Sari la conținut
Forum Roportal
orvo

Caut dresor - Timisoara

Postări Recomandate

Caut dresor pentru catelusa mea Alma. Are 9 luni, stiu ca e putin cam tarziu, dar asta e... E destul de cuminte si invata repede cam orice, dar din pacate nu am destul timp pentru ea. Cele mai mari probleme la ea:

1. habar n-are ce-i aia refuz de hrana, spre disperarea mea haleste toate prostiile care le gaseste pe jos

2. Superexcitabilitate la orice vizita sau oameni straini (nu agresiva, din contra)

3. Agresivitate 0%. (eu nu vreau deloc sa fie rea, dar ea inca mai fuge la toata lumea dand din coada) ](*,)

 

Daca cunoasteti un dresor va rog dati-mi niste date aici pe forum sau pe mail la orvo@orvo.info. Locuiesc in Timisoara.

Ideal ar fi ca pe langa dresor sa mai lucrez si eu cu ea, ca altfel ajunge sa-la asculte pe dresor si pe mine nu. #-o

 

Rasa: nu se stie exact. Dar cam 80%boxer, 10%amstaff si 10%dog

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca chiar pe malul canalului Bega, undeva in dreptul Universitatii de Veste, dincolo de parcul Rozelor, este un loc unde se dresau mai demult ciinii. Poti sa treci pe acolo sa intrebi mai multe detalii.

 

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am gasit pe cineva care face 1 luna jumatate de trei ori pe saptamana. Ce parere aveti de pret ? 150 EUR. Fiind prima oara cand am nevoie de dresor nu cunosc preturile.

 

Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e oca pretul.

Un coleg si-a dresat cainele lui acum cativa ani si a platit 100$. Intre timp au mai evoluat preturile. la-am rugat sa caute o carte de vizita a dresorului si daca gaseste o sa-ti trimit un numar de telefon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

si eu sunt din timisoara, si doresc sa gasesc un dresor.

Orvo, asi dori sa stiu daca esti multumit, daca ai gasit alt dresor, ce progrese face catelusa? Unde faceti dresajul, cat costa.

si datele dresorului.

a mea are aproape 4 luni, prin perioada pastelui asi vrea sa incepem ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bine ai venit josephine. Catelusa mea face bine. De dresajul ei ma ocup eu acuma. M-am uitat ba la unul ba la altul si am "furat" de pe unde am putut. Cred ca e cea mai buna varianta. Singura problema e timpul liber si pana acuma vremea urata, dar vine vara si o sa fac tot mai des cu ea dresaj. Stiu ca ar fi fost indicat sa gasesc un dresor profesionist, dar nici unul nu mi-a inspirat incredere, asa ca ... fac eu ce stiu si cum stiu. Pe de alta parte e bine si asa pentru ca in felul asta relatia dintre mine si catelusa sa-a strans mai mult. ;)

 

Tu in ce zona stai in Timisoara si ce catelusa ai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

ma bucur ca am primit raspuns asa de prompt.

Catelusa pe care vreau sa o dresez este Golden Retriever, pe langa ea mai am doua catele adulte de Labrador Retriever galbene, si o catelusa Westie adulta.

de catelele Labrador m-am ocupat eu, de dresaj, si se pare ca nu am facut o treaba prea deosebita, inca la 4 si 2 ani trag in lesa si nu stiu sa mearga la pas. Mergem la plimbare si chiar la expo ;)" cu zgarda strangulanta, si trebuie constant sa le reamintesc sa mearga in ritm cu mine. Am lucrat mult la mersul la pas si nu prea am avut succes, sa mearga lejer. Alte notiuni am reusit sa le invat: sezi, culcat, asteapta (asteapta atat cat ma au in raza vizuala apoi pleaca in cautare, uneroi dupa mine, alteori in directia opusa - cel mai mult exersam asta pe un teren de fotbal din zona Fratelia (unde stau eu) si sunt damburi ,de aia spun ca nu ma au in raza vizuala, nu pentru ca ma departez mai mult de 100m de catele.)

 

Pe terenul unde ies cel mai adesea cu cainii ar fi un dresor amator, care antreneaza cainii de lup ai canisei House Selia (sper sa nu gresesc), ar fi lejer aici ca e aproape.

 

Deci as opta pentru un dresor, dar daca dau un ban asi vrea sa fie cat de cat cu experienta.

Imi place la cainii dresati de profesionisti, ca nu isi pierd din ochi stapanul, permanent e atent la orice miscare, pe cand ale mele, cele adulte, nici nu ma aud, decat a doua, a treia oara, dupa ce le si atentionez cu zgarda.

Oricum fiind din rasa Labrador, nu am probleme cu ele, cu una am fost anul trecut chiar si pana la mare, si apoi la Sinaia, a fost o experienta faina 16 zile in excursie, iar cu modul lor de a merge in lesa m-am invatat. Am luat-o pe aia de 4 ani, care si asa e cam grasa, si ea nu trage asa de tare.

 

Concluzia e ca nu sunt in stare sa dresez, dar odata notiunile primite corect, le voi exersa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:;): ::cry::

 

exact asa face si a mea. nu merge la pas decat daca tip de 3 ori la ea. in rest e cuminte :clap: doar cu mancatul de pe jos mai am uneori probleme, dar vad ca incet incet se dezvata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×