Sari la conținut
Forum Roportal
ISIS76

Constiinta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca tocmai credinta in Dumnezeu (sau ateismul) este un factor care determina sau nu constiinta ...

Un om care n-are Dumnezeu nu poate avea nici constiinta !?

 

 

 

"Conştiinţa este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu exista om care sa n-aiba Dumnezeu,chiar daca ei sustin asta! si asta pt k suntem toti facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu,adica dupa sufletul nemuritor, si nimeni, atata timp cat este viu nu poate sa se sustraga de la aceasta 'pecete'.

si eu cred ca nu exista om fara constiinta, doar ca in fiecare om se manifesta altfel si cu intensitate diferita,dupa modul in care isi traieste viata!

e foarte bine gandita 'faza' asta cu constiinta, in ceea ce priveste proportiile.

EA nu e nici prea intensa, ca sa nu-l copleseasca pe om si sa ajunga sa se sinucida,dar nici prea slaba,pt ca omul sa nu devina delasator sau sa persiste in pacat obisnuindu-se cu el..este f interesant..este atat cat trebuie,uneori,atat cat sa nu incalce dreptul de 'liber arbitru' al omului!

ma gandesc ca exista si extreme, cand constiinta este in stare latenta,si ai impresia ca nu exista,poate atunci cand ori omul este foarte aproape de Dzeu si in pragul desavarsirii(f rar),ori atunci cand omul este pe ultima treapta a degradarii morale(criminali,sodomiti,etc),si pt care constiinta nu mai are nici un impact!! nici in cazul acesta se pare ca Dumnezeu nu-i paraseste,decat aparent,o vreme, dupa care intervine in mod direct, transant,miscand complet sufletul celui in cauza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu exista om care sa n-aiba Dumnezeu,chiar daca ei sustin asta! si asta pt k suntem toti facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu,adica dupa sufletul nemuritor, si nimeni, atata timp cat este viu nu poate sa se sustraga de la aceasta 'pecete'.

si eu cred ca nu exista om fara constiinta, doar ca in fiecare om se manifesta altfel si cu intensitate diferita,dupa modul in care isi traieste viata!

e foarte bine gandita 'faza' asta cu constiinta, in ceea ce priveste proportiile.

EA nu e nici prea intensa, ca sa nu-l copleseasca pe om si sa ajunga sa se sinucida,dar nici prea slaba,pt ca omul sa nu devina delasator sau sa persiste in pacat obisnuindu-se cu el..este f interesant..este atat cat trebuie,uneori,atat cat sa nu incalce dreptul de 'liber arbitru' al omului!

ma gandesc ca exista si extreme, cand constiinta este in stare latenta,si ai impresia ca nu exista,poate atunci cand ori omul este foarte aproape de Dzeu si in pragul desavarsirii(f rar),ori atunci cand omul este pe ultima treapta a degradarii morale(criminali,sodomiti,etc),si pt care constiinta nu mai are nici un impact!! nici in cazul acesta se pare ca Dumnezeu nu-i paraseste,decat aparent,o vreme, dupa care intervine in mod direct, transant,miscand complet sufletul celui in cauza!

 

Criminalii , violatorii , etc oare sa aiba constiinta?

Dar exista oameni care fac rau si n-au mustrari de constiinta , exista oameni care repeta greselile (grave) ...

Editat de ISIS76

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si un ateu poate avea constiinta !

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca tocmai credinta in Dumnezeu (sau ateismul) este un factor care determina sau nu constiinta ...

Un om care n-are Dumnezeu nu poate avea nici constiinta !?

ateismul nu este echivalent cu imoralitatea... cu lipsa unui sistem de valori, cu ilegalitatea sau cu crima.

Paradoxal poate pentru tine, criminalitatea este mai mica in randul ateistilor... vazusem intr-un studiu ca daca proportiile religiilor din societate se pastreaza si in inchisori (cam aceleasi procente) cand e vorba de ateisti exista o diferenta statistic semnificativa, sunt foarte foarte putini ateisti prin inchisori (in randul populatiei sunt cam 10-13 % din total iar in inchisori sunt cam 0.1-0.5 % din detinuti)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si un ateu poate avea constiinta !

 

:roll:

Dar un religios frenetic poate avea CONSTIINTA ?

Cum poti avea constiinta cand ti se spune si ti se indica sursele, precum ca religia crestina asa cum e ea astazi nu este continuarea religiei primilor crestini, de dupa Isus, ci una facuta la comanda unui imparat, ca sa ii serveasca acestuia interesele, acest imparat a impus noua "lege" prin forta armelor, a comandat clerului "cartea sfanta"si a facut ca toti preotii sa fie functionari ai statului sau? Adica a transformat religia in instrument politic!

Poate deci un religios convinscaruia i se arata aceasta realitate, sa fie Constient ...sau mai degraba INCONSTIENT?

A forma copii in spirit religios fara a te documentezi corect..... este un act de CONSTIINTA sau unul De INCONSTIENTA?

A indemna tineretul sa studieze Biblia in loc sa studieze materiile cerute in scoala si a se pune accent pe religie si nu pe pregatirtea pentru viata ba chiar din contra, a se afirma ca viata asta nu are valoare !!!! este un act de CONSTIINTA?

Se poate vorbi in cazul religiosilor de CONSTIINTA? ... sau mai degraba de lipsa ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca tocmai credinta in Dumnezeu (sau ateismul) este un factor care determina sau nu constiinta ...

Un om care n-are Dumnezeu nu poate avea nici constiinta !?

omul a avut constiinta cu mult inainte de aparitia lui YHWH. un credincios nesigur pe el sau pe dogmele inghitite pe nemestecate va cauta mereu sa acuze pe "necredinciosi" de lipsa constiintei, de imoralitate, de tot ce poate fi mai rau. dar spune-mi, cruciatii, luptatorii lui Dumnezeu, aveau constiinta in momentul in care au trecut ierusalimul prin sabie? :yawn: sau si-o lasasera acasa, langa altar ?

 

"Conştiinţa este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Conştiinţa este

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice om are constiinta

dar asta nu poate sa fie suficient

trebuie sa mai si faci cate ceva cu ea: sa o construiesti, sa o asculti..

 

Despre ce constiinta poate fi vorba in cazul parintilor extrem de religiosi care isi batjocoresc proprii copii indoctrinandu-i si rapindu-le de mici cea mai de pret comoara divina....darul de a gandi LIBER!
despre o constiinta pervertita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×