Sari la conținut
Forum Roportal
albella

Prevederea 2%

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar asa, stiti ce e e?

 

 

Daca da, ma ajutati sa inteleg de ce lumea refuza (sau atat de greu accepta) sa dea ceva din ce oricum i-a fost luat? sa fie comoditatea, nepasarea, lipsa de simt caritabil, civic?.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce poate sa fie decat 2% :doh:

 

daca mataluta nu vorbesti concret ce te doare, cin' vrei sa-si bata capu' cu ce ti s-a luat si din ce?! cine-i mai confuza tu (scuze) sau intrebarea? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca lumea nu realizeaza, de fapt, ca nu i se mai ia o data acel 2%... Ca de fiecare data, cand ni se pun in fata niste formulare, ne speriem... Asa a fost si cu banii care s-au dat inapoi de la stat, cand primeam acasa plicuri de la Administratia Financiara, ai mei la inceput se uitau ca puiul la bariera la foaia aia ... "si ce-i cu banii astia?!! Tre' sa dau, sau tre' sa mi-i dea?!!"

Nu s-a explicat de-ajuns, poate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa, stiti ce e e?

Daca da, ma ajutati sa inteleg de ce lumea refuza (sau atat de greu accepta) sa dea ceva din ce oricum i-a fost luat? sa fie comoditatea, nepasarea, lipsa de simt caritabil, civic?.......

Prima e lipsa de simt caritabi,a doua nepasarea ..si cred ca si ..necunoasterea . :doh:

Toti intreaba ,ce primesc in schimb ,daca dau cei 2%...asa ca ..mai bine emigram. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prima e lipsa de simt caritabi,a doua nepasarea ..si cred ca si ..necunoasterea . :doh:

Toti intreaba ,ce primesc in schimb ,daca dau cei 2%...asa ca ..mai bine emigram. :o:

 

 

 

ai mei i-am redirecţionat spre construcţia unei biserici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai mei i-am redirecţionat spre construcţia unei biserici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica a fost, este si va fi, institutia care conduce tara din umbra. Asa ca sa nu se astepte careva sa faca ceva pt. cineva. A, da! Pentru ei! Si sa ia cei 2% sau poate mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Biserica ar fi ,sau face precum in Italia sau alta parte ,da as da chiar mai mult.

Dar la cei de aici nu merita . :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce poate sa fie decat 2% :(

 

daca mataluta nu vorbesti concret ce te doare, cin' vrei sa-si bata capu' cu ce ti s-a luat si din ce?! cine-i mai confuza tu (scuze) sau intrebarea? :doh:

 

 

eu am vorbit concret. mai confuza esti mataluta ca iti imaginezi ca daca nu stii tu, nu exista. scuze si eu

 

 

Dar cine stie, a inteles.... :( -_-

 

Eu lucrez intr-un ong din protectia copilului,nu spui care ca nu am chef de suspendari :) A fost trist pentru mine sa constat cat de indiferenti sunt oamenii in Romania. Redirectionarea a 2% din impozitul anual mi se pare unul dintre cele mai...."gratuite" (in sensul ca nu te costa nimic) gesturi caritabile.

Chiar asa ingrozitor de egoisti am ajuns, incat nu mai suntem in stare sa oferim fara sa asteptam un avantaj in schimb? :doh:

 

Sun curioasa daca acum, in al treilea an de cand a aparut aeasta lege, oamenii vor considera ca nu e un efort prea mare sa faca acest gest.

 

http://www.doilasuta.ro/contribuabili.htm :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

tocmai ce vroiam sa postez linkul :)

 

uite, iti zic eu niste motive, din perspectiva cuiva care a lucrat in domeniul organizatiilor neguvernamentale. fac parte la ora actuala din doua, cu obiect de activitate absolut diferit.

 

- in primul rand... necunostinta. nu se stie de prevedere, nu se intelege, cum zicea si amarena, ca nu li se ia nimic.

- nu sunt cunoscute ONG-urile. spune cuiva sa iti numeasca 10 ong-uri. sau 5. sau 3. si vezi cati reusesc. si dupa ce le explici, cati vor vrea sa doneze clubului de fotbal 8)

- ONG-urile nu prezinta incredere. exista o perceptie difuza la nivelul populatiei, pe care am resimtit-o de destule ori, cum ca in acest domeniu se invart bani, multi bani, dar nu se face nimic. din pacate, sunt destule cazuri care sa confirme aceasta perceptie, cazuri bine mediatizate. reusitele, in schimb... .cred ca nu mai trebuie sa continui, nu? :)

- comoditatea. presupunand ca ai venit dintr-o singura sursa si nu ai schimbat serviciul pe parcursul ultimului an fiscal, nu trebuie sa depui nimic la Finante. nu indraznesc o aproximare, dar cred ca majoritatea populatiei aici se incadreaza. ca sa directionezi cei 2% trebuie completat un formular care trebuie depus. adica trebuie sa faci rost de el, sa il completezi si sa te duci si sa stai eventual la o coada.

- procedura relativ greoaie. pe langa cele mentionate mai sus, ai nevoie si de datele contului asociatiei, de ex.

- neincrederea in autoritati. pe principiul "da' de ce se dau, oricum nu ajung banii unde trebuie". si culmea, se intampla. am colegi care au verificat si in doua judete au gasit nereguli. in sensul ca s-au adunat fisele la asociatie si s-au depus (in ideea de a scuti contribuabilul de efort). se stia deci cate persoane au directionat 2% catre organizatia respectiva. totusi, cand s-a primit "rezultatul", nu corespundea numarul de persoane (adica era mai mic decat cei care sigur au directionat, sa nu se inteleaga aiurea :) )

 

uof... cam atat acuma. daca imi mai vin idei "de ce nu", te anunt.

dar mai bine ne-am gandi la "cum sa, ca sa da" :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×