Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

puteti avea control complet asupra celui de langa voi ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Absolut nu. Parerea mea. Nu ma refer doar la infidelitate ci si la felul in care gandeste si in care actioneaza indiferent daca sunteti sau nu unul langa celalalt.Omul e tot ca un animal, cu instncte primare,si oricat ar vrea el sa si le tina in frau nu reuseste sa o faca in totalitate.Inainte de a da un raspuns ganditi-va mai intai la voi, dar ganditi sincer si profund. Sunteti in totalitate dedicat celui de langa voi? Nici un gand mic si gri macar?

Acum raspunsul meu: E imposibil. Si nu gandesc acum vreun oarecare iz de gelozie. Nici nu cred ca e indicat sa "tinem din scurt" pe cel de langa noi. Asta nu mai inseamna dragoste, ci paranoia. Ne-am chinui unul pe celalalt fara rost. Cei orbiti de iubire sigur nu gandesc la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Absolut nu. Parerea mea.  ma refer  si la felul in care gandeste si in care actioneaza indiferent daca sunteti sau nu unul  langa celalalt. Sunteti in totalitate dedicat celui de langa voi? 

 

Acum raspunsul meu:  E imposibil. Si nu gandesc acum vreun oarecare iz de gelozie. Nici nu cred ca e indicat sa "tinem din scurt" pe cel de langa noi. Asta nu mai inseamna dragoste, ci paranoia. Ne-am chinui unul pe celalalt  fara rost.

 

 

sa fim realisiti, nu putem avea control asupra ce gindeste partenerul nostru.....hey nu avem control asupra ce gindim noi insine....dar gindim multe lucruri, bune, rele, etc. ca actionam sau nu in concordanta cu ce gindim este alta ....

este o vorba "ce tie nu'ti place, altuia nu'i face", m'as simti ca un prizonier daca sotul ar vrea sa stie tot ce fac 24/7 (24 de ore din 24, 7 zile din 7 zile), este sanatos ca intr'o casatorie, cuplu, relatie in doi,etc....

fiecare partener sa poata avea timp si ptr sine, activitati care nu involva sotul/sotia neaparat. Exemplu (mers la mall, la o cafenea cu prieteni de familie, la un film cu o anumita ruda, un joc de tenis, etc...) exemplele pot fi multe.

Nu mi'ar place sa am control complet asupra sotului meu, cum gindeste cum procedeaza in viata de zi cu zi in anumite aspecte, ar insemna ca nu il accept si respect asa cum este....hey poate nu'mi place tot la el, dar e oca sa fie asa, toti sintem unici, in momentul in care nu poti avea "spatiul" tau sa zicem asa, nu te simti comfortabil, o sa te simti ingradit, este in natura noastra sa dorim un anumit spatiu, asta nu inseamna ca trebuie sa "abuzam" de el, poate nu toti simt nevoia de un anumit spatiu, dar cei mai "independenti" sigur o sa admita ca simt asa....... De obicei cind un anumit nivel de incredere este stabilit intre doua persoane, stii cum sotul/sotia se va comporta si cind tu nu esti in preajma, si are si a face cit de deschis poti comunica cu partenerul tau, despre orice subiect, afli mult mai mult cum gindeste despre orice si cam stii ce sa anticipezi.....deci sa raspund intr'un cuvint la intrebare: nu poti avea complet control, si nici nu recomand asa ceva, increderea se "cistiga" in timp, trebuie dovedita..... DACA NU AS FI FOST DEDICATA TOTAL, poate nu mi'as mai fi dat nici o silinta..... poate nu as mai fi stat in situatia de fata, si multe poate .... ar fi putut urma.......si poate o "casatorie deschisa" open marriage este ptr. cei care nu pot fi dedicati total......nu stiu... stiu sigur doar ce merge bine in cazul meu, sa mentin o casatorie "curata".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) Draga fire.. . pai se vede ca tu esti unul din ... persoanele nocoase ..care stiu sa descrie exact de unde provine nesiguranta intr-o relatie si cum poti stinge focul framantarilor si sa iubesti curat ... cu incredere .. indiferent de natura defectelor..sau de gravitate....

