Sari la conținut
Forum Roportal
cyberax

Mi se blocheaza calculatorul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am, mai postat pe aici asa ca trec direct la subiect dar cu rugamintea sa fiu luat in serios...povestea va fi cam lunga ,dar scopl este sa ma fac de inteles :va rog : Postati doar dc AVETI CEVA DE SPUS

Deci MI SE BLOCHEAZA CALCULATORUL - sunt convins ca ati auzit asta de mii de ori

 

Configuratia mea : CPU AMD Athlon 64 3000+

HDD 80 gb Seagate cu trei partitii ( partitia C - are Windowsul pe ea)

VIDEO : PCI-E Ati Radeon X300/500 series

RAM : 2X 512 : kingmax &elixir

PLACA DE BAZA : gigabyte

 

Problema : blocarile se intampla adese la rularea de jocuri ( cel mai des ) si la rularea de filme , dar mi se intampla "sa cada " si la rularea winamp-ului , deci concluzionez eu ca n-ar fi doar placa video d vina in caz ca despre ea e vorba

- blocarile se succed de regula la fiecare ora dar au fost situatii in care se bloca instantaneu la 2 minute dupa intrarea in joc/film

 

Explicatia BLOCARII : --oprit instantaneu in timpul jocului --freeze la imagine ; se inchide ecranul-ca si cum as pierde semnalul ; iese din joc si ruleaza in low-frame ca si cum n-ar avea drivere video instalate; freeze la filmul rulat

NU se restarteaza singur!

 

CE AM FACUT PANA ACUM : dupa cautari repetate pe diverse forumuri , am apelat la urmatoarele sugestii :

-- reinstalarea win : de 2 ori inclusiv pe partitie noua

--curatare de praf desi nu este cazul ca toate componentele sunt noi < de 1 an ; nu are "chestii" umflate pe placa de baza sau altceva ; nu miroase a ars dupa functionari indelungate ; nu scoate zgomote ciudate ( in afara de cele normale de HDD)

-- scos din slot placa video si pus la loc; de asemenea la fel si cu modulele de rami

--verificare temperatura HDD -inclusiv cu mana --nu prezinta probleme

--defragmentare; check disk-uri repatate

--scanare de virusi ; chiar daca sa zicem antivirusul nu este cel mai bun nu cred ca am mall/spy-ware prin simplu motiv ca in cazul unor aplicatii simple (word, messanger, navigare pe net) nu patesc nimic decat EXTREM de rar-- de aici departe gandul ca as fi infectat

--am incercat diverese utilitare share freeware gen XP tweak insa nici un rezultat, de asemenea la fel si cu registrii

--driverele sunt bune ; update la windows facut, catalyst cel mai nou

-am incercat memtest , ce-i drept nu foarte multe ore

 

CE BANUIESC CA AR FI desi e foarte posibil sa gresesc (si doresc sa gresesc)

--ceva pe HDD dar f. putin probabil ca niciodata n-am avut probleme

--poate placa video --dar ce as mai putea face ? atata timp cat nu pot mare lucru si este NOUA --nu prezinta nici o problema

--chestii in BIOS ; nu stui sa umblu acolo ; n-am avut neoie pna acum

--sursa : e de 350W ; nu se supraincalzeste!

--sistemul de operare ??? ma intreb de ce tocmai acum ca am instalat de atatea ori si doar in ultima perioada am problemele astea

 

 

ALTE ADAUGARI care ar putea ajuta

--in alte jocuri care "despachetate" nu depasesc 2 gb nu pates nimic

--in filme se blocheaza cel putin odata per film asta dc n-am norocul sa-l vad integral

--HDD-urile nu sunt FULL spatiu exista

--mi se intampla uneori ca imediat dupa primul START , in joc sau film blocarea sa survina oarecum rar fata de altadata , insa asta nu e o regula

Acestea fiind spuse raman la cunostintele voastre ...chiar daca de la unii am primit sfatul ca "nu stiu ce sa mai spuna "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am intalnit candva simptomele tale. am inlocuit procesorul. apoi a mers bine. poate fi coencidenta. asa m-am chinuit si eu ceva timp cu unul similar....bafta...tine-ne la curent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vai de capul meu !sa-l inlocuiesc? e relativ nou-el si celelalte componente-temperaturi bune ... ar fi un cosmar ca un procesor nu e tocmai componenta care iti doresti sa se buseasca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e nou e si probabil sa-ti fie inca in garantie, nu ?

