Sari la conținut
Forum Roportal
minela

Hepatita C transmisibila la nastere?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna.....sunt noua pe forum si ...inca nu situ daca am fost sau nu infectata cu hepatita C...

prietenul meu are acesta boala de ceva vreme dar refuza sa faca orice tratament de frica efectelor adverse care se stiu ca exista intr-adevar si ca sunt foarte nasoale....

ce vreau eu sa va intreb....daca stie careva.....in cazul in are unul din parteneri are Hepatita C....se transmite la copil.....se poate ramane gravida (barbatul e cel afectat)??????????????/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara Minela,

 

Intai de toate trebuie sa-l convingi pe prietenul tau sa faca analizele sa vedeti unde stati si bineinteles si tu sa le faci.

Daca ai timp treci in revista ce am scris noi mai in spate si paote vei gasi rapunsuri. Eu una am facut baietulul fiind infectata cu HCV si el nu are nimic slava Domnului, insa este bine pentru voi sa vedeti unde stati, daca aveti sau nu virusul si dupa aceea depinde foarte mult de rezultat. Daca are HCV trebuie neaparat sa faca tratamentul. Chiar si eu care fac parte din non-responderi, consider ca este singura cale de urmat. Mult noroc si convige-l.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara Minela,

 

Intai de toate trebuie sa-l convingi pe prietenul tau sa faca analizele sa vedeti unde stati si bineinteles si tu sa le faci.

Daca ai timp treci in revista ce am scris noi mai in spate si paote vei gasi rapunsuri. Eu una am facut baietulul fiind infectata cu HCV si el nu are nimic slava Domnului, insa este bine pentru voi sa vedeti unde stati, daca aveti sau nu virusul si dupa aceea depinde foarte mult de rezultat. Daca are HCV trebuie neaparat sa faca tratamentul. Chiar si eu care fac parte din non-responderi, consider ca este singura cale de urmat. Mult noroc si convige-l.

 

 

buna seara,

 

multumesc pentru raspuns. el are sigur hepatia c....iar eu maine imi fac testele sa vad cum stau.

 

cum stiu ceva te anunt.

multumesc inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt. ca HCV sa se transmita la copil trebuie mai intai sa ai tu virusul in sange, deci atata timp cat tu nu esti infectata atata timp nici copilul nu va avea acest virus. Riscul transmiterii prin sex este in cazul HCV destul de mic, dar totusi trebuie sa faceti ceva impotriva acestui virus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se cunosc cazuri in care parintii infectati, sau numai unul dintre ei, au dat nastere la un copil infectat cu HVC?

e obligatoriu ca mama sa fie infectata.nu e obligatoriu insa sa transmita virusul copilului.daca mama este infectata,se recomanda nasterea prin cezariana.pe cale naturala riscul de a infecta copilul cu vhc este mult mai mare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: anul trecut la un control de rutina am descoperit ca am hepatita C, am facut punctia, am depus dosarul si acum astept...de aproape un an si deocamdata nimic. Sunt casatorit de 1 an si vreau sa stiu daca pot avea un copil cu acest virus.Sotia mea nu este purtatoare este sanatoasa. Dr meu mi-a spus ca ar fi bine sa fac un copil inainte de tratament ca apoi este posibil sa nu mai pot face. Astept raspunsuri!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interferonul se da cu Rebetol (ribavirina) care este mutagen si teratogen(adica produce malformatii la fat). In prospect si pe net scrie ca sa nu se procreeze timp de 6 luni dupa terminarea tratamentului. Intrebati doctorul daca stie mai mult. Cat de sigure sunt aceste 6 luni... habar n-am.

 

Altfel, sfatul mi se pare bizar. :D Sa te grabesti sa faci un copil inainte de a incepe un tratament dur pentru hepatita c.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Interferonul se da cu Rebetol (ribavirina) care este mutagen si teratogen(adica produce malformatii la fat). In prospect si pe net scrie ca sa nu se procreeze timp de 6 luni dupa terminarea tratamentului. Intrebati doctorul daca stie mai mult. Cat de sigure sunt aceste 6 luni... habar n-am.Altfel, sfatul mi se pare bizar. :cheer: Sa te grabesti sa faci un copil inainte de a incepe un tratament dur pentru hepatita c.
din cate stiu ,copilul va mosteni doar genele tatalui nu si virusul,deci cred ca ar trebui sa urmezi sfatul medicului si sa incerci acum inainte de tratament.bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×