Sari la conținut
Forum Roportal
Lulu

To shave or not to shave!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am observat ca si in reviste a inceput sa devina o problema controversata epilatul...sunt curioasa ce face fiecare pentru a o rezolva..pentru ca exista tot felul de metode..dureroase, nedureroase, de lunga durata sau nu, metode rapide..de vara sau de iarna..asta e mai noua...cred ca si baietii au ceva de spus pe tema asta..pentru ca "se poarta" si la ei... :?:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e sigur : chiar daca e vorba de epilat sau ras, cuvantul de ordine in zilele noastre este... FARA PAR !! (si nu ma refer la podoaba capilara, bineinteles... ) ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asunt curioasa ce face fiecare pentru a o rezolva.

 

Epilatorul si ceara imi sunt mereu alaturi cand vine vorba de par nedorit... :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca am incercat toate metodele posibile, si ma multumesc cu lama de ras deoarece este foarte convinient si rapid.... hey, am peste 15 ani de experienta ::): ::): ::): ::): ::(: ::(: ::(: ::(: ::(: ::(: ::):

 

glumesc cu baiatul meu si'i spun:" cind vrei sa inveti cum sa te barbiresti, sa vii la mine, am mai multa experienta ca tatal tau!"

 

:) :) :) :) :dee :dee :dee

cind o sa am ceva bani "de irosit" vreau sa incerc depilarea cu laser care este dovedit ca si dupa 4 ani de zile 80% din par nu a crescut inapoi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii cercetatori spun ca epilarea cu laser poate produce cancer de piele... cu toate acestea si mie mi se pare o idee buna si cred ca o voi incerca intr-o zi... :) :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asta sa nu uitam de costuri...cred totusi ca o astfel de operatie are costa enorm , si parca nu prea merita . Are cineva habar la ce pret se ridica o astfel de epilare cu laser?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hey subiect interesant intr-adevar!!!!!!

 

hai sa va spun adevarul despre cele doua optiuni, singurele considerate permanente: depilarea cu laser si cea "cu ace" se numeste cel putin in engleza "electrolysis"

 

in cazul celei cu laser trebuiesc cel putin 5, 6 sedinte la interval de 4-6 saptamini ca sa se poata numi permanet, dar cum am spus mai inainte, (si cel putin stiu ca numi parul de culoare inchisa poate fi tratat, cred ca lucreaza la un laser si ptr. parul deschis, dar in fine....)ptr.ca mai poate creste alt "par nou" mai ai nevoie de ceva sedinte in timp...

Preturile sint in functie de partea corpului in care ai nevoie multiplicat cu 5 ori 6 si in cazul meu as opta ptr."tot corpul" chiar daca nu as avea extrem de necesar peste tot, dar aproape...... in fine clinicile de obicei au preturi ptr. anumite "paccaages" ca sa fie mai ieftin si sa te faca sa cheltui mai mult, dar depinde de ce ai nevoie....... unlele clinici dupa ce ai platit ptr cele 6 sedinte promit ca daca mai creste par te trateaza de gratis nu situ daca si in Ro este asa......Preturile sint cam asa in cazul meu, din ce'am auzit de la cineva care a avut "tot corpul" te poate duce de la

$ 10,000 (zece mii de dolari) in sus, poate si mai ieftin, dar in functie de clinica, paccaages etc. in Romania am vazut o clinica pe internet la care pretul ar duce cam la $ 5,000 (cinci mii de dolari) eu am rotunjit suma aproximativ in functie de 5,6 sedinte, nu specificau daca pretul este ptr o sedinta ori ptr "tot tratametul" (dar daca pretul era ptr "tot tratamentul" ma urc in avion si vin in Ro sa am procedura, :dee :dee :dee :dee :dee, hhmm dar asta inseamna sa "traiesc in Ro ptr cel putin 6 luni de zile.... :socca: :socca: :socca: cred ca mai pot rezista.....) dar nu stiu ce garantie prezentau dupa cele 6 sedinte, si cit despre cancer la piele, ai mult mai multe sanse de la solar ori de la soarele de fiecare zi daca nu folosesti crema cu SPF (sun protector factor)

 

despre electrolysis se poate face la salon si in USA costa cam intre 25 si 45 pe ora si se gaseste un aparat micut de folosit acasa, si am si eu unul ($ 35) si intr'adevar da rezultate, am folosit unul cu cinci ani in urma si dupa un timp am renuntat, dupa un timp am vazut ca nici in ziua de azi nu'mi creste par in zona unde am incercat doar odata, ei spun ca aceeasi zona trebuie tratata de mai multe ori, dar este cam greu sa stai aplecat sa'la folosesti, si "acul" care il introduci la radacina parului este foarte subtire si "socul" alimentat de la baterie, nu doare deloc, singurul dezavantaj este "pozitia" in care stai sa'la folosti, obosesti repede si cam ramii deznadajduit cit de mult ai de lucrat....... deci laserul ramine pe primul loc, dar intre timp ne facem treaba cu lama ::): ::): ::): ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Curiozitatea mea e urmatoarea : mai sunt persoane care in 2005 inca nu au auzit de ceara sau lama de ras ? Cred ca raspunsul este... da :)((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca raspunsul este da.... din pacate...... :) :) :)

cred ca pot spune ca eu sint "singurul speciment" care pe vremea lui Ceausescu, hm ce lame speciale de ras erau... :!: :!: :!: :!: :!: , trebuia sa "imprumut" lamele de ras pe furis ca sa ma fac pe picioare si etc., numai zic cum era considerat.........

practic eram un copil.....dar asa copil cum eram, instinctul imi spunea ca nu este ceva "frumos" la o fata (femeie)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×