Asa la prima vedere as fi zis ca undeva exista ceva pierdere de tensiune pe placa de baza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am, mai postat pe aici asa ca trec direct la subiect dar cu rugamintea sa fiu luat in serios...povestea va fi cam lunga ,dar scopl este sa ma fac de inteles :va rog : Postati doar dc AVETI CEVA DE SPUS

Deci MI SE BLOCHEAZA CALCULATORUL - sunt convins ca ati auzit asta de mii de ori

 

Configuratia mea : CPU AMD Athlon 64 3000+

HDD 80 gb Seagate cu trei partitii ( partitia C - are Windowsul pe ea)

VIDEO : PCI-E Ati Radeon X300/500 series

RAM : 2X 512 : kingmax &elixir

PLACA DE BAZA : gigabyte

 

Problema : blocarile se intampla adese la rularea de jocuri ( cel mai des ) si la rularea de filme , dar mi se intampla "sa cada " si la rularea winamp-ului , deci concluzionez eu ca n-ar fi doar placa video d vina in caz ca despre ea e vorba

- blocarile se succed de regula la fiecare ora dar au fost situatii in care se bloca instantaneu la 2 minute dupa intrarea in joc/film

 

Explicatia BLOCARII : --oprit instantaneu in timpul jocului --freeze la imagine ; se inchide ecranul-ca si cum as pierde semnalul ; iese din joc si ruleaza in low-frame ca si cum n-ar avea drivere video instalate; freeze la filmul rulat

NU se restarteaza singur!

 

CE AM FACUT PANA ACUM : dupa cautari repetate pe diverse forumuri , am apelat la urmatoarele sugestii :

-- reinstalarea win : de 2 ori inclusiv pe partitie noua

--curatare de praf desi nu este cazul ca toate componentele sunt noi < de 1 an ; nu are "chestii" umflate pe placa de baza sau altceva ; nu miroase a ars dupa functionari indelungate ; nu scoate zgomote ciudate ( in afara de cele normale de HDD)

-- scos din slot placa video si pus la loc; de asemenea la fel si cu modulele de rami

--verificare temperatura HDD -inclusiv cu mana --nu prezinta probleme

--defragmentare; check disk-uri repatate

--scanare de virusi ; chiar daca sa zicem antivirusul nu este cel mai bun nu cred ca am mall/spy-ware prin simplu motiv ca in cazul unor aplicatii simple (word, messanger, navigare pe net) nu patesc nimic decat EXTREM de rar-- de aici departe gandul ca as fi infectat

--am incercat diverese utilitare share freeware gen XP tweak insa nici un rezultat, de asemenea la fel si cu registrii

--driverele sunt bune ; update la windows facut, catalyst cel mai nou

-am incercat memtest , ce-i drept nu foarte multe ore

 

CE BANUIESC CA AR FI desi e foarte posibil sa gresesc (si doresc sa gresesc)

--ceva pe HDD dar f. putin probabil ca niciodata n-am avut probleme

--poate placa video --dar ce as mai putea face ? atata timp cat nu pot mare lucru si este NOUA --nu prezinta nici o problema

--chestii in BIOS ; nu stui sa umblu acolo ; n-am avut neoie pna acum

--sursa : e de 350W ; nu se supraincalzeste!

--sistemul de operare ??? ma intreb de ce tocmai acum ca am instalat de atatea ori si doar in ultima perioada am problemele astea

ALTE ADAUGARI care ar putea ajuta

--in alte jocuri care "despachetate" nu depasesc 2 gb nu pates nimic

--in filme se blocheaza cel putin odata per film asta dc n-am norocul sa-l vad integral

--HDD-urile nu sunt FULL spatiu exista

--mi se intampla uneori ca imediat dupa primul START , in joc sau film blocarea sa survina oarecum rar fata de altadata , insa asta nu e o regula

Acestea fiind spuse raman la cunostintele voastre ...chiar daca de la unii am primit sfatul ca "nu stiu ce sa mai spuna "

 

 

 

 

 

Poate sa fie si placa de baza de vina caci cam cu aceleasi probleme m-am lovit si eu,dar la instalare de kit-uri si vizionare de filme,si astept sa treaca sarbatorile ca sa o pot schimba caci este inca in garantie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti pot da un raspuns exact deoarece n-am mai intalnita problema asta. Asadar trebuie s-o luam pe bajbaite.

 

1. Cata memorie virtuala ai ? Incearca s-o mai maresti.

2. Joaca-te cu valorile de la Hardware Acceleration micsorandu-le.

 

Macar e un inceput, decat nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:haha: Vai de mine ! exact aceeasti problema care am avut-o eu cu calculatorul nou noutz ... si a fost o adevarata pacoste pentru ca a iesit din garantie pana am ajus sa il repar .... nu sunt sigura nici acum daca este ok sau nu :lol2: E intr-o cutie ... si din ce imi aduc aminte tot CPU AMD Athlon 64 3000+ ... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:roll: Vai de mine ! exact aceeasti problema care am avut-o eu cu calculatorul nou noutz ... si a fost o adevarata pacoste pentru ca a iesit din garantie pana am ajus sa il repar .... nu sunt sigura nici acum daca este ok sau nu :D E intr-o cutie ... si din ce imi aduc aminte tot CPU AMD Athlon 64 3000+ ... :beee:

[/quote

shi eu am cam acceasi problema mi se blokeaza in aplicatii chiar shi in browser. mi se stinge monitorul ca shi cum nu ar mai primi semnal ....desi o face....calcu nu se reseteaza.....nus ce sa mai incerc.... i-am dat format ....reinstalere de windows de n ori....place video nui de vina....ca am scoso shi cu cea on board e la fel.....am mai pus 512 ram sursa a fost shi ea testata.....nu-i nde vina......mai ramane hdd, placa de bazza shi procesorul,!

