Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

HIDROGENUL - O sursa de energeie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru cei care sunt preocupati de acest subiect (cu adevarat) le propun mai intai sa citesca articolele din revista RTD Info Nr. 42 (revista ce poate fi gasita in format PDF la pagina: http://europa.eu.int/comm/research/rtdinfo...o/index_en.html ) dupa care astept parerile voastre.

 

NU RASPUNDETI DOAR DE DRAGUL DISCUTIEI!! Nu ma pasioneaza discutiile de tipul "hai discutam discutii" :).

 

Astept comentarii.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt un pasionat al stiintei si prin urmare am si eu o idee despre cum ar trebui sa functioneze un motor cu apa.

pot spune ca am facut cateva experiente legate de acest subiect si surprinzator cu rezultate dar am ramas la acest nivel

deoarece nu-mi pot permite efortul financiat necesar. bineinteles ca am si intrebari fara raspuns. sunt dispus la discutii pentru cei interesati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi...dapz!Hidrogenul se transforma in apa prin ardere,iar apa se separa de hidrogen prin electroliza,reactii chimice... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista multa informatie pe marginea obtinerii de energie din apa; unii chiar pretind ca au construit motoare cu randament mai mare decat 1 (!!!).

 

Problema este ca toate aceste pretinse exerimente sunt facute in regim de amator. Uneori nu se face un bilant corect al energiei de intrare si de iesire, alteori experimentul nu este repetibil (da rezultate diferite de fiecare data cand este facut).

 

Mai toate ideile astea se bazeaza pe interactia campului electromagnetic cu molecula de apa pe care o descompune in hidrogen si oxigen. Interactia campului electromagnetic cu moleculele este destul de complexa si inca nestudiata in detaliu.

 

pentru dayo: ne poti spui in cuvinte ce anume ai incercat, daca nu este secret :jester:

 

referitor la hidrogen ca sursa de energie:

 

In articolul din RTD se face o trecere in revista a posibilelor surse alternative de energie, hidrogenul fiind una dintre ele. In momentul de fata se cunoaste bine modul de functionare a "celulelor cu hidrogen" (fuel cell), dar la fel ca si in cazul masinii electrice problema este imbunatatirea performantelor. Trecerea la sursele alternative de energie este impiedicata de companiile petroliere prin intermediul politicienilor; in final lumea va trebui sa aleaga o sursa alternativa, insa alegerea se va face astfel incat companiile (petrolifere, de automobile) sa nu piarda (multi) bani ...

 

Un documentar pe tema asta: "Who killed the electric car?"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de unde o sa luam hidrogenul respectiv? :D

Din CARBUNI,producand in acelasi timp si monoxid de carbon ,un gaz f otravitor ,care va fi ars pana la dioxid de carbon inaite de a fi eliberat in atmosfera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de unde o sa luam hidrogenul respectiv? :scooter:

Din CARBUNI,producand in acelasi timp si monoxid de carbon ,un gaz f otravitor ,care va fi ars pana la dioxid de carbon inaite de a fi eliberat in atmosfera.

De ce din carbuni???? Carbunii sunt in cea mai mare parte doar Carbon. O solutie este fotoelectroliza. Orice ar putea sa produca cantitati (cam mici) de hidrogen in propria locuinta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce din carbuni???? Carbunii sunt in cea mai mare parte doar Carbon. O solutie este fotoelectroliza. Orice ar putea sa produca cantitati (cam mici) de hidrogen in propria locuinta.

 

Cat hidrogen se poate obtine dintr-un Kg de apa si cata energie contine masa de hidrogen obtinuta prin fotoelectroliza?Cat ar costa un Kg de hidrogen?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce din carbuni???? Carbunii sunt in cea mai mare parte doar Carbon. O solutie este fotoelectroliza. Orice ar putea sa produca cantitati (cam mici) de hidrogen in propria locuinta.

 

Pt. ca e cea mai ieftina alternativa.

Electroliza apei este f ineficienta.

Daca se va trece la o economie bazata pe H , se vor folosi intai rezervele de gaz natural ,apoi dupa cateva zeci de ani se va trece la carbuni pt. obtinerea H.

O solutie practic nepoluanta de obtinere a H ,ar fi electroliza dat ,energiei nucleare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat hidrogen se poate obtine dintr-un Kg de apa si cata energie contine masa de hidrogen obtinuta prin fotoelectroliza?Cat ar costa un Kg de hidrogen?

 

In articole este vorba de descompunerea compozitelor petrolifere electrolitic (mai sunt si alte discutii pe tema asta), sau mai pe romaneste in loc sa arzi petrolul il descompui in elementele de baza C; H si S + o fractie marunta de alte componente.

 

Legat de electroliza apei daca o molecula de apa are 66% H si 44% O cred ca raspunsul la intrebarea cu kg il ai deja singurel! Cat ar costa nu iti pot spune oricum efectul consta in ce ne intereseaza si mai ales pe termen lung!

 

+ mai exista si alte modalitati de obtinere a hidrogenului (vezi aici )

 

Iar motoare exista deja in lume (puteti vedea mai multe detalii

)

 

Succese!

Dragos

Editat de kyroptus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×