Sari la conținut
Forum Roportal
dulcineea

de ce cresc preturile?

Postări Recomandate

eu acum invat la economie pentru. faculta. m-am angajat azi intr-o discutie, cu tati, despre economie, dupa ce am venit de la meditatii. din una-n alta, am ajuns sa ne intrebam reciproc de ce cresc preturile???inflatia, fluctuatiile pietei, cercul vicios? voi ce ziceti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu acum invat la economie pentru. faculta. m-am angajat azi intr-o discutie, cu tati, despre economie, dupa ce am venit de la meditatii. din una-n alta, am ajuns sa ne intrebam reciproc de ce cresc preturile???inflatia, fluctuatiile pietei, cercul vicios? voi ce ziceti?

[snapbacca]24216[/snapbacca]

Buna ,dulcineea. Am vazut mai demult intrebarea ta, dar am vrut sa ii las si pe altii sa raspunda.

Deci ideea e, ca si cu oricare parte a macroeconomiei ca, cresterea preturilor este un fenomen complex, care are o multime de factori . Eu mai adaug unul, in speranta ca si altii vor mai adauga: cererea si oferta de pe piata, la un moment dat si intr-un anumit interval de timp - cerere mare, oferta mica --- creste pretul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cresc preturile deoarece cererea pe piata e prea mare in primul rand si mai sunt diverse taxe si impozite care se impun (ai vazut cand creste produsele petroliere atunci la majoritatea produselor cresc preturile).

Fluctuatile pietei se mai datoreaza si din cauza luarilor unor decizii de politica economica

care influenteaza si piata relativ.

Editat de micutu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ,dulcineea. Am vazut mai demult intrebarea ta, dar am vrut sa ii las si pe altii sa raspunda.

Deci ideea e, ca si cu oricare parte a macroeconomiei ca, cresterea preturilor este un fenomen complex, care are o multime de factori . Eu mai adaug unul, in speranta ca si altii vor mai adauga: cererea si oferta de pe piata, la un moment dat si intr-un anumit interval de timp - cerere mare, oferta mica --- creste pretul.

[snapbacca]26065[/snapbacca]

 

 

In Romania mai exista un factor, prostia. Pai nu ati vazut ca vanzatorul mai bine isi arunca marfa decat sa o dea mai ieftin. Ma refer la cei de prin piete si nu la Hipermarcaeturi. Duceti-va intr-o piata si o sa vedeti ca toti vand la acelasi pret. Bunica mea imi povestea ca atunci cand nu aveam economie de piata (inainte de `89), in piata puteai negocia la pret, unii dadeau mai ieftin decat ceilalti. Acum parca avem economie centralizata peste tot e acelasi pret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum parca avem economie centralizata peste tot e acelasi pret.

care ne o impuna alti decat sa o facem noi si fie mai eftina ea se scumpeste din cauza ca unii din anumite functii din afara ne o cer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care ne o impuna alti decat sa o facem noi si fie mai eftina ea se scumpeste din cauza ca unii din anumite functii din afara ne o cer.

[snapbacca]26741[/snapbacca]

 

 

si din cauza ca nu avem coloana vertebrala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bunica mea imi povestea ca atunci cand nu aveam economie de piata (inainte de `89), in piata puteai negocia la pret, unii dadeau mai ieftin decat ceilalti.

 

[snapbacca]26213[/snapbacca]

 

...Nu ma pot abtine aici !......am trait in comunism destul...si nu accept sa se creeze mituri despre tampenii !

-Negociere in comunism ?...total absurd....poate in piata cand luai ridichi si "petrunjel"...dar aici se vorbeste de economia unei tari ..!

 

si o sa ramanem fara daca o sa creasca tot asa preturile si nu ne o sa maresca salarile

 

8)

[snapbacca]26885[/snapbacca]

..la replica asta am stat doua ore, trei oameni sa intelegem ceva, dar......nimic....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Nu ma pot abtine aici !......am trait in comunism  destul...si nu accept sa se creeze mituri despre tampenii !

-Negociere in comunism ?...total absurd....poate in piata cand luai ridichi si "petrunjel"...dar aici se vorbeste de economia unei tari  ..!

[snapbacca]26898[/snapbacca]

 

 

Negocierea a existat de cand lumea, iar eu nu vorbeam la nivel macroeconomic.

 

Sa stii ca comunismul asa cum a fost el, a facut si lucruri bune. Iar marea masa de oameni care nu au stiut ce se intampla in beciurile securitatii (si nici nu ii interesa) sa-a bucurat de comunism. Ti-as putea enumera multe lucruri bune care acum nu mai exista, dar bineinteles si lucruri rele care acum speram ca nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ne aliniem acum la UE (nu mai pun m inainte si un i intre ele). Ne aliniem la UE doar cu preturile, fara alte alinieri care poate ar fi in avantajul omului de rand. Voi sunteti pro sau contra UE?

Editat de Choy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×