lui Valentin din Faust ("Avant de quitter ces lieux"), "Pourquoi me reveiller" din Werther... A, sa nu uit de "Alza ti... Eri tu" din Bal mascat, atat de incarcata de suferinta si dor de razbunare... Sau aria lui Filip din Don Carlo, "Ella giammai m'amo"... numai cand aud cuvintele astea si deja ma cutremur... Astea sunt cateva. Cand imi mai amintesc, mai scriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place si mie "Cortiggiani,...". Interpretarea lu Nucci e extraordinara, dar prefer alte voci... Imi place si "Che gelida manina" din Boema si aria lui Valentin din Faust ("Avant de quitter ces lieux"), "Pourquoi me reveiller" din Werther... A, sa nu uit de "Alza ti... Eri tu" din Bal mascat, atat de incarcata de suferinta si dor de razbunare... Sau aria lui Filip din Don Carlo, "Ella giammai m'amo"... numai cand aud cuvintele astea si deja ma cutremur... Astea sunt cateva. Cand imi mai amintesc, mai scriu.

 

 

da, chiar am uitat de "eri tu"... aceeasi senzatie ca si la corteggiani!! observ ca si tu ai o preferinta pt vocile grave!!! ca sa raman in aceeasi ramura, aria lui Carmen din actul III - "en vain pour eviter..."

 

si trecand la soprane ... "tu, che di gel sei cinta" - Liu (Turandot) act III. de fapt toata opera este deosebit de incarcata emotional!!! la fel, chiar daca nu este o aria propriu zisa, imi dau lacrimile de cate ori ascult discursul lui Timur in care spune : "l'anima offesa, io vendichero"... el, un batran orb si urmarit de dusmani...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place Rigoletto foarte mult.Nu as putea spune care arie imi place in mod deosebit.Imi place foarte mult Tosca, aria lui Mario "Recondita armonia" din primul act (este una din preferatele mele); aria Madamei Butterfly din piesa Madame Butterfly(nu am ascultat piesa in intregime ci doar fragmente si mi-a placut) pe care am ascultat-o ultima data la Concertul de gala in interpretarea lui Carmen Gurban si mi-a placut in mod deosebit.

Te pup si pe curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turandot: Nessun Dorma

Nessun dorma!... Nessun dorma!...

Tu pure, o Principessa,

nella tua fredda stanza

guardi le stelle che tremano

d'amore e di speranza!

Ma il mio mistero

Editat de Angela!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tocmai am gasit pe youtube "ella giammai m'amo" in interpretarea lui Rene Pape. Superb!

 

 

desi nu ma dau in vant dupa Don Carlo.... parca imi place mai mult

 

 

ACEASTA interpretare!! (poate o stii deja!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, vazusem pe youtube numele baiatului asta, dar evitasem sa il vad/ascult... Imi place, e o voce foarte calitativa, aduce cu Boris Kristoff putin, totusi Rene Pape parca e mai ingrijit, mai rafinat, da mai mult sens... chiar cu lipsurile pe care le are :crazy:. Nici eu nu ma dau in vant dupa Don Carlos, asa cum nu imi place deloc Bal Mascat, dar ador aria "Alza ti... Eri tu". Nici Leo Nucci nu-mi place oricat de multi si infocati admiratori ar avea, dar cred ca

da o lectie adevarata de tehnica de canto: un bariton prin excelenta liric interpreteaza cu destula veridicitate (vocala si actoriceasca) Rigoletto.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×