va rog ajutati-ma....l-am dus la reparat shi mi-au zis tipi de acolo ca lor nu s-a blokat delok....am auzit ca poate fii shi de la vreun spyware:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
shi eu am cam acceasi problema mi se blokeaza in aplicatii chiar shi in browser. mi se stinge monitorul ca shi cum nu ar mai primi semnal ....desi o face....calcu nu se reseteaza.....nus ce sa mai incerc.... i-am dat format ....reinstalere de windows de n ori....place video nui de vina....ca am scoso shi cu cea on board e la fel.....am mai pus 512 ram sursa a fost shi ea testata.....nu-i nde vina......mai ramane hdd, placa de bazza shi procesorul,!

va rog ajutati-ma....l-am dus la reparat shi mi-au zis tipi de acolo ca lor nu s-a blokat delok....am auzit ca poate fii shi de la vreun spyware:(

 

du-te inapoi cu el la reparat si sa-ti arate ce i-au facut de a mers bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am, mai postat pe aici asa ca trec direct la subiect dar cu rugamintea sa fiu luat in serios...povestea va fi cam lunga ,dar scopl este sa ma fac de inteles :va rog : Postati doar dc AVETI CEVA DE SPUS

Deci MI SE BLOCHEAZA CALCULATORUL - sunt convins ca ati auzit asta de mii de ori

 

Configuratia mea : CPU AMD Athlon 64 3000+

HDD 80 gb Seagate cu trei partitii ( partitia C - are Windowsul pe ea)

VIDEO : PCI-E Ati Radeon X300/500 series

RAM : 2X 512 : kingmax &elixir

PLACA DE BAZA : gigabyte

 

Problema : blocarile se intampla adese la rularea de jocuri ( cel mai des ) si la rularea de filme , dar mi se intampla "sa cada " si la rularea winamp-ului , deci concluzionez eu ca n-ar fi doar placa video d vina in caz ca despre ea e vorba

- blocarile se succed de regula la fiecare ora dar au fost situatii in care se bloca instantaneu la 2 minute dupa intrarea in joc/film

 

Explicatia BLOCARII : --oprit instantaneu in timpul jocului --freeze la imagine ; se inchide ecranul-ca si cum as pierde semnalul ; iese din joc si ruleaza in low-frame ca si cum n-ar avea drivere video instalate; freeze la filmul rulat

NU se restarteaza singur!

 

CE AM FACUT PANA ACUM : dupa cautari repetate pe diverse forumuri , am apelat la urmatoarele sugestii :

-- reinstalarea win : de 2 ori inclusiv pe partitie noua

--curatare de praf desi nu este cazul ca toate componentele sunt noi < de 1 an ; nu are "chestii" umflate pe placa de baza sau altceva ; nu miroase a ars dupa functionari indelungate ; nu scoate zgomote ciudate ( in afara de cele normale de HDD)

-- scos din slot placa video si pus la loc; de asemenea la fel si cu modulele de rami

--verificare temperatura HDD -inclusiv cu mana --nu prezinta probleme

--defragmentare; check disk-uri repatate

--scanare de virusi ; chiar daca sa zicem antivirusul nu este cel mai bun nu cred ca am mall/spy-ware prin simplu motiv ca in cazul unor aplicatii simple (word, messanger, navigare pe net) nu patesc nimic decat EXTREM de rar-- de aici departe gandul ca as fi infectat

--am incercat diverese utilitare share freeware gen XP tweak insa nici un rezultat, de asemenea la fel si cu registrii

--driverele sunt bune ; update la windows facut, catalyst cel mai nou

-am incercat memtest , ce-i drept nu foarte multe ore

 

CE BANUIESC CA AR FI desi e foarte posibil sa gresesc (si doresc sa gresesc)

--ceva pe HDD dar f. putin probabil ca niciodata n-am avut probleme

--poate placa video --dar ce as mai putea face ? atata timp cat nu pot mare lucru si este NOUA --nu prezinta nici o problema

--chestii in BIOS ; nu stui sa umblu acolo ; n-am avut neoie pna acum

--sursa : e de 350W ; nu se supraincalzeste!

--sistemul de operare ??? ma intreb de ce tocmai acum ca am instalat de atatea ori si doar in ultima perioada am problemele astea

 

 

ALTE ADAUGARI care ar putea ajuta

--in alte jocuri care "despachetate" nu depasesc 2 gb nu pates nimic

--in filme se blocheaza cel putin odata per film asta dc n-am norocul sa-l vad integral

--HDD-urile nu sunt FULL spatiu exista

--mi se intampla uneori ca imediat dupa primul START , in joc sau film blocarea sa survina oarecum rar fata de altadata , insa asta nu e o regula

Acestea fiind spuse raman la cunostintele voastre ...chiar daca de la unii am primit sfatul ca "nu stiu ce sa mai spuna "

 

Nu sunt absolut sigur, insa pararea mea este ca ai probleme cu sursa ! Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×