Sari la conținut
Forum Roportal
monybel

pasaport pierdut in alta tara

Postări Recomandate

buna tuturor..sunt in olanda de ceva vreme,dar dupa 1 ian cum toti stim rom va-a intra in EU,deci voi fi legala.mi-am pierdut pasaportul shi as vrea sa-mi scot unul nou aici in olanda.este posibil..shi daca da ce pasi trebuie sa parcurg pt a avea unul nou.....multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor..sunt in olanda de ceva vreme,dar dupa 1 ian cum toti stim rom va-a intra in EU,deci voi fi legala.mi-am pierdut pasaportul shi as vrea sa-mi scot unul nou aici in olanda.este posibil..shi daca da ce pasi trebuie sa parcurg pt a avea unul nou.....multumesc anticipat

 

 

 

 

Ambasada Romana iti va da informatia necesara ce ai de facut.

 

Sper ca ai o copie de la cel pierdut sa usureze procesul ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ambasada Romana iti va da informatia necesara ce ai de facut.

 

Sper ca ai o copie de la cel pierdut sa usureze procesul ???

Clar ca are :kisses:. Crezi ca sta cineva sa se gandeasca ca poate pierde pasaportul si sa-i faca din timp o copie. :roll:

 

Mergi la Ambasada Romaniei din Olanda si acolo ti se va spune ce cale sa urmezi. Numai ca va trebui (cred) sa infloresti lucrurile putin, pentru ca pierderea, furtul sau deteriorarea actelor se face in cel mai scurt timp de la eveniment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica declararea pierderii/furtului :roll:

Eu mi-am uitat geanta cu pasaport cu tot in tren. L-am crezut pierdut si, dupa 6 luni, m-am intors in tara cu document de calatorie de la Consulat. La cateva luni de la intoarcerea in tara, m-am dus la politie pentru eliberarea unui nou pasaport. Nu mica mi-a fost mirarea - de fapt am fost de-a dreptul uluita - sa vad ca mi se aduce pasaportul pierdut...

Dar informatii avizate numai Consulatul Romaniei de acolo ar putea sa-ti dea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clar ca are :kisses:. Crezi ca sta cineva sa se gandeasca ca poate pierde pasaportul si sa-i faca din timp o copie :roll:

 

 

 

Aici cand primesti pasaportul prin posta, scrie sa faci mai multe copii si cand calatoresti in strainatate, sa fie si in alta parte o copie de pe toate actele in caz ca se pierde poseta sau geanta de diplomat.

 

Eu pun in fiecare bagaj si copia biletului de avion cu itinerariul, numele de credit card si numarul de telefon de sunat in caz ca am pierdut actele personale la fel si numele si numarul de telefon de contactat in caz de deces sau accident.

 

Las si aici la doua persoane toata informatia pe langa copiii mei in caz de ceva se stie unde sintem in ori ce moment.

 

Si bineinteles la avocat semnez un update al testamentului ca nu se stie niciodata, si faxez cate o copie la copiii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna tuturor..sunt in olanda de ceva vreme,dar dupa 1 ian cum toti stim rom va-a intra in EU,deci voi fi legala.mi-am pierdut pasaportul shi as vrea sa-mi scot unul nou aici in olanda.este posibil..shi daca da ce pasi trebuie sa parcurg pt a avea unul nou.....multumesc anticipat

 

Nu cred ca va fi posibil sa obtii un nou pasaport fiind in Olanda (ilegal)

Un nou pasaport turistic nu se poate elibera decit in tara - in Olanda iti vor elibera in document diplomatic care iti va da dreptul sa te inapoiezi in tara

Ca sa obtii pasaport romanesc de persoana stabilita in alta tara - evident iti va trebui dovada ca esti stabilita legal acolo - deci nu merge.

Scuze daca vestiile nu sint bune

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersy celor care mi-au raspuns....saharian ai dreptate ..am sa obtin un document cu care ma pot intoarce in tara...dar daca eu dupa 1 ian am casatoresc aici in olanda,cu pasaportul meu,shi apoi il dau "pierdut"....you know what i mean??....la urma urmei planul meu esa obtin un pass clean cu care ma pot duce la ambasada u.s.a e aici si aplic pt viza de turist ...:luna de miere"".....so things are more complicated ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersy celor care mi-au raspuns....saharian ai dreptate ..am sa obtin un document cu care ma pot intoarce in tara...dar daca eu dupa 1 ian am casatoresc aici in olanda,cu pasaportul meu,shi apoi il dau "pierdut"....you know what i mean??....la urma urmei planul meu esa obtin un pass clean cu care ma pot duce la ambasada u.s.a e aici si aplic pt viza de turist ...:luna de miere"".....so things are more complicated ..

 

 

Nu cred ca va schimba ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersy celor care mi-au raspuns....saharian ai dreptate ..am sa obtin un document cu care ma pot intoarce in tara...dar daca eu dupa 1 ian am casatoresc aici in olanda,cu pasaportul meu,shi apoi il dau "pierdut"....you know what i mean??....la urma urmei planul meu esa obtin un pass clean cu care ma pot duce la ambasada u.s.a e aici si aplic pt viza de turist ...:luna de miere"".....so things are more complicated ..

puteai sa il schimbi in tara mai usor daca il deteliorai dar la tine e mai complicat :roll: si daca te casatoresti o sa fie si mai complicat dar nu imposibil .... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I d`ont know what you mean! Sa fiu a naibii daca am priceput ceva din postul tau. Pai l-ai pierdut sau nu? Sau doar vrei unul curat? daca oricum vrei sa te casatoresti poti sa il schimbi dupa. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×