Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare fratilor!

 

Sunt din Moldova, Chisinau.

 

Am avut Hepatita Cronica Virala C, depstat acum 3-4 ani in urma. Nimic grav, dar cronic deja. De 7 luni sunt in tratament cu Pegasys + Copegus (2+3)

 

Voi continua tratamentul inca 5 luni sa fie siguranta 100%.

 

Am am luat resultatele la HCV Test Calitativ (este sau nu virusul) si mi-a dat NEGATIV. URAAAAAAAA. Super noutate.

 

DECI E POSIBIL!!! Lupati si veti invinge balaurul. Rabdare si trai fara multe greutati.

 

Vreau sa spun ca in Moldova acest tratament nu este gratis ca in Romania - costa cam peste 1500 EURO pe luna, dar banii nu conteaza - sanatate e mai scumpa decit toate.

 

Sanse sunt bune - nu lasati virusul sa va rupa - rupeti-l voi pe el.

 

Sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincere felicitari.Sa speram sa nu revina virusul.Si la mine la 6 luni a fost nedetectabil insa din pacate la 1 an a reaparut.Sa continui neaparat tratamentul cel putin 1 an fara pauza.

Multa sanatate

Steff

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut nickg,

 

Si eu am avut Viremia nedetectabila,dar din pacate dupa doar 4 luni de la terminarea tratamentului a recidivat virusul,Am de gand sa fac alt tratament si sper ca de data asta sa scap.

Iti doresc Multa Sanatate si sa ai VIREMIA NEDETECTABILA toata viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de faptul ca la voi virusul a reaparut. Un tratament adekvat va va juta si pe voi - ce tratament voi aiti urmat? ce geneotip aveti? Ce durata ati facut tratamentul? Ce vrista aveti? Aveti boli grave aditionale? Probleme cu tiroida? Cum a mers tratamentul - tot asta e important ca sa faci tabloul clinic apoi sa faci o oncluzie. Eu sper la mine dupa inca 5 luni de tratament cu Pegasys si Copegus si fie omorit in toate colturile organizmului meu (daca a mai ramas ascuns pe undeva).

 

Cred ca totul e bine si cred ca viremia de apoi nedectabila deoarce tratamentul merge ca la carte. Incepind cu luna a 2 de tratament trasnsaminazele au devenit normale (au fost marite constant tip de ultimiii 4 ani). Analizele generale au suferit schimbari de la inceput - acum se intorc traptat la norma. Nu am boli grave aditionale. Nu fumez nu beau. Am loc "calduts" de lucru :cheer:). La urma urmei sunt tinar - 28 de ani - si toata viasta mea nu am suferit si nu am imblat prin spitale - am depistat intimplator hepatita - la un control ordinar. De aceea sper foarte multe toate asta sa fie benefice pentru mine in lupta cu virusul si sper si peste 10 ani in NEGATIV la virusul C.

 

Ceea ce va doresc din tot sufletul si voua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Nick.

 

Ma bucur sa aud ca esti UN INVINGATOR ! Intradevar ne bucura nespus cand afla ca inca o persoana a iesit cu fruntea sus din aceasta batalie !

 

Esti tanar si iti mentii o viata curata, bravo tie ! Mergi ianinte si sper din toata inima sa fie NEDETECTABIL toat viata.

 

Eu am 39 de ani si fac parte ca si Stelistul din non-respondeti, slava Domnului ca nu mai am alte boli. astept intrarea in 2007 pentru a avea parte si eu de un nou tratament asa cum se preconizeaza a fi la anul !

 

 

Numai bine si fratilor aveti grija de voi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ela2hope, despre ce nou tratament vorbesti? Ai mai postat la alt subiect ca astepti la sfarsitul lui ianuarie aprobarea despre noul tratament, despre ce e vorba?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un an nou numai cu bucurii sa va dea Dumnezeu!

Sunt noua pe acest forum si as vrea sa va spun si eu povestea vietii mele.

