Sari la conținut
Forum Roportal
rusul

nu recunoaste placa de retea

Postări Recomandate

:soc: Poate cineva sa ma ajute, sa fac calculatorul meu sa recunoasca placa de retea.Am toate discurile originale caci l-am cumparat cu softul instalat de fabricant.Problema e ca am reinstalat windows-ul.Poate gasesc un sfat bun.Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:soc: Poate cineva sa ma ajute, sa fac calculatorul meu sa recunoasca placa de retea.Am toate discurile originale caci l-am cumparat cu softul instalat de fabricant.Problema e ca am reinstalat windows-ul.Poate gasesc un sfat bun.Multumesc

E defecta placa,sau nu este bine integrata "hardware"!Altfel era vizibila chiar si fara drivere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-i clic dreapta pe My Computer, alege Properties, pe urma Hardware si Device Manager.

In lista o sa vezi placa cu un icon galben cu semn de !. Da-i clic dreapta, update driver si baga CD-ul cu driverele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da-i clic dreapta pe My Computer, alege Properties, pe urma Hardware si Device Manager.

In lista o sa vezi placa cu un icon galben cu semn de !. Da-i clic dreapta, update driver si baga CD-ul cu driverele.

Cum crezi ca a treecut neobservat la prima bootare dupa instalare?Cand intra in xp vede tot ce e plug &play.

 

problema e ca nu are nici un semnul exclamarii galben deci nu arata nimic in neregula dar cind vreau sa ma conectez pe net nu recunoaste reteaua

NU ESTE FUNCTIONALA!Schimba cu un prieten si vezi daca la altu merge.Deschide carcasa si vezi sa fie bine conectata in slot altfel poti sa tot instalezi win$.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : ai instalat driverele placii de bza ?

 

 

 

Edit : daca e incorporata acolo sunt si driverele placii de retea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum crezi ca a treecut neobservat la prima bootare dupa instalare?Cand intra in xp vede tot ce e plug &play.

NU ESTE FUNCTIONALA!Schimba cu un prieten si vezi daca la altu merge.Deschide carcasa si vezi sa fie bine conectata in slot altfel poti sa tot instalezi win$.

 

O vede dar daca nu are un driver pt ea nu merge. Sunt placi pentru care nu sunt drivere in kit-ul XP

 

problema e ca nu are nici un semnul exclamarii galben deci nu arata nimic in neregula dar cind vreau sa ma conectez pe net nu recunoaste reteaua

 

Ce adresa de IP i-ai dat? Incerca : Start/Run -> cmd

si apoi lanseaza comanda

 

ipconfig /all

 

Eventual fa-ne un paste daca adresa ta nu-i publica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar nu recunoaste adresa IP dar i-am facut comanda cmd si ipconfig.Ciudat crezi ca daca reinstalez Windows-ul o sa mearga.Problema e ca nu pot avea acces la piese caci este un laptop.Nu stiu ce sa fac.Are o placa de retea 1394

Editat de rusul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu-i placa de retea; aia e pt transmiterea datelor video de ex. Si eu am una. Ce laptop este? Poate gasim placa modelul placii pe net.

 

Dar arata-ne rezultatul comenzii ipconfig /all

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai scrie carte retea, in sfirsit este un toshiba satellite seria A60 cu un procesor celerom 2,8MHz.Am sa mai dau comanda care ai spus inca o data dar trebuie sa ma debransez de la internet caci acum ma cuplez prin cablu USB.Vezi ce gasesti tu pe internet.Am mai facut odata comada ipconfig /all si imi cere cofiguratia IP a windows-ului

Editat de rusul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×