Sari la conținut
Forum Roportal
nst87i

intel 286

Postări Recomandate

in cateva zile voi primi un calculator antic, un intel 286, sau cel putin asta ar trebui sa fie. inca nu l-am vazut iar tipul care mi-l da nu prea stie ce este. pot spune ca are hdd de 60mb are placa video separata si cam 640kb ram sau cam asa ceva.

 

as vrea sa-i fac un oc si diferite alte modificari... ce mai vreau sa-l restaurez, ca doar e piesa de muzeu nu?

 

bun... as vrea sa-i pun un windows, dar nu stiu ce ar merge pe el. care este cel mai vechi win si unde il gasesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca o sa-i mearga Winows 3.1 pe 286! ... Si, DA, a existat si un Windows 286 care se baza pe facilitatea microprocesorului 80286 de a gestiona memoria extinsa( "era AT-urilor", inaintea lor au fost "XT-urile"...)

In evolutia a sistemului de operare Windows, Windows 286 a aparut dupa Windows 1.0 si Windows 2.0 si a fost urmat de Windows 3.0..... A fost un OS la care multitasking-ul a ramas "primitiv", doar la nivelul de trecere/comutare de la o aplicatie la alta (adica desi se puteau deschide oricate aplicatii permitea memoria, numai o singura aplicatie era activa la un moment dat.).

 

@nst87i, nu stiu unde l-ai mai putea gasi acum.... eu n-as avea ambitia asta.....

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se lega exact de "aparentu"(ul) mentionat de tine. Sistemele care permit executarea mai multor aplicatii simultan sunt multitasking prin definitie , dar fizic aplicatiile nu sunt executate in paralel. (fiecare aplicatie capata o bucata foarte scurta din timpul procesorului apoi urmatoarea , toate destul de rapid incat utilizatorul sau utilizatorii sa nu observe).

 

@Harald: Te contrazic , mai erau si sisteme cu 8 , 16 , etc procesoare :flowers: (posbil sa ma insel totusi, nu mai stiu ce servere erau pe vremea cand a aparut Windows 2000)

Editat de Looop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai "aparentul" meu tocmai ce ai explicat tu voia sa insemne....in ceea ce-l priveste pe Harald, cred ca eu am o problema de "adaptare" la stilul lui mai cinic de a-si prezenta cunostintele si opiniile( de altfel mai intotdeauna pertinente si documentate) lucru pentru care imi cer scuze.

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:stars: hop tzop sa ma bag shi io ... !!

 

Baiatu ai facut rost de comp ?

mai merge HDD-u ? citeste flopy? ... ca dupa atatia ani .... :crazy:

 

in fine ... e o piesa de "muzeu" dar mi-e cunoscuta si mie :yahoo:

 

daca vrei windows pe 286 exista iar daca ai compu si merge si vrei si windows-u pt. el apeleaza la baiatu si ii fac un upload pe net ....!

 

Din colectioa mea de sisteme de operare mai am windows 1.01 1.02 1.03 1.03FOR286 :( 1.04 2.1 2.1FOR286 :roll: 2.03 2.11FOR286 3.0 3.1 3.11 ... chiar si windows pentru workgroups 3.1 3.11 s.a.m.d.

sa mai zic ca de la DOS am tot de la versiunea 1.0 la 7.0 :vava: :cry:

 

Deci exista !! :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@Harald: Te contrazic , mai erau si sisteme cu 8 , 16 , etc procesoare :stars: (posbil sa ma insel totusi, nu mai stiu ce servere erau pe vremea cand a aparut Windows 2000)

Nu te

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×