In 1981 aveam 11 ani si am am avut un accident de bicicleta cu ruptura de ficat, motiv pentru care am fost operata de 5 ori. In acel an, cred ca am primit si virusul hepatic C, deoarece mi s-au administrat zeci de litri de sange( pana la ultima interventie faceam hemoragie interna datorita unei vene sectionate la accident si care nu putea fi descoperita).Am aflat de acest virus intamplator, abia in 2003, cand, de fapt, m-am dus pentru altceva ( doctorul vazandu-mi cicatricele de pe abdoment, a insistat sa vada cum prezinta ficatul dupa atatea interventii si ... a vazut.) La analizele facute am aflat ca am hepatita cronica cu virus C, grad II, stadiu II. Dupa 4 luni am inceput tratamentul cu interferon (Pegasys + Copegus). Timp de o luna si jumatate totul a mers foarte bine, ba chiar imi faceam griji ca nu simt nici o durere, asa cum auzisem de la cei care erau in tratament. Dupa aceea am facut o depresie mare pentru ca mi-a spus cineva, ceva legat de boala aceasta. Si imediat am inceput sa simt dureri de spate, de picioare, apoi dureri de ficat, de splina si vreau sa va spun ca datorita depresiei am avut o diaree severa care m-a facut sa slabesc aproape 10 kg si am ajuns la 43 kg ( inainte de inceperea tratamentului aveam 50 kg). La 3 luni mi-am facut viremia si a iesit nedetectabil, lucru care ma mai linistise, evident dar, dupa aceea au inceput problemele: datorita faptului ca eram prea slaba (43 kg la 173 cm) si faceam doza intreaga, analizele( hemoleucograma si transaminazele) mi-au iesit destul de rele, lucru care l-a determinat pe doctor sa-mi reduca doza la jumatate si am mers cu tratamentul pana la 1 an si 2 luni in felul urmator: o luna, jumatate de doza Pegasysy dupa care reveneam la doza intraga si iarasi dupa o luna mi se injumatatea doza ... Copegus, ajunsesem sa iau 1-2 pastile pe zi pentru ca nu aveam kilogramele necesare administrarii tratamentului. Nu am mai avut nici o zi de liniste dupa aceea. Aveam des depresii nervoase si in plus, ma dureau ingrozitor picioarele, mai ales la doza intreaga. L-am intrebat pe doctor daca la o asemenea dozare mai sunt sanse ca viremia sa iasa nedetectabila iar doctorul mi-a raspuns ca nu prea, depinde daca am noroc sa nu revina... Va dati seama ce ma linistise!!Din acest motiv am refuzat sa mai fac viremia la 6 luni dupa terminarea tratamentului, dar dupa inca 3 luni, adica 9 luni de la terminarea tratamentului am facut viremia la , gandindu-ma ca va trebui totusi ceva ( sa fac dosar de pensionare sau un alt tratament daca mai exista), dar ... SURPRIZA. Viremia a iesit ... NEDETECTABIL!!! Spun surpriza, dar de fapt pe tot parcursul tratamentului m-am rugat la Dumnezeu si am sperat ca o sa ma si de data asta asa cum a facut-o cu accidentul (si atunci doctorii au spus ca numai Dumnezeu ma mai poate ajuta pentru ca ei sunt neputinciosi in aceasta situatie, nu mai avusese asemenea caz)si alte peripetii, ca am avut destule in viata mea. Si numai Dumnezeu m-a ajutat!!! Sper sa ramana asa toata viata si sa nu mai fie nevoie de alt tratament.

In concluzie, vreau sa va dau un sfat: NU luati in seama nimic altceva decat ceea ce va spune doctorul, pentru ca fiecare organism raspunde intr-un anumit fel la tratament, si nu va mai ganditi la acel genotip pentru ca am o cunostinta care a avut genotip 1b si a raspuns la tratament, ba chiar a facut tratament doar 6 luni cu interferon clasic si acum dupa 8 ani se simte excelent, dar a avut o ambitie de fier si un optimism cum nu am vazut la nimeni.

Rugati-va cu adevarat la Dumnezeu pentru ca va va ajuta cu siguranta.

Si stati pe cat posibil mai mult la pat, ajuta la regenerarea ficatului si bineinteles regim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

wow fanutza, ce poveste impresionanta!!!

 

Ma bucur sa aud povestea ta, imi da curaj, asta e ce vrem noi sa auzim de la cat mai multi forumisti.

Felicitari, :flowers: si sa te menajezi si pe viitor! Adica afara alcool deloc, si regim nu trebuie, dar de evitat grasimile la greu se impune. Cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×