Sari la conținut
Forum Roportal
lory78

biblia si dinozaurii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu am timp acum sa scriu prea multe, insa daca exista vreun doritor sa discute pe aceasta tema, eu cred ca ar fi interesant. Voi reveni....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am timp acum sa scriu prea multe, insa daca exista vreun doritor sa discute pe aceasta tema, eu cred ca ar fi interesant. Voi reveni....

pai exista vreo legatura intre cele 2? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai exista vreo legatura intre cele 2? :spiteful:

Eu zic ca exista. Daca Biblia ne vorbeste, printre altele, de Geneza, atunci de ce nu sunt pomeniti si dinozaurii?

 

Am citit niste aberatii in legatura cu asta pe un site strain, niste afirmatii facute de un asa-zis om de stiinta care si-ar fi oferit cunostiintle in favoarea creationismului. Adica tipul asta vrea sa demonstreze stiintific, ca tot ce exista pe lumea asta a fost creat. Dinozaurii inclusi. Insa, saracul de el, se vede ca nu a studiat in viata lui logica, sau oricum nu are un minim de simt logic, altfel nu ar fi intemeiat discursul lui pe supozitia ca dinozaurii au fost creati o data cu toate cele, aprox.6500 de ani in urma, ca marea majoritate au pierit ca urmare a Diluviului universal si ca exmplarele salvate de catre Noe, cu timpul au fost ucise de catre om (plus alte variante care mai de care mai ilare).

Tipul asta se cheama Ken Ham. Daca sunteti curiosi cautati-l pe net. Eu l-am citit intr-o traducere in italiana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am timp acum sa scriu prea multe, insa daca exista vreun doritor sa discute pe aceasta tema, eu cred ca ar fi interesant. Voi reveni....

:spiteful: :flowers: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic ca exista. Daca Biblia ne vorbeste, printre altele, de Geneza, atunci de ce nu sunt pomeniti si dinozaurii?

 

sunt pomeniti dinozaurii -- si anume in Cartea lui Iov in capitolul 40 este descris un dinozaur .....

 

5Uită-te la ipopotamul, căruia i-am dat viaţă ca şi ţie! El măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt pomeniti dinozaurii -- si anume in Cartea lui Iov in capitolul 40 este descris un dinozaur .....

 

5Uită-te la ipopotamul, căruia i-am dat viaţă ca şi ţie! El măn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inteles!

Dumnezeu atotputernicu si atotstiitorul nu stia sa pronunte cuvantul dinozaur si i-a spus hipopotam...OK

Dar oare cum i-o fi zis la hipopotam? Soricelul Mickey Mouse?

 

Oare cand o sa invatati si voi sa va exprimati clar si corect si sa nu mai faceti driblinguri verbale caci o jumatate de adevar valoreaza cat o minciuna ...si minciuna nu vine de la Dumnezeu chiar daca o gasim in Biblie!

 

 

imi pare rau sa te corectez dar nici nu ai inteles textul aratami tu hipopotam{daca ai vazut) cu coada tare ca un cedru

 

"Cel ce l -a făcut l -a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu va contrazic pe toti. In prima rand nu am auzit de nea ion ala si cartea lui in care cica zice de dinozaur.

 

Dupa parerea mea, dinozaurii sunt celalalta varianta. Adica prima varianta este: "D-zeu a creat tot, atotstiitorul si atotputernicul" Iar a 2a este cea stiintifica adica cea cu dinozaurii si oameni maimutza si etc. Eu unul o cred pe a 2a deoarece exista destul dovezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu va contrazic pe toti. In prima rand nu am auzit de nea ion ala si cartea lui in care cica zice de dinozaur.

 

Dupa parerea mea, dinozaurii sunt celalalta varianta. Adica prima varianta este: "D-zeu a creat tot, atotstiitorul si atotputernicul" Iar a 2a este cea stiintifica adica cea cu dinozaurii si oameni maimutza si etc. Eu unul o cred pe a 2a deoarece exista destul dovezi.

Dar cum iti explici faptul ca Dumnezeu le-a creat si nu a fost in stare sa se refere corect la ele atunci cand a scris Biblia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×