Daca dragoste nu eee ...nimic nu e !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in priveste chestia aia naspa (pentru cine a observat) -e de la virusi... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In momentul in care incerci sa iti controlezi total partenerul de viata nu mai incerci sa ai o relatie, incerci sa devii stapanul unui sclav. Oricum, este imposibil. Pe de alta parte, o relatie care nu te tine putin in suspans, pentru care nu mai trebuie sa faci nimic niciodata pentru ca, pur si simplu, ai controlul deplin... nu mai are nici un haz: te vei plictisi si vei cauta altceva.

 

Apoi, cu cat vrei sa restrangi libertatea unui om (nu ai acest drept prin constitutie, daca, prin absurd, bunul simt iti permite) vei constata ca acea persoana nu va face altceva decat sa se indeparteze de tine. Este povestea fructului interzis: omul intotdeauna vrea ceea ce nu are, da-i libertate si se va apropia singur; impune-i limite si va pleca cu siguranta...

 

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nici eu nu cred ca poti avea control absolut intr-o relatie. Asa cum ati spus multi dintre voi, nici nu e de dorit acest lucru.

 

Atunci cand cineva iubeste are tendinta sa devina gelos; dar daca respecta persoana de langa el/ea, va sti sa aiba incredere, rabdare si autocontrol, incat sa-i ofere libertate partenerului/ei. Oricum, o relatie care nu se bazeaza pe incredere reciproca, respect si iubire ...e sortita din start esecului. Poti tine o persoana cu forta langa tine, dar nu la infinit si apoi.... il faci sa te urasca sigur.

 

Libertatea nu inseamna neaparat indiferenta si trebuie sa stii cum sa oferi libertate fara sa dai impresia ca esti nepasator ...se spune ca daca oferi cuiva libertatea necesara, exista mereu sentimentul ca se intoarce la tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...se spune ca daca oferi cuiva libertatea necesara, exista mereu sentimentul ca se intoarce la tine.

[snapbacca]32024[/snapbacca]

 

"...se spune".. nu stiu cine spune dar spune bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nici eu nu cred ca poti avea control absolut intr-o relatie. Asa cum ati spus multi dintre voi, nici nu e de dorit acest lucru.

 

Atunci cand cineva iubeste are tendinta sa devina gelos; dar daca respecta persoana de langa el/ea, va sti sa aiba incredere, rabdare si autocontrol, incat sa-i ofere libertate partenerului/ei. Oricum, o relatie care nu se bazeaza pe incredere reciproca, respect si iubire ...e sortita din start esecului. Poti tine o persoana cu forta langa tine, dar nu la infinit si apoi.... il faci sa te urasca sigur.

 

Libertatea nu inseamna neaparat indiferenta si trebuie sa stii cum sa oferi libertate fara sa dai impresia ca esti nepasator ...se spune ca daca oferi cuiva libertatea necesara, exista mereu sentimentul ca se intoarce la tine.

 

 

mai mai mai cred ca am sa recunosc ca ai dreptate si iata ca am postat inca odatata pe aici :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai mai mai cred ca am sa recunosc ca ai dreptate si iata ca am postat inca odatata pe aici :))

[snapbacca]32670[/snapbacca]

 

:"> crs_tep, nu o face sa sune ca o concesie. :;): :)" Eu ma bucur ca ai mai lasat calculatoarele si... ai venit printre noi.. oamenii. Opa... si ai postat la "Dragoste" ... o sa ma bagi la banuieli. :) Gata, nu mai fac glumite. Chiar ma bucur ca te-am convins sa nu postezi numai la calculatoare... acum mai asteptam pe engleZZZu, si pot sa spun ca am inceput sa fac persudare. :) Uneori am putere de convingere. ;) Sper sa nu se lase greu de convins ca imi stric firma. ;) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×