Sari la conținut
Forum Roportal
dacian i

COOLER INTEL-BOX

Postări Recomandate

Salut!

Va rog f mult sa ma ajutati !!!

Am o problema la coolerul intel-box de pe proc (D326), de cateva zile a inceput sa caraie intr-un hal!! Am curatat de praf coolerul si l-am uns si se aude si mai tare, parca imi face in ciuda!

Se poate demonta coolerul de pe radiador fara a se scoate radiatorul de pe proc? Cum?

As vrea sa incerc sa demontez coolerul, poate ii gasesc *buba*.

 

Merci anticipat!

post-59845-1163690427_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi aduc aminte se poate, problema e ca nu iti recomand, daca a inceput sa caraie nu prea mai ai sanse sa il rezolvi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate imi aduc aminte se poate, problema e ca nu iti recomand, daca a inceput sa caraie nu prea mai ai sanse sa il rezolvi...

 

 

Sa inteleg ca trebuie altul nou?

Se gasesc coolere, separate, care sa se potriveasca pe radiator, sau cooler+radiator (heatsink) gata montate? Sau probabil o alternativa la INTEL-BOX?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am incercat aceeasi chestiune cu un cooler identic .. dar nu am reusit ... m-am lasat batut :wacko:

ce am reusit sa fac a fost sa-i reduc turatia de la >3000 rpm ... undeva in jurul la 2400~2500 (fara sa se mareasca temperatura procului pt. ca am pus alte 4 ventilatoare in locuri strategice in cutie) si in acest caz zgomotul e aproape inexistent ("pt. ca toate ventilatoarele sunt controlate")! ... "aceleasi probleme cu caraitul si zgomotele le-am avut si eu cand se tura pana la 3400~3700 rpm :D

 

... chestiune rezolvata din Bios ... :friends:

Editat de aditm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci aditm!

La mine se *invarte* la 2482-2519rpm de cand il am! Daca mai scad o sa se prajeasca ca si asa e cam cald.

Un cooler de 80mm lipit pe radiator ar face fata? (cele de tip case ori sursa)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu are importanta asa mare "ventilatoru" in sine ci ... radiatorul, pasta termoconductoare si ... normal "modul de aplicare" !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu are importanta asa mare "ventilatoru" in sine ci ... radiatorul, pasta termoconductoare si ... normal "modul de aplicare" !!!

 

Multumesc frumos aditm, cred ca am sa incerc cu un cooler de 80mm, poate este acceptabila temp CPU!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat astazi o varianta de racire de la ASUS (35 RON) si anume P5A2-8SB3W.

Trebuie inlocuit tot sistemul de racire de pe CPU, eu as fi preferat doar ventilatorul, dar in Tulcea asta nimic nu poti gasi calumea!

A mai montat cineva un astfel de cooler pe MB(CPU)?

Se potriveste pe o MB AsRock 775VM800? Procesorul este CELERON D326.

Oricum, trebuie sa-mi fac putin curaj ca nu am mai facut acest lucru pana acum la un INTEL!

Va multumesc tuturor celor ce incercati sa ma ajutati inca o data!

post-57528-1163764109_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cate vad in poza se poate schimba, diferenta fiind doar ca se prinde cu surub si piulita spre deosebire de cel Intel.

 

Sa ne anunti ce ai reusit, grija mare la pastuirea procesorului :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca am reusit!

Am avut oarece probleme la contrapiesa care se monteaza pe spatele MB, dar cu 4 saibe s-a rezolvat.

In cazul meu contrapiesa se sprijina pe o parte din contactele socket-ului si nu doar pe MB.

In rest toate bune si frumoase....... temperatura CPU este cam aceeasi ca si la intel-box, respectiv: 38 - 52

post-59845-1163864509_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×