Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Par gras

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea ceva sfaturi pentru parul gras. Este vorba de sotul meu. A incercat cred toate sampoanele de pe piata, o data s'a tuns la zero, a crezut ca asa se indreapta situatia... a facut analize, totul e ok... treaba e ca se spala in fiecare seara si dimineata e parul la loc uns. Medicul i'a spus sa nu spele asa des ca si asta s'ar putea sa fie una din cauze. O luna s'a spalat doar o data pe saptamana. Degeaba. E la fel. Cineva ceva idei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea ceva sfaturi pentru parul gras. Este vorba de sotul meu. A incercat cred toate sampoanele de pe piata, o data s'a tuns la zero, a crezut ca asa se indreapta situatia... a facut analize, totul e ok... treaba e ca se spala in fiecare seara si dimineata e parul la loc uns. Medicul i'a spus sa nu spele asa des ca si asta s'ar putea sa fie una din cauze. O luna s'a spalat doar o data pe saptamana. Degeaba. E la fel. Cineva ceva idei?

 

asa sunt si eu ... ideea e sa nu se mai spele in fiecare seara. Frizerita mea mi-a spus sa il spal o data pe saptamana. Sincer e groaznic sa stau atata cu el .... dar am ajuns sa il spal de 2 ori pe saptamana...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa sunt si eu ... ideea e sa nu se mai spele in fiecare seara. Frizerita mea mi-a spus sa il spal o data pe saptamana. Sincer e groaznic sa stau atata cu el .... dar am ajuns sa il spal de 2 ori pe saptamana...

 

pai... a facut si asta.... arata de parca nu s'ar fi spalat o luna.... nici un efect.... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ti s-a mai spus, nu e indicata spalarea parului zilnic. Prin frecarea pielii capului se stimuleza glandele sebacee care incep sa secrete sebum mai mult decat ar trebui.

Sa incerce sa se spele din ce in ce mai rar, nu brusc! La doua zile, apoi la trei... dar asta timp de cateva saptamani.

Mergi la farmacie si cumpara-i un sapun, nu sampon, care are in componenta si sulf sau nizoral. O farmacista te poate lamuri.

Cred insa ca n-ar strica un consult dermatologic. Ar putea avea o dermatita care necesita tratament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa cum ti s-a mai spus, nu e indicata spalarea parului zilnic. Prin frecarea pielii capului se stimuleza glandele sebacee care incep sa secrete sebum mai mult decat ar trebui.

Sa incerce sa se spele din ce in ce mai rar, nu brusc! La doua zile, apoi la trei... dar asta timp de cateva saptamani.

Mergi la farmacie si cumpara-i un sapun, nu sampon, care are in componenta si sulf sau nizoral. O farmacista te poate lamuri.

Cred insa ca n-ar strica un consult dermatologic. Ar putea avea o dermatita care necesita tratament.

:cheer:

 

 

:yes: Bravo Emma ... tu la toate probeleme ai cate o rezolvare in sapun :beee: (nu pot sa uit PM-ul ;) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fluturel mama...... taci sau informeaza-te!

 

Sapunul chiar da rezultate in cazul (cazurile) date!

 

 

:focus:

Daca il incercai (nu tu, ci...), acum te-ai fi abtinut de la astfel de comentarii. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Cred ca cel mai bine ar fi sa mearga la un dermatolog, sa ii recomande un medicament. Poate sa nu fie ceva local, poate e legat de stres sau hormonal.

Parul meu se ingrasa la fel, si il spal in fiecare zi, de dimineata (asa ca arata ok pe parcursul zilei :-)) Nu e adevarat ca spalatul des stimuleaza ingrasarea. Mai ales nu cu sampoanele astea noi, care sunt create specific. Parul trebuie spalat cand se murdareste, nu are sens sa stai cu el murdar/gras si sa arate neingrijit.

Ca produs, eu am incercat si a functionat Alkmene--l-am avut din germania, dar aici nu l-am gasit. Era o solutie si un sampon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui sa nu se mai spele atat de des pe cap.si o data pe sapt e mult.o data la doua sapt ar fi indicat. si aceasta probl ar putea fi din cauza stresului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×