Sari la conținut
Forum Roportal
lucius22

performanta procesoarelor, AMD sau INTEL

Postări Recomandate

ce caracteristici diferentiaza un CPU performant de unul mai slab? Ex. fregventa,FSB-ul,L2cache sau ce? Rog detalii ... VA MULTUMESC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva:

Fsb: viteza cu care poate comunica cu restul componentelor

Frecventa de tact: Frecventa cu care proceseaza datele. Adica de cate ori pe secunda face ceva.

Cache (l1 , l2 , l3): cu cat mai mare cu atat mai bine. E o memorie care e mai rapida decat ram-ul , vezi celelat topci cu despre cache , generaltiati.

 

Apoi conteaza cum e construit procesorul, cati pasi are linia de procesare , cata memorie poate "impinge' per ciclu si in general ce arhitectura e si ce fel de aplicatii folosesti.

 

Mai multe detalii: wikipedia si google: "cpu architecture"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce caracteristici diferentiaza un CPU performant de unul mai slab? Ex. fregventa,FSB-ul,L2cache sau ce? Rog detalii ... VA MULTUMESC

L1 cache: the bigger the better

L2 cache: the bigger the better

.......FSB: the bigger the better

clock: well ... :good:

Frecventa de tact: Frecventa cu care proceseaza datele. Adica de cate ori pe secunda face ceva.

Frecvenţa de tact (clock e din engleză, takt e din germană) e doar o valoare de referinţă. Similar cu puterea la automobile - un motor de 185 CP nu dezvoltă 185 CP

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frecvenţa de tact (clock e din engleză, takt e din germană) e doar o valoare de referinţă. Similar cu puterea la automobile - un motor de 185 CP nu dezvoltă 185 CP
Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica doua procesoare 486 sunt mai bune decat un prescott ? Nu m-am putut abtine 8)!

Nici o problemă :santa2: , dar două P III-uri Katmai la 500 MHz sunt mai bune dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o_0 . Asta ma sperie putin. Un studiu ceva sau vorbesti din experienta ?

Katmaiurile din cate vad aveau 512KB l2 cache, sse dar parca totusi nu-mi vine sa cred...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×